Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 18:54 Bu haber 345 kez okundu
 
YKS’ye Girecekler Dikkat!
EĞİTİM Haberi
YKS’ye Girecekler Dikkat!

YKS(Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı/Üniversite Sınavı)’ye sayılı günler kala, öğrencilere ve ailelerine tavsiyelerde bulunan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferzan Curun, “Olumsuz düşünce ve insanlardan uzaklaşın” dedi.


Doç. Dr. Curun, “Adayların psikolojik açıdan korunmaları gerekiyor. Çünkü olumsuz duygulanımda ‘savaş ya da kaç’ durumuna geçiyoruz. Dikkatimiz daralıyor. Bu nedenle olumlu duygular içinde olmamız önemli” ifadelerine yer verdi.


“Neşe, canlılık, olumlu bakış açısı, kişinin yaşam enerjisinin ve motivasyonunun yüksek olması, dikkatinin açık olması” gibi duygulara ve durumlara dikkat çeken Doç. Dr. Curun, “Sınava girecekler; kendileriyle negatif konuşan, ‘Kazanamazsın, kazanamazsan hayatın biter’ diyen kişilerden uzak dursun. Sınava kadar mümkün olduğunca çok olumlu iç konuşma yapın. Ayrıca hafif egzersiz ve sağlıklı beslenmeye dikkat” dedi.


AİLEYE DE İŞ DÜŞÜYOR


Sınava kadar olan sürecin verimli ve sağlıklı geçirilmesinde anne babalara da iş düştüğünü dile getiren Doç. Dr. Curun, “Ailelerin de gerçekçi bir şekilde destek vermeleri gerekiyor. Kaygı uyandıran ya da sahte iyimserlik taşıyan konuşmalar yapılmamalı. Çocuğa ‘boş ver, bu sınav zaten önemli değil’ gibi sözler de söylenmemeli” şeklinde konuştu. (BSHA)

Kaynak: (BSHA) - BSHA Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: YKS’ye, Girecekler, Dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı