Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 12:15
 
Vatandaş 'Cendere Köprüsü'nün Akıbetini Soruyor!
GÜNDEM Haberi
Vatandaş 'Cendere Köprüsü'nün Akıbetini Soruyor!

KÂHTA SES HABER/(ÖZEL)-Yıllardır AK Partili vekiller tarafından hayata geçirileceği söylenen Cendere Köprüsü Çevre Düzenlemesi Projesi yılan hikâyesine döndü. Kahta halkı, yıllardır hayata geçirileceği söylenilen Cendere Köprüsü ve diğer Turizm projelerinin akıbetini merak ediyor.


Dünyanın “Tek Kemerli Köprüsü olma unvanına sahip tarihi Cendere köprüsü, değişik bitki örtüsü ve birçok balık türünün yaşam sürdüğü Kâhta Çayı, hayata geçirilecek reaksiyon projesi ile mesire alanı olarak turizme kazandırılmayı bekliyor.


Yaklaşık 1900 yıl önce Roma  İmparatoru Septimius Severius (MS.192-211) zamanında XVI. Lejyon tarafından Kâhta Çayı üzerinde 92 büyük blok kesme taştan yapılan dünyanın 'tek kemerli köprüsü” unvanına sahip tarihi muhteşem kanyonu ile bölgenin en önemli tarihi simgelerinden bir tanesi olan Cendere köprüsü ve çevresi yıllardan beri içler acısı durumda.


Karakuş tepesi, Eski Kâhta Kalesi, Yeni Kale, Arsemia ve Nemrut Dağı gibi tarihi mekanların güzergahı konumunda olmasından dolayı ilçemizi ziyarete gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler bu güzergâhında yer alan Cendere Köprüsü, sahip olduğu doğa manzarası, havası ve suyu ile bölge insanının en önemli sosyal yaşam alanlarından biri. Böylesi önemli bir konuma sahip bu tarihi zenginlik çevresinde maalesef doğru dürüst bir tesis yok.

 

İktidar milletvekillerinin yıllardır hayata geçileceğini ifade ettikleri Cendere Köprüsü Çevre Düzenlemesi Projeleri söylemden öteye gitmedi.


Cendere Köprüsünü gezmeye giden yerli ve yabancı turistin gideceği bir lavabo, oturup dinleneceği çay içeceği bir tesis yok, köprü çevresi çöpten geçilmiyor.


Sayın vekillerin bu açıklamalarını basın olarak Kâhta ile Adıyaman ve tüm ilçelerinin gündemine taşıdığımız vatandaşlar; yapılacağı söylenilen bu projeleri duyunca pek merak etmiş, sevinmiş. Bu sevincin üzerinden geçen yıllar artık yerini sabırsızlığa bırakıyor elbette.


Vatandaş; “Yıllardır yapılacağı Cendere Köprüsü projesinin akıbeti ne oldu, yapılacak mı? Yapılmayacak mı? Veya ne zaman yapılacak? “diye soruyor.


Başta Cendere Köprüsü çevre düzenlemesi projesi olmak üzere, bugüne kadar AK Partili vekillerin Adıyaman turizmine yönelik unutulmaya terk ettikleri sözlerini,en son açıklamalarını ve taahhütlerini Kahta Ses Haber olarak bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 


“Cendere Köprüsüne mesire alanı ve yüzme havuzları yapılacak”


AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Cendere Köprüsü Çevre Düzenlemesine ilişkin 2017 yılında yapmış  olduğu açıklamada, arasında Cendere Köprüsü Çevre Düzenlemesi Projesinin yer aldığı Karakuş Tümülüsü, Yenikale, Haydaran kaya kabartması ve Mezarları, Palanlı Mağarası, Turuş kaya Mezarları, Eski Besni, Kızilin ve Kızilin Köprüsünün çevre düzenlemelerinin Avrupa Birliği, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (İPA) projesi kapsamında yapılacağını, ayrıca Kâhta çayı kıyısında yaşanan boğulmaların önüne geçebilmek için İl Özel İdaresi tarafından Cendere Köprüsüne mesire alanı ve yüzme havuzları yapılacağını söylemişti.

 

“Adıyaman Turizmine neşter vuracağız”


AK Parti Milletvekili M.Fatih Toprak ise 2019 yılında Kâhta’da yerel basın ile bir ara geldiği toplantıda, Adıyaman’ın Turizm sorununa neşter vuracaklarını belirterek,”  Turizm için acil eylem planının hazırlanması lazım. Nemrut Dağına teleferik yapılmasından yanayım. Cendere Köprüsü çevresi ile ilgili Türkiye’nin değişik illerinde hayata geçirilen projelerden Kastamonu’da hayata geçirilen Kanyon projesini örnek proje olarak aldık. Yine Karakuş Tepesi, Arsemia, Cendere Köprüsü ve Nemrut Dağı arasında belirli noktalarında Adıyaman’ın yöresel ürünlerinin yer alacağı stop noktaları ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında sizlerle paylaşacağız” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.


Vatandaş soruyor, Cendere Köprüsü Çevre Düzenlemesi Projesi ve diğer projeler ne olacak?


Her fırsatta turizmin önemsediklerini ifade eden ve projeler hazırlandığını söyleyen Sayın Vekiller icraat ne zaman başlayacak?

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Vatandaş, 'Cendere, Köprüsü'nün, Akıbetini, Soruyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı