Haber Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 23:27
 
Turanlı; Destek Sınırlaması Çiftçiyi Zora Soktu
GÜNDEM Haberi
Turanlı; Destek Sınırlaması Çiftçiyi Zora Soktu

KÂHTA SES HABER-Kâhta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, pamuk üreticisine verilen destekleme priminin 500 kilogram ile sınırlandırılması çiftçiyi zora soktuğunu söyledi.

 

Pamukta dekar başına verilen prim desteğinin geçtiğimiz yıllardaki uygulamanın aksine 500 kilogram ile sınırlandırılması çiftçilerin tepkisini çekti.


Kâhta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı,Kahta Ses Habere yapmış olduğu açıklamada; pamuk üreticisine verilen destekleme priminin 500 kilogram ile sınırlandırılması çiftçiyi zora soktuğunu belirterek uygulamadan vazgeçilmezse pek çok çiftçinin pamuk üretimini bırakacağını, yerli pamuk üretiminin azalacağını, ithalatın artacağını söyledi.

 

"Sınırlandırılan 500 kilonun da yeniden 600-700 kiloya çıkarılmasını istiyoruz"


Pamuk destek priminin 80 kuruştan, 1 TL’ye çıkarılmasını ve desteklemelerde sınırlandırılan 500 kilo verimin de yeniden 600-700 kiloya çıkarılmasını isteyen Başkan Turanlı, “Hükümetimiz şu anda 600-700 kiloya kadar alınan verimleri 500 kilo ile sınırlandırdı. Geçen senelerde 580, 600, 650 kilograma kadar prim alan çiftçilerimiz var. Bu sene 500 kilogramdan olunca büyük bir tepki var ve her bir üreticinin de 15-20 ton gibi ürünlerine prim alamama durumu söz konusu. Dekarda 600-700 kilograma kadar pamuk alan üreticilerimiz var. 500 kilogramdan 200 kilogram fark var ve üreticilerimiz buna prim alamayacaklar. Sınırlandırılan 500 kilonun da yeniden 600-700 kiloya çıkarılmasını istiyoruz. Ayrıca buğday ve mısırdan fazla para kazanamayan çiftçi pamuğa yöneldi. Diğer yağlı tohumlarda olduğu gibi pamuğa teşvik verilmeli.” 

 

“Prim ödemeleri bayramdan önce yapılmalı”


Çiftçinin Ramazan bayramına borçlu ve beş parasız girmek istemediğini ve destekleme primlerinin bayram öncesi ödenmesi beklentisi içersinde olduğunu belirten Başkan Turanlı,“Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaptı. Bayramdan önce ödemelerin olacağını söyledi. Bir an önce bu ödemeler de olursa vatandaşın tam da mahsulüne para harcadığı zaman eline geçerse oldukça makbule geçer" dedi.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Turanlı;, Destek, Sınırlaması, Çiftçiyi, Zora, Soktu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı