Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 04:40
 
Vaatler,Tamamlanamayan ve Başlamayan Yatırımlar
GÜNDEM Haberi
Vaatler,Tamamlanamayan ve Başlamayan Yatırımlar

KÂHTA SES HABER / ANALİZ-Adıyaman için 2018 yılı yatırımların bitmediği, projelerin askıda kaldığı bir yıl olarak geçti. Başta sulama projeleri olmak üzere, ulaşım ve turizm bu yıl da bitirelemeyen ve kazma atılmayan projeler arasında yerini korudu.

 

AK Parti hükümetleri döneminde özellikle Doğu ve Güneydoğu'da sağlık, ulaştırma ve enerji alanlarında pek çok projeye hayat verildi ve bitmesi için önemli adımlar atıldı. Son 50 yıldır tamamlanmayı bekleyen projeler içinde 30'un üzerinde sulama projesi bulunuyor.

 

En verimli arazilerini GAP’a feda etmiş Kâhta ’halkının umudu haline gelen Büyükçay Barajı ve HES Projesi ile Teğmenli Sulama Projesi, sulama projeleri beklentileri arasında yerini ivedilikle korudu. DSİ yetkilileri, hala proje aşamasında olan her iki tesisin yapımı ile ilgili net bir tarih vermedi.

 

Adıyaman’ın çevre illerle ulaşım ağı için en önemli yatırımlar arasında olan Adıyaman-Şanlıurfa ve Diyarbakır Karayolu Kâhta-Siverek arası Duble yol projesi ise bu yıl da bitirilemeyen tamamlanmayı bekleyen projeler arasındaki yerini aldı.

 

Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı başta olmak üzere, önemli tarihsel kültürel mekânları ile ‘Açık hava Müzesi’ konumundaki Adıyaman’da turizm sektörünün harekete geçirilmesi için de ciddi bir proje hayata geçirilemedi.

 

İPA Projesi kapsamında hayata geçirileceği açıklanan Cendere Köprüsü Çevre Düzenleme Projesi, Nemrut Dağı Raylı Sistem Projesi kazma atılmayan projeler.

 

Yine acil ihtiyaç olmasına karşılık 30 yılı aşkın süredir ilçeye kazandırılamayan atık su arıtma tesisi konusunda bu güne kadar olduğu bu yıl da bir arpa boyu yol alınamadı.

 

Adıyaman’da yeterli potansiyele rağmen tarımsal yatırımların, özellikle sulama yatırımları istenen düzeyde yapılmamıştır. Yapılması gereken en önemli husus, su ve toprağı buluşturmaktır.

 

Adıyaman sahip olduğu su kaynakları ve verimli arazileri sayesinde tarım kenti olabilecek potansiyele sahip olmasına karşın günümüzde yeterli düzeyde sulu tarım yapılamadığı için Türkiye sıralamasında da yeterli seviyede değildir.

 

Adıyaman’ın rakımı merkez ilçede 669 metre olup yüzölçümü 761.400 hektardır. Bunun 240.740 hektarını tarım arazileri oluşturmaktadır. Tarım alanlarının 83,8’lik bölümü olan 201.729 hektar alanda kuru tarım, 16,2 lük bölümü olan 39.011 hektar alanda sulu tarım yapılmaktadır.

 

Adıyaman’da buğday, arpa, pamuk ve nohut ürünlerinde ekilebilir alan sıralamasına göre elde edilen ürün miktarı sıralamasının daha yüksek olduğu, fakat antepfıstığı, nar, badem, üzüm, zeytin gibi ürünlerde de ürün verimlerinin diğer illere oranla daha düşük olduğu görülmektedir.

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, 2106 yılında açıklama,” Adıyaman’da 2003 yılından bugüne kadar 1 adet baraj ve 1 adet gölet tamamlandı.  Toplamda 2,35 milyon metreküp su depolandı Adıyaman’da 2019 yılı sonuna kadar 12 adet baraj ve 1 adet gölet daha tamamlanacak olup, toplamda 831,10 milyon metreküp su depolanacak.” Şeklinde açıklamada bulunmuştur.

 

2019 ‘un ilk ayında olduğumuz bugünlerde, Adıyaman merkez ve ilçelerinin arazilerinin suyla buluşturulmasına yönelik DSİ yatırımlarına baktığımızda; Adıyaman’da sulama projelerine ilişkin Çamgazi Sulaması ve Derivasyon Tesisleri ve Samsat Pompaj Sulaması 1. Kısım’ı tamamlayarak vatandaşlarımızın istifadesine sunulurken, sulama tesislerinin enerji   giderini karşılamak maksadıyla 2 MW kurulu gücündeki Güneş Enerjisi Santralini kurulmuştur. Bunun dışında bitmiş bir proje yoktur.

 

Adıyaman’da yapılan ve yapımı devam eden Baraj ve Sulama projelerine baktığımızda, en verimli arazilerini GAP'a feda etmiş Kâhta’nın arazilerini suyla buluşturacak bir tek projeye olmadığı görülecektir.

 

Kahta'nın münbit arazilerinin suyla buluştrulmasına yönelik yıllardır yapılacağı açıklanan Büyükçay Barajı ve HES Projesi ve Teğmenli Sulama kanalı projesi ise tam anlamıyla yılan hikâyesine döndü.

 

Yapımı devam eden Bebek 1 ve Bebek 2 adlı sulama projeleri ile diğer sulama projeleri olan Koçali Barajı, Çetintepe Barajı, Gömükan Barajı, Gölbaşı  Balkar Göleti ve Sulaması, Gölbaşı Çelik Göleti ve Sulaması, Gerger Çifthisar Göleti ve Sulaması, Pınaryayla Göleti ve Sulaması, Çelikhan Yeşiltepe Göleti ve Sulaması, Akçalı 1 Göleti, Akçalı 2 Göleti, Sincik Arıkonak Göleti ve Sulaması, Çelikhan Sulaması Derivasyon Tesisleri, Çelikhan Sulaması Şebekesi, Besni Gümüş Deresi, Gerger İlçesi Kuşaklama Kanalı projeleri ne zaman bitecek?

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Vaatler,Tamamlanamayan, ve, Başlamayan, Yatırımlar,
Haber Yazılımı