Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 20:28
 
Türkiye’de 4 Milyon Astım Hastası Var
SAĞLIK Haberi
Türkiye’de 4 Milyon Astım Hastası Var

Dünya’da gerçekleşen her 250 ölümden birinin sebebinin astım olduğu ve astımdan dolayı yılda 350 ila 400 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Son dönemlerde hem çocuklarda hem de erişkinlerde daha yaygın hale gelen astım sebebiyle, 2025 yılında 100 milyon yeni kurban daha olacağı öngörülüyor. Ülkemizde yaklaşık 4 milyon astım hastası olduğunu belirten Dr. Solak, astım hastalığı tedavisinin başarılı olabilmesi için tanının doğru konulmasının ve takibinin iyi yapılması gerektiğinin altını çizdi.


‘Astım’da doğru tedavi ve eğitimin önemine değinen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak, ülkemizde yaklaşık 4 milyon astım hastası olduğunu belirterek, “Astım, tekrarlayan nefes darlığı ve hışıltılı ataklarla karakterize kronik bir solunum hastalığıdır. Bazı nedenler ve tetikleyiciler astımı olan tüm insanlar için ortaktır. Ancak bazı özel durumlarda tetikleyiciler daha bireyseldir. Her ne kadar astımın temel nedenleri tam olarak anlaşılmasa da, astım gelişimi için en güçlü risk faktörleri inhale astım tetikleyicileridir. Bunlar; iç mekan alerjenleri yani yatak takımlarındaki ev tozu akarları, halılar ve doldurulmuş mobilyalar ve kirlilik olabilir. Dış mekân alerjenleri; polen, küf, tütün dumanı ve iş yerindeki kimyasal olabileceği gibi soğuk hava, öfke veya korku gibi aşırı duygusal uyarılma ve fiziksel egzersiz de tetikleyiciler arasında yer alabilir” ifadelerine yer verdi.


DOĞRU TEDAVİ İLE YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTİN


“Astım tedavisinin başarılı olabilmesi için astım tanısının doğru konulması ve takibi çok önemlidir” diyen Dr. Solak, “Doğru tanı için hışıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma hissi gibi solunum semptomlarının karakteristik seyrinin gösterilmesi gerekir. Astım semptomları KOAH veya yaşlılıkta görülen solunum sıkıntıları gibi başka patolojik durumlarla karıştırılarak yanlış tanı konulmasına neden olabilir. Yanlış tanı özellikle çocukluk yaş gruplarında daha sık olmakta ve hastalık bronşitin değişik formlarıyla ve krup ile karışmakta, yetersiz tedavi, eksik bakım ve bilgi eksikliği nedeni ile hastalığın kontrol altına alınması gecikmektedir” şeklinde konuştu.


GEBELİKTE ASTIMA DİKKAT


Gebelik sırasında en sık sorun ile karşılaşılan solunum sistemi hastalıklarından birinin astım olduğunu söyleyen Dr. Solak, “Gebelik, astım seyrini etkilerken astımın da gebelik ve doğum üzerine etkileri olabilir. Hamilelerin yaklaşık üçte birinde astım kötüleşirken, üçte birinde semptomlarda düzelme gözlemlenir. Gebelikte en şiddetli ataklar 24 ila 36 haftalar arasında gerçekleşir. Son dört haftada semptomlar azalmakta ve yüzde 90 hastada doğumda sorun yaşanmamaktadır. Astımlı gebelerde yüzde 11 ila 18 olguda en az bir acil başvurusu, yüzde 62’sinde ise hastaneye yatış bildirilmektedir. Bu nedenle gebelik sırasında astımlı hastalarda yakın takip ve ilaç ayarlamaları gereklidir. Aksi takdirde gelişecek hipoxi bebeğin gelişimini etkileyebilir” diye konuştu. (BSHA)

Kaynak: (BSHA) - BSHA Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Türkiye’de, 4, Milyon, Astım, Hastası, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı