Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 16:43
 
TEFECİLERE KİM DUR DİYECEK!
GÜNDEM Haberi
 TEFECİLERE KİM DUR DİYECEK!

KAHTA SES HABER-Son yıllarda Türkiye genelinde olduğu gibi Adıyaman ilçeleri ve Kâhta’da bankada kırmızıçizgi yiyen, ödemelerinde zorluklar çekip ödeme yapamayanlar esnaf ve iş insanları bankalardan kredi alamayınca fahiş faizlerle tefecilerin tuzağına düşüyor!

 

Dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkileyemeye devam eden ekonomik kriz, kimi yuvaları yıkıyor kimi yaşamları sonlandırıyor.

 

Gün geçmiyor ki Türkiye'nin herhangi bir yerinden bir esnafın, işadamının feryat haberi gelmesin! 


Ancak Kâhta’da kriz kendisini biraz daha farklı his ettirmeye başladı. Kriz altında ezilen esnaf, tefecileri kan emen vampire benzetiyor! Bu durumu fırsat bilen tefeciler, özellikle ekonomik durumu iyi olan esnafı tuzaklarına düşürerek borçlandırıyorlar. Önceleri sıkmıyorlar daha fazla borçlandırmak için. Borç ödenemeyecek duruma geldiğinde ise kabus başlıyor. Bugüne kadar birçok insanın ilçeyi terk ettiği ve kayıplara karıştığı belirtiliyor.  Onlar kaçmayı seçtiler ve izlerini şimdilik kaybettirdiler


Kâhta Tefecilerin Elinde Buna Kim Dur Diyecek!


Kâhta’da Nakit darboğazında olan veya kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlar acımasız tefecilerin ağına düşüyor. 


Son zamanlarda Kâhta’da artan tefecilik vakıalarına dikkat çeken vatandaşlar ilçede yasa dışı şekilde cirit atan tefecilerin tesbit edilmesini ve birilerinin mutlaka bunlara dur demesi gerektiğini söylüyor.


Düşmeye görün... Toplumunun çok sessiz kaldığı, insanlık suçu işleyen bir kitle var. Biz onları, ocak söndüren, ev yıkan, kadınları dul, çocukları yetim bırakan kan emici yaratıklar diye tanımlıyoruz.

  

Çünkü onlar insanların evini yıkıyor, ocakları söndürüyor hatta ve hatta insanların intihar etmesine bile sebep oluyor. Bunlar hem dinen, hem de kanunen suç işliyorlar.


“İpi boynuna geçirerek ölmek”

 

Kâhta’da şehir içi yük taşımacılığı yaparken tefecilerin faiz tuzağına düşen 2 çocuk babası Mehmet Kütük (30),çareyi kaçmak yerine kendisini öldürmekte buldu.

 

İddiaya göre, eşini ve çocuklarını bir yakınının evine gönderen Mehmet Kütük, kimsenin evde bulunmadığı bir anda sonra kendisini evin tavanına asarak intihar etti.


Mehmet Kütük’ün intiharının ardından gazetemiz imtiyaz sahibi Ziya Bozkurt’a ulaşan vatandaşlar, yetkililere tefecilerle mücadele çağrısında bulundular.


Vatandaşlar,” Kâhta'da 30 yaşında 2 çocuk babası bir insan yaşamını kaybetti. Onlarca insanın tefecilere olan borçlarından dolayı ilçeyi terk edip kayıplara karıştıklarını duyuyoruz. Yasal olmayan bu tefeci durumuyla ilgili yetkililerin bir şeyler yapması lazım. Tefecilikle mücadele top yekûn mücadele gerekir. En büyük görev güvenlik mensuplarına, emniyet teşkilatlarına düşüyor. Halkın can, mal ve ırz emniyetini korumak devletin görevidir. Vatandaşlar olarak bizlere düşen görev, emniyet güçlerine yardımcı olmak, bilgilendirmektir. Bu önemli toplumsal sorunla daha etkin mücadele için öncelikle başta güvenlik birimleri, ilgilileri ve tüm kesimleri duyarlı olmaya davet ediyoruz ”şeklinde çağrıda bulundular.

 

 

 

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: , TEFECİLERE, KİM, DUR, DİYECEK!,
Haber Yazılımı