Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 10:21 Bu haber 541 kez okundu
 
TPAO’da Yeni Yöntem Arama Dönemi
EKONOMİ Haberi
TPAO’da Yeni Yöntem Arama Dönemi

KAHTA SES HABER-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,Adıyaman,Batman ve Trakya'daki  üretim üretim sahalarında kurtarım faktörünü artırmak amacıyla daha önceden sondajı yapılmış kuyularda yeni teknolojik sistem hidrolik çatlatma yöntemi ile arama çalışması başlatılacğını açıkladı.


Yeni sistem ile Siirt ve Diyarbakır'da gerçekleştirilen petrol keşiflerinin milletin güvenini daha da artırdığını söyleyen Bakan Dönmez,Diyarbakır ve Siirt'te 3 sahadaki keşiflerde toplam yerinde rezervin 22,5 milyon varil civarında olduğunu belirtti.


Bu keşiflerle ekonomiye yaklaşık 700 milyon dolar katkı sağlanacağını belirten Bakan Dönmez,”. Özellikle Diyarbakır Mermer-1 adlı kuyumuzda başarıyla gerçekleştirdiğimiz hidrolik çatlatma yöntemi hem teknolojik yeterliliğimizi hem de sizlerin operasyonel kabiliyetini göstermesi açısından ayrı bir öneme sahip. 2019'da da çatlatma operasyonlarımız sürecek.

 

Diyarbakır'da Gözalan ve Batı Bostanpınar, Trakya'da ise Çeşmekolu kuyularında çatlatma operasyonu planlıyoruz. 


Bunlarla birlikte yine bu yıl, arama sahalarında akışkanlık sağlayarak üretime kazandırmak, üretim sahalarında ise kurtarım faktörünü artırmak amacıyla daha önceden sondajı yapılmış ve çatlatma yapılacak olan kuyuları belirledik. Bu kapsamda Batman Bölgesinde Çalışkan, Derin Kastel ve Doluçanak sahalarında, Adıyaman'da Karakuş ve Batı Gökçe sahalarında, Trakya'da ise Güney Karaçalı, Batı Değirmenköy, Batı Mesutlu sahalarında çatlatma operasyonu gerçekleştireceğiz. Yine uzun yıllardır üretimde olan Batı Raman sahasında kurtarım faktörünü artırmak amacıyla 4 kuyuda özel yöntemle çatlatma çalışmalarını da bu dönemde başlatıyoruz "dedi.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: TPAO’da, Yeni, Yöntem, Arama, Dönemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı