Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 17:14
 
Ziraat Odasından Arpa Yanığı Hastalığı Uyarısı
BÖLGE Haberi
Ziraat Odasından Arpa Yanığı Hastalığı Uyarısı

(KAHTA SES HABER)-Kâhta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, Arpa yaprak yanığı hastalığı ile ilgili çiftçileri uyardı.

 

Başkan Turanlı yaptığı açıklamada:

 

"Hastalık 4 ile 25 °C arasındaki sıcaklıklarda ve yağmurlu havalarda oluşmaktadır. Arpa yaprak yanıklığı hastalığı daha çok yaprak ayasında görülmekle beraber kında, boğumlarda, sapta ve başakta da ortaya çıkmaktadır.


Hastalık belirtileri; önce gri-yeşil, mavimsi bir renkte, oval ve düzgün olmayan yağlımsı lekeler şeklinde, daha sonra lekelerin orta kısmı beyazımsı gri, kenarları da koyu kahverengi ve farklı ölçülerde görülmektedir. Arpa yaprak yanıklığı hastalığı, Türkiye'de arpa yetiştirilen hemen hemen tüm bölgelerde görülebilmektedir.


Hastalık etmeni genellikle bitkilerde kardeş sayısını ve bin tane ağırlığını azaltarak üründe kayıplara neden olmaktadır. Verimde oluşacak kayıplar; hastalığın başladığı döneme bağlı olarak, 30-40 oranına kadar yükselmektedir. Enfeksiyon zamanı ve özellikle bitkide üst yaprakların enfekte olduğu koşullarda elde edilecek üründe kayıplar artmaktadır. Arpa çeşitlerinde kardeşlenme döneminden sonra enfekte edildikleri takdirde, verim kayıplarının yüksek olduğu belirlenmiştir.


İlçemizde hava şartları dikkate alındığında; hastalığın yayılması için uygun bir ortam olduğu ve hastalığın yayılacağı kanaatine varılmıştır. Arpa ekimi yapan üreticilerimizin ekinlerini kontrol etmeleri, herhangi bir hastalık belirtisi gördüğünde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir”dedi.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Ziraat, Odasından, Arpa, Yanığı, Hastalığı, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı