Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 17:27
 
Velatı Bıxadi Adıyaman (Sahipsiz memleket Adıyaman)
BÖLGE Haberi
Velatı Bıxadi Adıyaman (Sahipsiz memleket Adıyaman)

KAHTA SES HABER/ÖZEL-Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamına giren yörelerin süratle kalkındırılması, yatırımların gerçekleştirilmesi 27 Ekim 1989 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan GAP (Bölge Kalkınma İdaresi Teşkilatı) Adıyaman’a yaramadı.


Verimli topraklarının önemli bir kısmını GAP projesi kapsamında yapılan Atatürk Barajına feda eden Adıyaman bu fedakârlığının karşılığını alamamıştır. GAP kapsamındaki illere baktığımızda sulama projeleri, enerji projeleri ve diğer tarımsal desteklerin büyük bir kısmı  hep bu illere yapılmış Adıyaman bu destek programlarına dahil edilmemiştir.


GAP’ da olduğu gibi diğer birçok program ve desteklerde de üvey muamelesi gören Adıyaman, GAP Bölgesi illerine tarımsal sulamada elektrik enerjisi indirimi desteği ve hükümetin Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı’na (IPARD) kapsamı ve Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kapsamının da dışında tutuldu.


Atatürk baraj suları yüzlerce kilometrelik kanallarla Harran ve Mardin’e ulaştırılırken, Kurulduğunda en verimli arazilerini Atatürk Barajına feda eden Adıyaman ise sadece baraj sularına bakmakla yetinmeye devam ediyor.


Sözde Adıyaman’ın verimli toprakları GAP İLE suyla buluşacaktı, halkı ırgat olmaktan kurtulacak kalkınacak, gelişecek ve ihya olacaktı. Aksine Adıyaman Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Malatya ve Gaziantep arasında sıkışıp kaldı. GAP önce Şanlıurfa’yı şimdi ise Mardin’i ihya etmeye başladı.


Türkiye'nin en önemli projeleri arasında yer alan ve Adıyaman’ın kapsamında bulunduğu GAP'ın en önemli ayaklarından biri olan Silvan Projesi, Diyarbakır'da 305 bin kişiyi istihdama kavuşturacak.


Proje kapsamındaki 8 barajdan Pamukçay, Ambar, Kuruçay ve Başlar barajlarının yapımı tamamlanırken, Silvan Barajı'nda ise fiziki gerçekleşme yüzde 57'e ulaştı Silvan Projesi 305 bin kişiye iş sağlayacak, ekonomiye yıllık 1,3 milyar lira katkısı olacaktır.


Diyarbakır'ın "çılgın projesi" olarak nitelendirilen ve 305 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Silvan Projesi'nin yapımı hızla devam ediyor.

 

Devlet Su İşleri  Genel Müdürlüğünce Diyarbakır'da verimli toprakları suyla buluşturup, vatandaşın refah seviyesinin yükseltilmesi için yoğun çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda Türkiye'nin en önemli projeleri arasında yer alan ve GAP'ın en önemli ayaklarından biri olan Silvan Projesi ile Silvan ve Bismil ile Diyarbakır il merkezindeki tarım arazileri suya kavuşacak.
305 bin kişiye istihdam sağlayacak proje sayesinde Diyarbakır'ın kırsalında oturan vatandaşların gelirinde büyük artış olacak.


2 milyon 350 bin dekar arazi suyla buluşacak

 

Pamukçay'da bu yıl sulamaya başlanacak


Suyu depolayacak 7 barajdan 4'ünün tamamlandığı, Silvan Barajı'nın yapımının hızla sürdüğü, diğer 3'ünün ise ihalesinin 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor. Su tutulmasına başlanan Pamukçay Barajı'ndan bu yıl tarım alanlarına su verilecek.


Ambar, Kuruçay ve Başlar barajlarının tamamlandı, göl sahasındaki kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu yıl su tutmaya başlayacak.


Sulama proje inşaatları ise hızla devam ediyor. Kıbrıs, Karacalar ve Bulaklıdere ihaleleri gerçekleştirilecek. Silvan Barajından  alacağımız 213 metreküplük suyu 24 kilometre uzunluğunda Silvan ve Babakaya tünelleri ve 97 kilometre ana kanal ile Bismil, Silvan ve Diyarbakır ovalarına taşıyacağız. Silvan Projesi 305 bin kişiye iş sağlayacak, ekonomiye yıllık 1,3 milyar lira katkısı olacaktır.


 Kalkınmayı hedefleyen Silvan Projesi'nin 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşmaktadır.


Silvan, Pamukçay, Ambar, Kuruçay, Başlar, Kıbrıs, Karacalar ve Bulaklıdere barajlarının tamamlanmasıyla baraj rezervuarınlarda 7 milyar 300 milyon metreküp su depolanacaktır. Silvan Projesi'nin tamamlanmasıyla 2 milyon 350 bin dekar arazi suyla buluşacaktır.


Proje kapsamında inşa edilen Silvan Barajı 175,5 metre yüksekliğinde, ön yüzü beton, kaya dolgu sınıfında Avrupa'nın en yüksek barajı olma özelliğini taşımaktadır.


Projenin içerisinde yer alan en önemli barajımız olan Silvan Barajı'nın yapımı sürüyor. Silvan Barajı inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 57, dolgu hacminde ise yüzde 50 seviyesine ulaştı. Dolgu tamamladıktan sonra 2019 sonu itibariyle kamulaştırma çalışmalarına başlanacak. 2023 itibariyle tarım alanlarının tamamının sulanması hedeflenmektedir. 


GAP ile ihya olan Şanlıurfa’nın ardından şimdi de Mardin GAP ile ihya edilemeye çalışılıyor. Şanlıurfa-Mardin arasında bulunan 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisinin suyla buluşturulması yönelik Atatürk Barajından Ceylanpınar üzerinden 221 kilometrelik bir kanal ile Mardin’e ulaştırılarak suyla 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisini suyla buluşturulurken Adıyaman ise kendisine sıra gelecek günü bekliyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Velatı, Bıxadi, Adıyaman, (Sahipsiz, memleket, Adıyaman),
Haber Yazılımı