Haber Detayı
17 Şubat 2019 - Pazar 01:41
 
Tasfiyenin Faturası Ağır Olacak Gibi!
GÜNDEM Haberi
Tasfiyenin Faturası Ağır Olacak Gibi!

KAHTA SES/HABER YORUM- AK Parti, birçok yerde uyguladığı tasfiye politikalarına Kâhta’da mevcut belediye başkanı Abdurrahman Toprak’ı da dahil etmesinin faturasını çok ağır ödeyeceğe benziyor.


2004 yılında yapılan yerel seçimde SP’den belediye Başkan adayı olan mevcut belediye başkanı Abdurrahman Toprak, o gün oldukça güçlü olan AK Parti’nin adayı Ahmet Turanlı başta olmak üzere Yasin Erdem, Anavatan Partisi adayı merhum Halil Yılancı ve SHP adayı Dr.Halil Bardakçı’ya karşı seçimi ezici bir farkla kazandı.


2009 yerel seçiminde az bir oy farkı ile koltuğu AK Parti adayı Yusuf Turanlı’ya kaptıran Toprak, 2014 yerel seçiminde AK Parti adayı olarak girdiği seçimde Kâhta’daki güçlü siyasi blokların ittifakının adayı olan Yusuf Turanlı’yı 5.500 oy farkla devirerek partisinin oylarını iki kat arttırdı.


31 Mart’ta yapılacak seçimde tekrar aday gösterileceğine kesin gözü ile bakılan AK Partili mevcut Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak’ın aday gösterilmemesinin ardından AK Parti, onun vekilleri, adayları ve parti yöneticileri Toprak’ın desteğini almak ve onu sürece dahil etmek için adım atmaları gerekirken, sürece dahil etmeyip tasfiye etmesinin bedelini ödeyecek gibi görünüyor.

 

Bütün olasılıklar ise faturanın en ağırını Belediye Başkan adayı Engin Akel’in ödeyeceği yönünde. İşin ilginç yanı, Abdurrahman Toprak’ın Kahta’da güçlü bir siyasi aktör olduğu gerçeğinden hareket edersek, Abdurrahman Toprak’ı sürece dahil etmemek gibi keskin bir politika izleyen ya da ekibindeki kişiler tarafından bu tarz bir politika izlettirilen Akel veya arkasındaki/ekibindeki kişiler, tıpkı 20014 seçimlerindeki gibi bu keskin hırslarına zorlu sürecin sonunda hüsrana uğrayarak  yenik düşebilirler. Bu yenilgi ise Ak Parti’nin halkın zihnindeki ‘’artık yenilmesi ve karşı konulması mümkün olmayan güç’’ algısını yok edebilir.


AK Parti’nin  geçmiş yıllardaki o güçlü AK Parti gibi olmadığından, son yıllarda yaşanan buhranlı ekonomik krizden en fazla etkilenen, her seçimde AK Parti’ye destek vererek sesini soluğunu çıkarmayan fakir fukaranın evine ekmek götüremediğinden bihaber olan Akel, ekibi ve akıl hocalarının, seçimlerde bir oyun ne kadar büyük önem arz ettiğini ve özellikle de 31 Mart seçiminde bir oyun ne kadar önemli olduğunu anlamayacak kadar gözlerini gerçeklerden alıp başka tarafa çevirdikleri veya baktıkları halde bu gerçeği göremeyecek kadar kör oldukları görülüyor. 


Milli Görüş geleneğinden gelen Toprak, davasının liderine ve partisine bağlılığını her daim ortaya koymuş, 15 Temmuz’da ortaya koyduğu duruş ve sergilediği tutum, Kâhta halkı tarafından takdirle karşılanmıştır. Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir halkın, samimiyetinden ve dik duruşundan şüphe etmediği ve başarılarını takdirle karşıladığı kendi kahramanlarını hiçbir zaman unutmadığı hatırlanmalıdır.

 

Görev yaptığı 2004-2009 yılları arasındaki yönetim döneminde, Kâhta’yı birçok ilkle buluşturmuş, 2009 yılında seçimi kazanmasına rağmen hiçbir inandırıcılığı olmayan alengirli senaryolarla düşürülen Toprak, 2014 yılında göreve geldikten sonra görev yaptığı 5 yıllık süre zarfında ilçeye 50 milyon TL’lik bir yatırım yaparak ilçenin yarım asırlık sorunu olan içme suyu projesini, Ebu Sadık Seyir Tepesini, Baraj Yolu, Sahil Yolu, Mezbahana, Şire Pazarı, Engelliler Çarşısı ve Kadın Gelişim Merkezi gibi projeleri gerçekleştirmiş, ilçenin alt yapı ve üst yapı sorununu yüzde 90 oranında çözmüş, belediye araç filosuna 40 adet yeni araç kazandırmıştır.


Yaptığı hizmetler ve hayata geçirdiği projelerle yoksul halkın umudu olan Toprak’ı yapılanmanın dışına iterek tasfiye etmek kimsenin bugüne kadar  yelteneceği bir politika olmamıştır ve kimse böyle bir hadsizliği kendisinde bulmamıştır. Çünkü halk tarafından sevilen ve başarıları takdir edilen bir kişinin yanından ayrılıp onun gücünün karşısına geçmek, başarısızlığı göze alan vizyonsuz kişilerin zaferi sonsuza kadar unutması demektir. Kendisi aday gösterilmemiş olabilir. Enteresan olan, böyle büyük bir gücü yanına alarak gücü zafere dönüştürmek yerine aday seçilmemesini fırsat bilip o gücü sürece dahil etmemek veya muhatap almamak, aslında Toprak’ı kenara itip gözden kaybetmemiş, tam tersi var olan gücünü daha da güçlü kılmıştır. 


Israrla sürece dahil edilmeyerek tasfiye edilen Toprak ve ekibinin 31 Mart’ta tepkisini farklı bir şekilde gösterebilecekleri ihtimalini düşünen biri olmuş mudur acaba? 


Abdurrahman Toprak’ın ekibi ve yol arkadaşları ile yaklaşık iki haftadır süren istişareyi tamamladığı, ekip arkadaşları ve yol arkadaşları ile helalleştiği, siyaseten tercih noktasında kendilerini serbest bıraktığı ve kendisinin de geri planda kalacağına ilişkin karar aldığı öğrenildi.


Toprak’ın bu kararının ardından ekibi ve yol arkadaşlarının ezici çoğunluğunun, Belediye Başkan adayı Engin Akel ve mevcut İlçe Başkanı Bedir Yeni’nin Başkan Toprak’ın görev süresi zarfında kendisine karşı sergiledikleri negatif tutum ve muhalefete tepki olarak “Yusuf Turanlı rakibimizdi; muhalefetini anlarız. Her iki AK Parti ilçe başkanının partili Belediye Başkanları Toprak’a karşı ortaya koydukları muhalefeti anlamakta zorluk çektik. Dün bizlere muhalif tutum sergileyenlere bugün de biz muhalif olacağız. ” diyerek sandıkta SP adayına oy vereceklerinin sinyalini şimdiden vermeye başladılar bile. 


Türkiye’nin birçok bölgesinde tasfiye politikaları izleyen AK Parti’nin işi oldukça zor. Aynı hatayı Besni’de de yapan AK Parti’nin 31 Mart’ta Besni’de ve Kâhta’da ciddi anlamda kan kaybına uğrayacağına ve bu yüzden seçimi kaybedeceğine kesin gözü ile bakılıyor. 

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Tasfiyenin, Faturası, Ağır, Olacak, Gibi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı