Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 19:28 Bu haber 845 kez okundu
 
Yağmur Biçerdöverleri Hasat’ta Yakaladı
BÖLGE Haberi
Yağmur Biçerdöverleri Hasat’ta Yakaladı

KAHTA SES HABER-Yaklaşık 15 gün kadar önce arpa hasadının başladığı Kâhta’da dün gece ve bugün akşam saatlerinde etkili olan yağmur ve fırtına ekinleri yatırdı, hasat yapan biçerdöverler ise çamura saplandı.


Kâhta’da hububat hasadının yapıldığı dönemin başladığı günlerde yağan yağmur, çiftçileri zor durumda bıraktı.Yağmur ve fırtına ekinleri yatırdı, hasat yapan biçerdöverler ise çamura saplandı.Biçerdöverleriyle hasada başlayan çok sayıda çiftçi, yağmur nedeniyle hasadı yarım bırakmak zorunda kaldı.

 

Kâhta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, Bölükyayla ve çevresi başta olmak üzere birçok bölgede şiddetli yağmur nedeniyle arpa ekili alanların zarar gördüğüne ilişkin haber aldıklarını belirterek, “İlçemizde arpa hasadı yaklaşık 15-20 gün kadar önce başladı. Bu yıl ekinler Çiçeklenme aşamasında iken aşırı yağışlar ve zaman zaman yağan dolu nedeniyle yüzde 30 yüzde 40 oranında verim düşüklüğü oldu. Dün geceden beri bölgemizde etkili olan yağmur ve fırtına birçok yerde ekinleri yere yatırdı. Hasat yapan biçerdöverler ise çamura saplandı. Üründe verim düşüklüğü nedeniyle sıkıntı yaşayan çifçimiz bu afet ile daha büyük zarara uğramış oldu. Şu an ne biçerdöver ne de traktör çamurdan dolayı tarlalara giremiyor. Aynı şekilde nohut ve mercimek tarlaları da yağışlardan olumsuz etkilendi. Şu ana kadar ilçemizde ekili alanlarının yüzde yüzde 30'unda hasat yapıldı. Yüzde 70'i duruyor. Çiftiçi mecburen tarlasının kurumasını bekleyecek. Kâhta Ziraat Odası olarak her zaman çiftçimizin yanındayız ve konun takipçisiyiz. Çiftlerimize geçmiş olsun diyoruz ”dedi.Haber:Ziya Bozkurt

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Yağmur, Biçerdöverleri, Hasat’ta, Yakaladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı