Haber Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 11:34 Bu haber 608 kez okundu
 
Yeşil Camii görenleri kendisine hayran bırakıyor
BÖLGE Haberi
Yeşil Camii görenleri kendisine hayran bırakıyor

HABER MERKEZİ-Adana'da halk arasında Yeşil Camii olarak bilinen boydan baya sarmaşıklarla kaplı Köprüköyü Camii, yeşil rengiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

 

Adana’nın simgelerinden biri haline gelen Yüreğir İlçesi Köprü Köyü Mahallesi’nde bulunan Yeşil Camii, Selanik ve Bosna Hersek’ten Türkiye’ye sığınan göçmenlerin girişimleriyle, yöre halkının ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de desteğiyle Seyhan Nehri kıyısında 1930 yılında yapıldı. O zamanlar ‘Teneke Camii’ ismi verilen camii 1960 yıllarında yıkılarak yerine modern bir camii inşa edildi. Köprü Köyü Mahallesi’nde olması nedeniyle imside Köprü Köyü Camii oldu.

 

Sarmaşıklar ise 1973 ve 1974 yılları arasında Gülek Bağazı’ndan getirilerek caminin minaresinin yanına ekildi. Geçen yıllarda sarmaşık büyüdükçe tüm camin etrafı ve minareyi tamamen sarmaya başladı. Bunu gören yöre sakinleri halk dilinde caminin ismini ‘Yeşil Camii” olarak adlandırdı. Yeşil Camii sadece sarmaşıklarla da sınırlı kalmadı. Yeşil Camii Koruma Derneği kurularak cami bahçesine 500’e yakın çiçek çeşidi ekildi. Cennet bahçesinden bir köşe olarak tabir edilen caminin bahçesinde her türlü çiçek bulmak mümkün.

 

Yeşil Cami’yi görenler hayranlıkla camiyi izliyor. Hatta bazı kişiler camiyi yakından görmek için caminin yanına kadar gidiyor ve hatıra fotoğrafları çektiriyor. İnsanların ilgi odağı olan caminin ünü de her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Televizyonların, ajansların da sık sık görüntülediği Yeşil Cami’yi görmeye sadece yurt içinden değil, yurt dışından da gelip görenler oluyor.

 

Camiye namaz kılmaya gelen mahalle sakinleri ise, a“Dedelerimiz burada namaz kılıyordu. Burada yabancı cemaatimiz yok. Biz de elimizden geldiği kadar camimiz için bir şeyler yapıyoruz. Camimizin dış görünüşü çok güzel. Sarmaşıklar ile yazın sıcaktan kışın da soğuktan korunuyoruz. Böyle bir cami belki Türkiye’de yoktur. Birçok camide oturulacak yer yok. Camimizin yeşilliğin bambaşka. Biz namaz dışında da burada vakit geçiriyoruz. Dini sohbetler yapıyoruz” dedi.

 

KAYNAK :ADANA/İLKHABER-Haber-Bayram BULUT

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Yeşil, Camii, görenleri, kendisine, hayran, bırakıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı