Yazı Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 19:19
 
Yenilginin Faturası Kime Kesilecek?
Ziya Bozkurt
kahtases@hotmail.com
 
 

Belediye başkan aday adaylığı süreci, aday belirleme süreci derken adaylar belirlendi, seçim yapıldı ve sonuçlar açıklandı.


Oldukça sert ve çekişmeli geçen seçim maratonun galibi SP adayı oldu.


İtirazdı falandı şuydu buydu derken, seçim kurulundaki sayımın ardından SP adayı, AK Partili güçlü adayı karşısında 323 oy farkı ile seçimi kazandı.


Şimdi de seçimin ardından kulislerde AK Parti’deki yerel seçim yenilgisinin faturasının kime kesileceği konuşuluyor.


Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur sözünden hareket edersek aslında AK Parti’nin aday adaylığı yarışı süreci, aday belirlendikten sonraki süreç ve seçim süreci bu sonucun habercisiydi.


2014 yerel seçimindeki adayları, mevcut Başkan Abdurrahman Toprak’ın siyasi gücünü, daha önceki belediye başkanlığı dönemdeki başarılı çalışmalarını ve seçildikten sonraki çalışmalarını görmezlikten gelen AK Parti Genel Merkezi, birilerinin hırsına uyarak aday değişikliğine gitti.


Genel Merkez bu değişikliği yaparken mevcut belediye başkanı Toprak’la birlikte çalışabilecek bir adayı belirlemek üzerine bir tercih yapmak yerine, mevcut belediye başkanı ile uzlaşma sıkıntısı yaşayan ve FETÖ’nün Genç İşadamları Derneği’ne üye olduğu iddiası ile görevden alınan eski ilçe başkanı Engin Akel’i aday gösterdi.


Bu tercih, Kâhta siyasetinde enteresan gelişmelerin yaşanmasına neden oldu.


Adaylık açıklamasının ardından mevcut başkan Toprak’ı sürece dahil etmek yerine tercihini Toprak karşıtı siyasi güç sahiplerinden yana kullanan Akel ve vekiller,2014 yerel seçiminde güçlü ittifak karşısında 17 bin oy alıp rakibine 5 bin oy fark atan ve partisinin 7 bin olan oylarını iki kat arttıran bir belediye başkanını ve siyasi gücünü umursamadı.


Mevcut Belediye başkanı Abdurrahman Toprak’ın siyaseten yeni adayın yanında aktif yer almayacağını, geri planda kalacağını, ekip arkadaşlarını ise siyaseten serbest bıraktığını açıklamasıyla AK Parti önemli bir siyasi gücü baştan kaybetmiş oldu.

 

Engin Akel ismi Kahta Belediye başkan adayı olarak açıklandığında mevcut başkan Abdurrahman Toprak’ın Akel için ”Adaylık  FETÖCÜ’ye verildi” şeklindeki açıklaması Akel’in ağırına gitmiş olmalı ki Akel mevcut başkana bu tutumu ve geçmişteki husumetten dolayı minnet etmemiş, eski Adıyaman ve İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner’in “Engin Akel benim adayım” diyerek encümen listesi başta olmak üzere yürütülen tüm çalışmalara müdahil olması AK Parti’nin 31 Mart seçiminde işini iyice zora soktu.


Encümen listesi hazırlanırken siyaseten güç sahibi olan, birçok kez başka partilerde aday olan ve Ak parti aday adayı olan isimlere encümen kontenjan listesinde yer verilmesi, parti tabanında ve kamuoyunda tepkiye neden oldu. 


Düğünlerde, cenazelerde ve taziyelerde yan yana gelmemeye büyük özen gösteren ve ‘’ben benim’’ diyen siyasi güç sahipleri, her ne hikmet ise adaylığın Engin Akel’e verilmesiyle yan yana geldiler ve Akel’in encümen listesinde yer aldılar.

 

Aslında bu durum Kâhta siyasetinin blok siyasetinden kurtulup normalleşmesi açısından olumlu bir gelişmeydi ancak Kâhta halkı bu durumu ya samimi görmedi ya da tamamen siyasi bir manevra olarak gördü.


Seçim süreci boyunca aday isimden ziyade encümen listesinde yer alan güç sahibi isimlerin ve her akşam seçim Koordinasyon Merkezinde yapmış olduğu sert ve kırıcı konuşmaları ile gündemden düşmeyen Metiner’in kamuoyunda konuşulup tartışılması Engin Akel için önemli bir dezavantaj oldu.


Akel’in ilçe başkanlığı görevinden alınmasının ardından Bedir Yeni başkanlığında oluşturulan ilçe yönetimi birçok kez mevcut Başkan Abdurrahman Toprak ile karşı karşıya gelmişti.


Engin Akel’in saha çalışmalarını ağırlıklı olarak ilçe başkanlığı yaptığı dönemdeki ekibi ile yürütmesi mevcut yönetimin tepkisine neden oldu ve bu durum bariz bir şekilde saha çalışmalarına da yansıdı.


Aynı şekilde Metiner’in de saha çalışmalarını parti yönetiminden ziyade parti dışındaki bazı kesimlerle birlikte yürütmesi parti yönetimi, parti tabanı ve halkın tepkisine neden oldu.


Eski vekil Metiner’in Akel için “benim adayım” şeklindeki söylemi mevcut milletvekilleri tarafından hoş karşılanmamış olmalı ki vekiller saha çalışmalarında çok fazla görünmediler.


Metiner’in seçim süreci boyunca Seçim Koordinasyon Merkezi’ndeki konuşmalarında ve saha çalışmalarında rakip adayı ile ilgili geçmiş yıllardaki kavgasını kürsüye taşıması, konuşmalarında rakip siyasetçinin aleyhte kullanabilecek söylemlerde bulunması kamuoyu nazarında rakip aday Yusuf Turanlı’yı mağdur kıldı.


Gerek Akel’in gerek eski vekil Metiner’in kendilerini güçlü göstermek adına Seçim Koordinasyon Merkezi’ndeki konuşmalarında sık sık, ” Güçlü kadromuz, güçlü ekibimiz var. Arkamızda milletvekilleri, bakanlar, hükümet, Cumhurbaşkanı var” şeklindeki söylemleri halkın tepkisine neden olurken aynı zamanda rakip adayın eline  “Bizim de arkamızda halk var” kozunu verdirtirmiş ve bu kamuoyunun büyük bir kesimi tarafından kabul görmüştür. 


Akel’in kendi eğitim durumunu, akademik kariyerini ve üniversite mezunlarından oluşturduğu ekibini sık sık gündeme getirmesi halk tarafından 'elitizm' (seçkincilik) olarak görülüp tepki almış, rakip adayı Turanlı’nın "halkçı" söylemleri daha fazla kabul görmüştür.


Yine Akel ve Metiner’in Seçim Koordinasyon Merkezinde ve sahadaki konuşmalarında sıkça rakip partinin seçim bürosu önüne giden belediye ve hastane kurumları başta olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçi kadrosu çalışanlarının 31 Mart’tan sonra kapı önüne konulacakları söylemi toplumun büyük bir kesimini rahatsız etti ve bu konuşmalar ulusal basına kadar yansıdı.


Akel’in ve özellikle de Metiner’in konuşmalarında isim vermeden mevcut belediye başkanı Abdurrahman Toprak’ı, ekibini, bazı parti yöneticilerini ve hatta seçim bürosuna gelmeyenleri  “parti içindeki hainler, işbirlikçiler” şeklinde dillendirmesi partinin saha çalışmasına olumsuz yansımış, seçim bürosuna gitmeyen kesimin moralini bozmuştur.


Maalesef Kâhta’da AK Parti’nin 31 Mart seçimi sürecindeki seçim politikası, alışagelmişin dışında ve AK Parti’nin seçim stratejiyle asla uyuşmayan bir seçim sürecine neden olmuştur.


İlçe başkanlığı yaptığı 4 yıllık süre zarfında 5 seçim geçiren Engin Akel,sahip olduğu donanıma ve tecrübeye rağmen 31 Mart seçimi sürecini iyi götürememiştir.


Bence Akel'in mevcut başkan ile bir araya gelmemesi büyük bir hataydı. Neye mal olursa olsun mutlaka mevcut başkan ile bir araya gelmeliydi. Tecrübelerinden faydalanmalı ve sahip olduğu siyasi gücü yanına çekmeliydi.


Her seferinde encümen listesiyle övünen Akel, yerel yönetimlerde adayın güçlülüğünün önemini göz ardı etmiş, halkın listeye tepkisini hesaba katmamıştır. Ya da daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu liste birileri tarafından kendisine dayatılmıştır.


Kâhta halkının büyük kesimi AK Parti’yi çok başlı olarak görmüş, AK Parti’deki bu çok başlılığı “Davul Akel’in boynunda ama tokmak başkalarının elinde’’ şeklinde yorumlanmıştır.


Eski vekilin hırçınlığını ve rakibi ile geçmiş yıllarda Kâhta’daki siyasi kavgasını bilen Akel, eski vekilin rakibi ile olan kavgasını kürsüye taşımasına, sert ve kırıcı üslubuna mutlaka mani olmalıydı.


Yerel seçimlerde bireysel hesap ve beklentilerin ön planda olduğu gerçeği göz ardı edilerek, rakip cephenin “illet zillet ittifakı, hain, işbirlikçi” propagandası tutmamış, aksine tepki çekmiştir.


En önemli iddia ise İlçe Başkanı, yönetimi, birçok aday adayı ve encümen listesine giren aday adayı isimler hakkında “Oylarını AK Parti’ye vermeyecekler, SP’ye verecekler” iddiasıydı. Ki seçim sonucuna bakıldığında encümen oy oranı ile belediye başkan adayı oy oranı kafaları karıştırmıştır.


Evet, AK Parti’nin seçim sürecinde gördüğüm hatalarından bazılarını, sadece önemli gördüklerimi sizlerle paylaştım.


Ülkede var olan ekonomik sıkıtının da seçim sonucuna etkisini göz ardı etmemek lazım.


Bana göre her şeye rağmen AK Parti bu seçimde beklediğimin üzerinde bir sonuç elde etmiştir.


Tabi Sayın Cumhurbaşkanının gelişi seçim sonucuna 2-3 puan katkı sunmuştur.


Ama öyle ama böyle çok büyük projeler, güçlü kadro ve ekip ile yola çıktığını iddia eden AK Parti, kalesi olarak gördüğü Kâhta’yı SP’ye kaptırmıştır.


Seçimi kazanan SP adayı Turanlı’yı tebrik ediyorum.


Oldukça gergin bir atmosferde geçen seçimin sorunsuz sona ermesi sevindirici olmuştur.


Tabi ki her seçimde olduğu gibi bu seçimin de bir faturası olacaktır.


Şeriatın kestiği parmak acımaz.


Yenilginin faturası illaki birilerine kesilecek.


Bakalım kime kesilecek.


Hep birlikte göreceğiz inşallah.


Selam ve dua ile  

 

 
Etiketler: Yenilginin, Faturası, Kime, Kesilecek?,
Yazarın Diğer Yazıları
20 Nisan 2019
Filler tepişti, çimler ezildi!
13 Mart 2019
Siyaset Dilinin Eleştirisi
04 Mart 2019
2019 Seçimi ve Hırçınlaşan Metiner
20 Şubat 2019
DAĞ FARE Mİ DOĞURDU?
11 Kasım 2018
İşsizlik ve İstihdam Kâhta’nın En Önemli Sorunu
04 Kasım 2018
Kahta’da AK Parti’nin Seçim Maratonu Başladı
20 Ekim 2018
AK Parti, Kâhta’da Yerel Siyasetin Çivisini Çıkardı
19 Ağustos 2018
O Eski Kâhta’yı Özledim
08 Ağustos 2018
Adıyaman siyasetinde derin hesaplaşma
29 Temmuz 2018
Ne Kâhta ne de Kâhta halkı, artık eskisi gibi değil!
23 Temmuz 2018
Kâhta’nın bu kısır siyasetlere tahammülü yok artık!
21 Temmuz 2018
Öğretmenevi Pansiyon Konumundan Kurtarılmalı
08 Temmuz 2018
Soyadın “Taş, Kaya veya “Demir ” olmalıydı
06 Temmuz 2018
Siyasetin Çivisini Çıkardınız!
05 Temmuz 2018
AK Parti Yerel Seçim Öncesi Kelle Avında
29 Haziran 2018
Kendine saygısı olmayanın kimseye saygısı yoktur.
19 Haziran 2018
'Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az'
10 Haziran 2018
Adıyaman’da siyaset Derinden İşliyor
09 Mayıs 2018
AK Parti İnce Eleyip Sık Dokumalı!
27 Nisan 2018
“Ne Yapılması Gerekiyordu da Ahmet Aydın Yapmadı?”
20 Nisan 2018
Erken Seçim Kararı Sürpriz Olmadı!
08 Nisan 2018
Kâhta Siyasetinde Taşlar Yerine Oturmaya başladı!
28 Mart 2018
Öfkeye Yenilmemek
14 Mart 2018
2019 Seçimlerine Doğru
25 Şubat 2018
Kâhta’da yerel seçim hareketliliği başladı!
13 Şubat 2018
Kafalar Değişmedikçe ..!
30 Ocak 2018
Eskiden sendika ağaları vardı; şimdi de ‘Oda ağaları’ Var
13 Ocak 2018
“Gazeteci değil misin niye yazmıyorsun?”
08 Ocak 2018
“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz”
24 Aralık 2017
Sorunlarımız İstişare İle Birer Birer Çözülüyor
02 Aralık 2017
Hafiye misin Genel Başkan mısın?
09 Kasım 2017
“AK Parti değişimle daha da güçlenecek”
28 Ekim 2017
Her şeyden Önce Adam Olacaksın Adam!
18 Ekim 2017
Toprak, ‘şov’ yapamıyor mu?
01 Ekim 2017
Bilmeyen Yasa Teklifini Aydın Verdi Sanacak
05 Eylül 2017
Mezarında Rahat Uyu Koca Çınar
23 Temmuz 2017
Kaçak su kullanmak hırsızlıktır
25 Haziran 2017
Siyaset, halk için halka hizmet için yapılır
23 Haziran 2017
Teşekkür ve Tebrik Etmek Çok Zor Olmasa Gerek
21 Haziran 2017
Yanlış yapıyorsunuz beyler!
19 Haziran 2017
Kahta, Fakültesine 57 yıl sonra kavuştu
05 Haziran 2017
Adıyaman’ın Derin Siyasetinde “Soros+ Fetö ” Hücreleri!
25 Mayıs 2017
Eski Köye Yeni Adet Getirdiniz de Ne oldu?
23 Mayıs 2017
Müslümanlar işlerini istişâre ile yürütürler
04 Mayıs 2017
Sorunlar yüzleştikçe ve sahiplenildikçe çözülür
01 Mayıs 2017
Gönı Kere Nakeven!
21 Mart 2017
Evet’çileri anlamak (2)
21 Şubat 2017
HAYIR’cıları Anlamak - 1
08 Şubat 2017
Kazanan Türkiye Olsun
15 Ocak 2017
Gazetecilikte İslamın Evrensel Ahlak Kuralları
09 Ocak 2017
Gazeteciler Günü
25 Aralık 2016
Hastalık Saldılar Anadolu’nun Çiçek Bahçesine
14 Aralık 2016
Beyin Fırtınası (2)
05 Aralık 2016
Beyin Fırtınası (1)
22 Kasım 2016
Yaşadığımız Trafik Sorunu değil Zihinsel Sorun
30 Ekim 2016
Kirli Olan Beyinler ve Zihniyetlerdir
01 Ekim 2016
Siyasilerden çıt, rektörden tık yok
08 Temmuz 2016
Birilerine göre yapılan her hizmet “Rant” için yapılmıştır.
05 Temmuz 2016
Bu size son uyarımdır
25 Haziran 2016
En İyisi mi? Suskun Kalmak
19 Haziran 2016
“Kahta Sorunları ile yüzleşiyor”
04 Haziran 2016
Güzel ve yiğit insan: yolun ve bahtın açık olsun.
Haber Yazılımı