Haber Detayı
02 Şubat 2019 - Cumartesi 15:30
 
Turanlı, Kısır Siyaset Bize Bir Şey Kazandırmadı!
SİYASET Haberi
Turanlı, Kısır Siyaset Bize Bir Şey Kazandırmadı!

KAHTA SES HABER/HABER ZİYA B0ZKURT-Saadet Partisi(SP) Kâhta Belediye Başkan Adayı İbrahim Yusuf Turanlı, “Geçmişte yapılan o kısır döngü çekişmeler bize hiçbir fayda sağlamadı, kaybeden halkımız oldu"dedi.

 

Saadet Partisi (SP) Kahta Belediye Başkan İbrahim Yusuf Turanlı, düzenlediği basın toplantısında Adıyaman,Kahta ve diğer İlçelerdeki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Baraj Yolunda bir Kafe’de düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarını ağırlayan Turanlı, geçmiş yönetim döneminde yaptığı, yapamadığı ve yeni dönemde seçildiği takdirde yapacağı projelerini anlattı.

 

Konuşmasına geçmişte hizmet yapmış tüm belediye başkanlarına teşekkür edip vefat etmiş olanlara rahmet dileyerek başlayan Turanlı, konuşmasında ”Belediyeciliğimizde, ilgili birimlerimiz, mahalle muhtarlarımızla birlikte mahallelerde yapacağımız toplantılarla halkımızın sorunlarını ve beklentilerini tespit edeceğiz, vatandaşı belediyeye değil belediyeyi vatandaşın ayağına götüreceğiz ”dedi.

 

Göreve geldiklerinde asla kimsenin ekmeği ile oynamayacaklarını belirten Turanlı, “Geçmişte yapılan o kısır döngü çekişmeler bize hiçbir fayda sağlamadı.Kaybeden halkımız oldu. Göreve geldiğimizde birilerini çıkarıp yerine birini getirmeyeceğiz. Çalışanlarımızın hakkını koruyarak personel ihtiyacımızı karşılayacağız" diye konuştu.

 


Geçmişte yapılan kısır siyasetlerin Kâhta’ya ve Kâhta halkına bir şey kazandırmadığını söyleyen Turanlı, basın açıklamasında şunları ifade etti;


“Bir önce Belediye Başkanlığı yaptığım için geçmiş ile ilgili yaptığımız ve yapamadığımız projelerimizden bahsedip gelecekle ilgili hayata geçirmek istediğimiz projeleri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle bir önceki dönemde belediye başkanlığı yaptığımım için Kâhta’mızı çok farklı hizmet yapmak için yola çıktık. Geçmişte hizmet yapmış tüm belediye başkanlarımızın hepsine teşekkür ediyorum, vefat etmiş olan belediye başkanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bizim siyasileri eleştirmeye değil geçmiş siyasetçiler üzerinden siyaset yapmaya değil geleceğimizle ilgili yapabileceklerimiz üzerinden siyaset yapmamız gerekiyor. Kısır döngü siyaseti hiçbir zaman hizmete dönüşmez. Onun için seçilmiş olanları seçilmiş olmalarından dolayı saygı ile anıyoruz.


-HIZLA BÜYÜYEN KÂHTA GELİŞMİŞLİĞİNİ TMAMLAYAMADI


Göreve geldiğimiz 2009 yılında Kâhta’nın genel sıkıntıları ve ihtiyacı olan hizmetler konusunda bir yol haritası belirledik. Bu yol haritasını belilerken Kâhta’nın ihtiyacı olan makul projeleri hayata geçirmeye çalıştık.1923’te ilçe olan Kâhta’nın en büyük sorunu hızlı bir şekilde büyümesine rağmen gelişmişliğini tamamlayamamasıydı. Bunu da en büyük nedeni Atatürk Barajı ile birlikte Kâhta’nın çok büyük bir göç almış olmasıydı. Hızlı gelişme karşısında yeterince alt yapı ve üst yapı hizmetlerini alamadı. Bunun için projeler hazırladık. Ancak bu projelerinin hayata geçirilmesi nasip olmadı. Ama bitirilmesi bizim zamanımızda gerçekleşmiş oldu.

 

-İÇME SUYU SORUNUNU GÜNEŞ ENERJİSİ PANALLERİ İLE ÇÖZMEYİ PLANLADIK


Kâhta’nın en önemli sorunu olan içme suyunun mutlaka cazibeli bir içme suyu ile karşılanması gerekiyordu. Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettiğimizde ilçemizin en büyük sorunun içme suyu sorunu olduğunu ve bu suyun mutlaka cazibeli bir su olmasını kendilerine ilettik. O gün Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımız Haydaran içme suyunun kaynaktan alınması için Orman Bakanlığından bizler tahsisi yapıldı. Keşif bedeli olan 16 trilyonun finansmanı İller Bankasından sağladı. Projesi bitti, ihale için iller bankasına verildi. Çevre köyler işi yargıya taşıyınca köylü haklı görüldü ve ihale durduruldu. Bize Haydaran içme suyunu dere yatağından alınması teklif edildi. Biz o gün bu teklifi kabul etmedik. Bunu mevcut belediye eleştirmek için söylemiyorum,şahsimi düşüncelerimi söylüyorum. Ve biz o gün İller Bankasından sağlanan 16 trilyonu Değirmenbaşı ve Kâhta çayında kurulacak güneş panelleri ile elektrik ihtiyacımızı sağlamayı planlamıştık.”

 


-HALA ASBEST BORULARDAN SU İÇİYORUZ


Kâhta şehir merkezindeki içme suyu şebeke borularının büyük bir kısmı hala asbest borulardan oluşuyor. Amacımız mevcut veya daha önceki belediye yönetimlerini eleştirmek değil. Adıyaman’ın da hale içme suyu şebeke borularının büyük bir kısmı asbest borulardan sağlanıyor. Biz bununla ilgili Yüzde 70’i İller Bankası, yüzde 30’u ise belediyemiz destekli bir proje geliştirdik. Proje bittikten sonra yapım aşaması için gerekli finansmanı sağlamak için Avrupa birliği fonlarından faydalanmak için de gerekli süreç başlatıldı. Letonya ile kardeş belediye olduk.”

 

-REVİZYON PROJEMİZ SEÇİME BİR AY KALA ONAYLANDI


Yine önemli ikinci projemiz Kentsel dönüm ile ilgili projemiz. Bu proje hedefimiz yeni imar alanları açmak yerine Cami, Gazi, Bayraktar, Yeni Mahalle, Atatürk Mahallesi ve Kangenik dediğimiz bölgesini köy görümünden kurtarıp modern bir kent konumuna kavuşturmak. İmar açmayı düşündüğümüz bölge ise Barajı tarafıydı. İmar Bu çalışmamız DSİ tarafından durduruldu. Durdurulmasaydı o gün sahil yolu projemizi bu kapsamda hayata geçirecektik. Birde hazine arazilerinde ev yapan vatandaşları kapsayan bir revizyon projemiz vardı. Bu revizyon projesi ile hazine arazilerinde ev yapan vatandaşları kapsıyordu. Bu projemiz seçime bir aya kala İller Bankası tarafından kabul gördü ancak hayata geçirmek bize nasip olmadı.


-EBU SADIK PROJESİ BİZ HAZIRLADIK


Mevcut yönetim tarafından hayata geçirilen Ebu Sadık Parkı bizim projemizdi. Parkın yer aldığı bölgenin dolgu işlemine bizim dönemimizde başlandı. Dolgu bitti ancak yapımı bize kısmet olmadı. Orayı yapan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ediyorum.”

 

2009-2014 yönetim döneminde hayata geçirdiği projelere ilişkin ise Turanlı;

 

“Bizim dönemimizde Kâhta’mıza yakışır bir otogar binası kazandırdık. Belediye Sarayı kazanırdık. Şehir İçi Ulaşımını devreye soktuk. O gün için en büyük Park Projemiz olan ve içersinde yarı olimpik yüzme havuzu olan Necmettin Erbakan Parkını hayata geçirdik. Muhtelif mahallelerde de parklar yaptık. Yol yapım çalışmalarını hiç aksatmadan 5 yıl boyunca dolu dolu geçti. Peki, bunlar Kâhta için yeterlimiydi? Hayır, yeterli değildi. Ama geriye gidersek 1923’te ilçe olmuş Kâhta için yapılanlar bir belediye başkanı için yapılması gerekenler kadar yapıldığına inanıyorum.”

 

 

Yeni dönemde Kâhta’da hayata geçirdiğimiz projeler ise; Semt Parkı, 6 Adet Kapalı Semt Pazarı, Meydan ve Kapalı Otopark projesi, Kâhta içersinde geçen DSİ’ye ait 3 derede Malatya Erkenek kanalları şeklinde düzenlenmesi projesi, Sokak hayvanlarına yönelik Barınak Projesi, Çevre Yolu Projeleri,  Yeni Sebze Hali Projesi,(Sebze Hali Yeri Buğday pazarı)Oto Galericiler ve Oto Pazarı Projesi,”


-TOPLU TAŞIMA DA YENİ DÖNEM


Yine önemli bir konu benim dönemimde başlayan ve adeta kangrenleşen Şehir İçi Toplu Taşıma sorununu kalıcı olarak çözüme kavuşturmak. Bu konuda OFİS durağı yöneticileri ile istişarede bulundum. Birlikte hayata geçirmeyi planladığımız projemiz arkadaşlarımız tarafından kabul gördü. Hazırladığımız proje ile Kâhta’da toplu taşıma araçları tek tip araçlardan oluşacak. Ofis ile Belediye ortak çalışma yapacak. Bütün araçların üzerinde Kâhta Belediyesi yazacak ve tamamı kartlı sisteme dönüşecek. Ofis durağına ait araçlara binen engelli ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ücretlerini belediyemiz karşılayacak.


-OLMAYAN PARA İLE HİZMET YAPILMAZ


Bu projeler kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli olarak hayata geçirmeyi düşündüğümüz projeler. Projeleri çok renklendirip çok çeşitlendirebiliriz ve çoğaltabiliriz. Unlatmayalım ki belediyecilik tıpkı bir bakkal gibidir. Cebinizdeki paranız kadar ancak harcama yapabilirsiniz. Olmayan bir para ile hizmet yapılmaz. Biz yapılabilecek makul projelerle ilgili düşüncelerimizi söyledik.

 

BELEDİYE Yİ VATANDAŞIN AYAĞINA GÖTÜRECEĞİZ

 

Belediyecilik hizmetlerini vatandaşın ayağına götüreceğiz. Bunu oluşturacağımız liyakat sahibi ekibimizle yapacağız. Özellikle ilgili birimlerimiz, mahalle muhtarlarımızla birlikte mahallelerde yapacağımız toplantılarla halkımızın sorunlarını ve beklentilerini tespit edeceğiz. Böylece vatandaşı belediyeye değil belediyeyi vatandaşın ayağına götüreceğiz.


-GENÇLERİ ÖN PLANDA TUTACAĞIZ


Gençlerimizin bizden ciddi beklentileri var. Belediye olarak Gençliği ön planda tutacağız, bunun için sosyal faaliyetlere ve Spor’a önem vereceğiz, gençlerimize her türlü imkânı sunacağız. Belediyemizin otobüslerini sporcularımızın ve dar gelirli vatandaşların hizmetine sunacağız.

 


-KİMSENİN EKMEĞİ İLE OYNAMAYACAĞIZ


Geçmişimizden ders çıkartarak yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Hiç bir personelin, hiçbir çalışanın ekmeği ile oynamaya değil onların ekmeğini daha iyileştirmek için geliyoruz. Geçmişte yapılmış o kısır döngü çekişmeler bize fayda sağlamadı, kaybeden halkımız oldu. Asla kimsenin ekmeği ile oynamayacağız, kim benim namı hesabımıza böyle bir şey ortaya atıyorsa buradan sizlerin aracılığı bu iddiaların asılsız olduğunu belirtmek istiyorum. Birilerini çıkarıp yerine birini getirmeyeceğiz. Çalışanlarımızın hakkını koruyarak personel ihtiyacımızı karşılayacağız.”

 

-TÜM PARTİLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ

 

Basın açıklamasının sonunda basın mensuplarının tüm sorularını yanıtlayan Saadet Partisi Kâhta Belediye Başkan Adayı Turanlı, kendisine yönelik “Çatı adayı” iddialarına ise,”Mensubu olduğumuz parti belli. Ben Saadet Partisinin Kâhta Belediye Başkan adayıyım. Ama bütün partilerin desteklerine ve oylarına talibim. Biz Kâhta’nın yönetimine talibiz partilerin değil. Ama destek veren her kesin de kucaklayıcısıyız. Particilik bizi kutuplaştırıyor. Biz bu kutuplaşmanın ülkeyi ne hale getirdiğini görüyoruz. Biz ayrıştırıcı bir üslupla değil birleştirici bir üslupla partilerimizin vereceği desteğe talibiz. Muhakkak bütün partiler bu konuda destek vermek isteyeceklerdir. Biz AK Parti’den de destek bekliyoruz. CHP’den de MHP’den de HDP’den de. Bunlar bizim renklerimizdir. Türkiye’nin ve özelde de ilçemizin var olan partilerimizin desteğine talibiz.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Turanlı,, Kısır, Siyaset, Bize, Bir, Şey, Kazandırmadı!,
Haber Yazılımı