Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 23:13
 
VERİLEN SÖZLERE, AÇIKLANAN PROJELERE NE OLDU?!
GÜNDEM Haberi
VERİLEN SÖZLERE, AÇIKLANAN PROJELERE NE OLDU?!

KAHTA SES HABER-Kâhta’da milletvekillerinin katılımında ilçede düzenlenen istişare toplantılarında açıklanan projelerden ilçede hala tek bir eser yok. Vatandaş soruyor: ‘'Hani söz verdiğiniz bu projeler?!'’ 

 

Kâhta Kaymakamlığı ve Kâhta Belediyesi’nin organizasyonunda AK Partili vekiller, ilçe protokolü, STK, meslek odaları, kurum amirleri, muhtar ve basın mensuplarının katılımında birçok kez Kahta Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen istişare toplantılarında dile getirilen ilçenin çözüm bekleyen kronik sorunlarının çözümü noktasında verilen sözler, Ankara’ya taşındığı ve ilgili bakanlıklara sunulduğu iddia edilen o büyük projelere ne oldu?!

 

Düzenlenen istişare toplantılarının sonunda ilçenin çözüm bekleyen sorunlarının çözümü, ilçenin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik hazırlanan projeler birçok kez basın yolu ile kamuoyuna paylaşıldı. Ancak geçen 5 yıllık süre zarfında merkezi hükümetin ilçedeki hizmetleri eğitim yatırımları, kamu lojmanları ve kamu hizmet binaları gibi rutin hükümet hizmetlerinin dışına çıkmadı.

 

Kahta belediyesinin kendi kaynakları ile veya borçlanarak hayata geçirdiği projelerin ve yapılan hizmetlerin dışında İlçenin merkezi hükümetin nezdinde çözüm bekleyen önemli sorunları başta olmak üzere ilçenin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik elle tutulur, gözle görülür herhangi bir proje hayata geçirilemedi.

 

Hayata geçirilmesi istenen projeler arasında yer alan ve ilçenin büyük bir beklentisini karşılayacak olan yarı olimpik yüzme havuzlu 2.500 kişilik kapalı spor salonu ve daha birçok spor dallarında hizmet verecek spor kompleksi projesinin inşaat çalışmaları, inşaatı yapan müteahhidin iflas etmesi sonucu yaklaşık bir yıldır durmuş durumda.

 

Şimdi vatandaşlar o gün basın tarafından allandıra ballandıra gündeme taşınan projelerin akıbetini soruyor.

 

"Merkezi Hükümetin yatırımları, Eğitim yatırımlarının dışına çıkmadı"

 

Yapılacağı açıklanan, söz verilip de gerçekleştirilemeyen projeler şunlardır;

 

.Büyükçay Baraj Projesi,

 

.Teğmenli Sulama Projesi,

 

.2.Etap OSB,

 

.Cendere Köprüsü Çevresi çevre düzenleme projesi.

 

• Hükümet Konağı önüne yapılacağı açıklanan altı tünel üstü park olacağı belirtilen meydan projesi, 

 
• Eski Kademe yerine yapılacağı açıklanan Diş Hastanesi, 
 
• Devlet Hastanesi karşısındaki park alanı içersinde yapılacağı söylenen Diyaliz Merkezi ve Refakatçi Evi,
 
• 1 Nolu Sağlık Ocağı bahçesinde yapılacağı belirtilen 112 Acil Servis İstasyonu,
 
• 3.Etap TOKİ Projesi,
 
.Sahil Yolu Projesi,
 
.Sosyal Tesis Projesi,
 
.Köylü Garajı Projesi,
 
.Musa Peygamber Mezarlığı çevresinde yapılacağı söylenen Hayvan Pazarı, 
 
• Eski Düğün Salonu yerinde yapılacağı Bilim Kültür Merkezi, 
 
• Menderes Mahallesinde Botanik Park Projesi, 
 
• Çevre Yolları,
 
• Trafik Sorununu çözüme kavuşturacak oto galericiler sitesi projesi, 
 
• Horik bölgesinde Yeşil Kuşak Projesi,
 

 

Kâhta Belediyesi kısıtlı imkânlarla önemli projeleri hayata geçirdi

 

Abdurrahman Toprak başkanlığındaki Kâhta Belediyesi yönetimi, göreve geldiği 2014-2019 yılları arasında, kronikleşmiş sorun halini alan su sorununu ve ilçenin önümüzdeki 50 yıllık içme suyunu karşılayacak ‘’Haydaran Cazibeli İçme Suyu Projesi’’ ile çözüme kavuşturmuş, yine doğal gaz çalışmaları sonucunda köstebek yuvası haline gelmiş ilçenin üst yapısını ve yine önemli bir sorun haline gelen ilçe yeni yerleşim alanlarının  alt yapı ve üst yapı sorunlarını çözüme kavuşturmuştur.

 

Kâhta halkının mesire alanı gibi sosyal projelere de önem veren Başkan Toprak, Kâhta Kaymakamlığı ile birlikte Ebu Sadık Parkı, Seyir Tepesi ve Sahil Yolu projelerinin yanı sıra Mezbahana, Kadın Gelişim Merkezi, Turistik Çarşı ve Şire Pazarı gibi önemli projeleri de hayata geçirmiştir.

 

Aynı şekilde, belediye araç filosuna 40 yeni araç kazandırmış, eğitim kurumları başta olmak üzere sağlık kuruluşlarına arsa tahsisinde bulunmuş, camilere, Kur’an kurslarına, taziye evlerine, spor kulüplerine, sporculara ve engellilere her türlü desteği vermiş, her yıl Ramazan ayında bir ay boyunca Ramazan etkinlikleri gerçekleştirmiş ve bu kapsamda yoksullara gıda yardımında bulunmuştur.

 

Öte yandan Ebu Sadık Parkı ve Çataltepe Mesire Alanı projeleri İKA, GAP İdaresi, Kâhta Belediyesi ve merkezi hükümetin Özel İdare Bütçesinde sağlanmıştır. Sahil yolunu açma işlemleri DSİ ve Kâhta Belediyesi’nin imkanları ile sağlanmış, kamulaştırma işlemleri ise bizzat belediye tarafından yürütülmektedir. Proje çalışması hala devam eden sahil yolunun DSİ, Gençlik Spor Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile yapılacağı ifade edilmişti.

 

Kısıtlı bir bütçeye sahip olan Kâhta Belediyesi, 5 yıllık süre zarfında bu hizmetleri halka götürürken, 5 yıllık süre zarfında merkezi hükümetin ilçe merkezinde gerçekleştirdiği yatırımların eğitim, kamu binaları ve lojmanlarından öteye geçememiş olması vatandaşlar arasında huzursuzluğa ve moral bozukluğuna sebep olmuştur.

 

İstişare toplantıları sonucunda vaat edilen sözler ve yerine getirilme sözü verildiği halde yerine getirilemeyen projelere gösterilmeyen hassasiyetin tepkiye neden olması sonrası vatandaşlar: '’Hani verdiğiniz sözler? Hani söz verdiğiniz projeler?'’ diye soruyor.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: VERİLEN, SÖZLERE,, AÇIKLANAN, PROJELERE, NE, OLDU?!,
Haber Yazılımı