Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 23:19
 
Tutdere Meclis’e taşımaya devam ediyor
SİYASET Haberi
Tutdere Meclis’e taşımaya devam ediyor

KAHTA SES HABER-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın kangren olmuş sorunlarını ısrarla Meclis’e taşımaya devam ediyor.

 

Parlamentoya seçildiği günden beri Adıyaman'ın Tütün sorunu ve sulama sorunları başta olmak üzere ilin sağlık, işsizlik sanayi ve ulaşım alanındaki sorunlarını meclise taşıyan Tutdere, son olarak 20 milletvekili ile birlikte yerli ve yabancı sigaraların üretiminde yerli tütünün kullanılması ve yaygınlaştırılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını, Kenevir ekimine ilişkin hükümetin açıkladığı 19 il arasına Adıyaman’ın dahil edilmesini meclise taşıdı.

 

Adıyaman ekonomisinin temel omurgası olan tütün konusunda Adıyaman halkının çok ciddi bir mağduriyet yaşadığını söyleyen Tutdere, Türkiye’de yerli tütünün teşvik edilmesinin şart olduğunu belirterek 20 milletvekilinin imzaladığı araştırma önergesinde yerli ve yabancı sigaraların üretiminde yerli tütünün kullanılması ve yaygınlaştırılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını istedi.

 

Kısa süre önce ise Kenevir ekimine ilişkin hükümetin açıkladığı 19 il arasına Adıyaman’ın dahil edilmesini meclise taşıdı.

 

Adıyaman iklimi ve toprağının kenevir bitkisinin yetiştirilmesine çok uygun olduğunu belirten Tutdere, kenevir ekimine ilişkin hükümetin açıkladığı 19 il arasına Adıyaman’ın dahil edilmesi takdirde Adıyaman ekonomisinin canlanacağını söyledi.

 

Malatya'ya kenevir izninin verilip Adıyaman'a verilmemiş olmasının ciddi bir ayrımcılık olduğunu söyleyen Tutdere,”Şanlıurfa'da kullanılan elektrikte yüzde 67 indirimle veriliyor ama Fırat'ın bu tarafında çiftçilerimiz mesala Adıyaman ovasında, Besni ovasında biz bundan faydalanamıyoruz. Adıyaman hükümete her türlü desteği verdi ancak kamu hizmetlerinden istediğini alamadı. Örgütümüzle birlikte, sizlerle birlikte, bundan sonraki süreci de en iyi şekilde değerlendirip Adıyaman'ın sorunların çözümüne katkı sağlayacağız. Çünkü Adıyaman gerçekten bunu hak etmiyor”dedi.

 

Yine kısa süre önce Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan intihar vakalarının araştırılması ve Besni’de BETAŞ fabrikasında çalışan ve iş akitleri haksız ve hukuksuz yere feshedilen 108 işçi ve ailelerinin mağduriyetini meclis gündemine taşıdı.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Tutdere, Meclis’e, taşımaya, devam, ediyor,
Haber Yazılımı