Haber Detayı
02 Nisan 2019 - Salı 01:33
 
Turanlı; Tüm Kâhta Halkının Belediye Başkanıyım
SİYASET Haberi
Turanlı; Tüm Kâhta Halkının Belediye Başkanıyım

KAHTA SES HABER-31 Mart seçiminin galibi SP Adayı İbrahim Yusuf Turanlı, ”Bir siyasi parti bayrağı altında seçilmiş olabiliriz. Bugünden sonra siyasi parti rozetimi bir kenara bırakıp Kâhta’nın rozeti olan Belediye Başkanı rozetini takıyorum ”dedi.


Kâhta Belediye Başkanlığı için uzun ve yorucu bir seçim maratonunun sonunda zaferi yaşayan SP oldu. SP Adayı İbrahim Yusuf Turanlı’nın 18 bin 713, AK Parti adayı Engin Akel 18 bin 391 olarak gerçekleştiği seçim sonucunda, 322 oy farkıyla seçimi kazanan İbrahim Yusuf Turanlı Kâhta Belediye Başkanlığına seçildi.


2009-2014 yılları arasında AK Parti’den belediye başkanlığı görevi yapan Turanlı, bu seçimde AK Parti adayI Engin Akel’e karşı büyük bir başarı göstererek ipi göğüsledi.

 


Seçime iki gün kala binlerce vatandaşın katılımı ile gerçekleştirdiği mitinginde, seçim sonucunun sinyalini veren Turanlı cephesinde sonuçlar memnuniyetle karşılanırken, kutlamalar da erken başladı. 


Saadet Partisi Kâhta İl Teşkilatı Seçim Koordinasyon Merkezi önünde seçim zaferi kutlaması gerçekleştirdi.  Turanlı’nın balkon konuşmasını dinlemek ve kutlamaları izlemek isteyen çok sayıda vatandaş ise çevredeki binaların balkon ve çatılarına çıktı.


Yaklaşık 10 bin kişinin katılımında gerçekleştirilen ve özellikle gençler ve kadınların yoğun ilgi gösterdiği görülen kutlama etkinliğinde, vatandaşlar müzik, davul ve zurna eşliğinde halay çekti, meşaleler yakıp, havai fişekler atarak seçim zaferini tezahüratlarla kutladı. 

 


Etkinliğe “Siz gidin biz gelox” türküsü eşliğinde katılan Kâhtalı ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Kâhtalı Mıçı kutlama etkinliğine renk kattı. Turanlı’nın yakın dostu ve aynı mahalleden komşuları olduğunu söyleyen Mıçı, Turanlı’nın seçim çalışmaları sürecinde iyi mücadele verdiğini belirterek Turanlı’yı tebrik etti ve en yakın zamanda Kâhta’da konser sözü verdi.


İlçe Başkanı Vahap Gazi Uluçay’ın selamlama konuşmasının ardından kutlama alanını dolduran kadın ve erkek binlerce vatandaşın sık sık 'Can Ciğer Yusuf Turanlı, Dik Dur Eğilme Kâhta Seninle” sloganları altında balkon konuşmasını yapmak üzere platforma çıkan Turanlı, yoğun tezahürat altında konuşmakta zorlandı.


Tüm katılımcıları, tüm Kâhta halkını, güvenlik güçlerini selamlayarak başldığı konuşmasında Turanlı,31 Mart seçiminin kazananının demokrasi ve Kâhta halkı olduğunu kaydetti.


Kâhta 31 Mart’ta Destan yazdığını söyleyen Turanlı,”Bir siyasi parti bayrağı altında seçilmiş olabiliriz. Ama bütün siyasi partilere teşekkür ediyorum. Bugünden sonra siyasi parti rozetimi bir kenara bırakıp Kâhta’nın rozeti olan Belediye Başkanı rozetini takıyorum. Hepimize hayırlı olsun. Başta beni destekleyen bütün siyasi partilere teşekkürlerimi sunuyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Eğer bizi burada var ettiyseniz bu her hangi bir siyasi partinin düşüncesinde değil Kâhta’nın düşüncesinde var ettiniz. Allah hepinizden razı olsun.”dedi.

 


Yola çıkarken Kâhta hizmet etmek için yola çıktıklarını ifade ettiklerini söyleyen Turanlı,”Genciyle, yaşlısıyla, Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürdüyle, Türküyle, Müslümanı Gayri Müslümü ile tüm Kâhta halkını kucaklayacağız diye yola çıktık. Ayrıştırmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz, bölüştürmeyeceğiz ve hep birlikte Kâhta olacağız dedi.”


Kâhta’nın sahip olduğu İnanç, tarihi ve kültürel zenginliklerden yeterince faydalanamadığını söyleyen Turanlı,”Kâhta Safvan Bin Muattal Hz.’leriyle, Menzili ile Nemrut Dağı ile önemli bir İnanç, Kültür ve Tarih Merkezi konumunda. Ama Ne yazık ki bugüne kadar bu değerlerin tanıtımında çok eksik kalmışız. Kâhta hep ırgat şehir olarak anıldı. İnşallah bundan sonra güzel bir memleket olarak anılacak. Allah bizleri bundan sonra Kâhta’nın güzel değerleri ile yaşatmayı nasip etsin.”

 

Resmi işlemler tamamlanmadığından mazbata işlemlerinin birkaç sürebileceğini söyleyen Turanlı,"Mazbatamızı aldığımız gün inşallah resmi konuşmamızı o zaman sizlerle birlikte yapacağız. Hala mazbatamız için birkaç gün var. Yasal işlemler var. Yasal işlemler biter bitmez inşallah Kâhta belediye başkanlığımızı onaylanır ve Kâhta’mıza hizmete başlayacağız. İnşallah o gün burada toplanarak tekbirlerle Belediyemize buradan hep birlikte gideceğiz.”

 

Seçimin bitiğini ve bundan sonra Kâhta’ya hizmet için kolları sıvayacaklarını söyleyen Turanlı, bu hizmetleri yaparken Kâhta halkı ile birlikte yapacaklarını belirterek,”Göreve başlar başlamaz kuracağımız ekibimizle birlikte mahalle toplantılarımızı başlatacağız. Halkımızı belediye ye değil belediyeyi halkımızın ayağına götüreceğiz. Kapalı kapılar arakasında değil açık kapılar ardında sizlere hizmet vereceğiz. Kâhta’ya hizmet aşkını sizinle birlikte aşılayacağız ”şeklinde açıklamalarda bulundu.


Konuşmasını etkinlik sonunda vatandaşların sağduyulu bir şekilde evlerine dönmeleri ricası bulunarak tamamlayan Turanlı, okunan başarı duasının ardından alana inerek gençlerle birlikte bir süre müzik ve davul zurna eşliğinde halay çekti, daha sonra vatandaşların tebriklerini kabul ettikten sonra Seçim Koordinasyon Merkezinden ayrıldı.

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Turanlı;, Tüm, Kâhta, Halkının, Belediye, Başkanıyım,
Haber Yazılımı