Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 16:16
 
Turanlı Uyardı;Üç yıl aynı ürünü eken üretici destek alamayacak
GÜNDEM Haberi
Turanlı Uyardı;Üç yıl aynı ürünü eken üretici destek alamayacak

KAHTA SES HABER-Kâhta Ziraat Odası, münavebeye uymayarak arazisine üç yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçilerin desteklerden yararlanamayacağı konusunda uyardı. 


Münavebeyle ilgili sürecim 2018 yılı itibarıyla başlamış olduğu belirtilen açıklamada, 2020 yılına kadar münavebe yapmayan üreticilerin desteklerden yararlanamayacağı belirtildi. 


Konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgilerin il ve ilçe müdürlüklerinden alınabileceği de belirtilen Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, yaptığı açıklamada: 

 

 

“2020 yılına kadar münavebe yapmayan üretici desteklerden yararlanamayacaktır. 2018 üretim yılından başlamak üzere, örtü altı üretimleri ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilemeyecektir. Ekilirse; üçüncü üretim için tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz "hükmü" uygulanacaktır. Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak, üretim masraflarını düşürmek amacıyla desteklemelerden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir. Yani bu şu anlama geliyor, 2018, 2019 ve 2020 yılında arazisine aralıksız olarak aynı ürünü  eken üretici 2020 yılında destek alamayacak  ve primlerden yararlanamayacaktır ”şeklinde çiftçileri uyardı.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Turanlı, Uyardı;Üç, yıl, aynı, ürünü, eken, üretici, destek, alamayacak,
Haber Yazılımı