Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 20:51
 
Tarım Kredi Birliği Üreticinin Yanında
BÖLGE Haberi
Tarım Kredi Birliği Üreticinin Yanında

KAHTA SES HABER-Türkiye'nin en büyük çitçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifi  çiftçilerin ve ülke tarımının destekçisi olmaya devam ediyor.

 

Bir buçuk asırdır hizmet vermekte olan Tarım Kredi Kooperatifi,karamacı gütmeden tarımsal üretimi desteklemek ve piyasada dengenin korunmasını sağlamak amacıyla Merkez ve 17 Bölge Birliği, 1625 kooperatif ve 207 hizmet bürosu kendi şirketleri ürünlerini ortaklarıyla buluşturuyor.

 

Kahta’da 2018 yılında faaliyete geçen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan Tarım Kredi Birlik AŞ Kahta Badem Fıstık İşleme Tesisi İşletme Müdürü Faruk Özbek’in işletmenin kuruluşundan bugüne kadar başarı ile yürüttüğü projeler sayesinde Türkiye’de ki en entegre tesislerden biri haline geldi.

 

Kahta OSB’de 16000 metre alanda 5200 metrekaresi kapalı alandan oluşmaktadır. Yıllık 2500 ton badem ve 2000 tın Fıstık İşleme kapasitesine sahip tesiste badem kırma, badem kavurmanın yanında paketleme ve  dökme şeklinde ürünler hazırlanmakta.

 

AR-GE çalışmaları sonucunda Bademli tatlılar, bademli çiğköfte, badem Şekeri, badem kahvesi, badem sütü, badem yağı konusunda çalışmaların yürütüldüğü tesiste bademli tatlı ve bademli çiğköftenin tescillenmesi konusunda yapılan çalışmalara da destek verilmekte.

 

 

Teisis ile ilgili Haber Sitemiz İmtiyaz Sahibi Ziya Bozkurt’a bilgi veren İşletme Müdürü Faruk Özbek, Türkiye'nin en büyük çitçi kuruluşu olan Tarım Kredi Birliğinin çiftçilerin ve ülke tarımının destekçisi olmaya devam ettiğini söyledi.

 

2018 yılında faaliyete geçen Tarım Kredi Birlik Kahta Badem Fıstık İşleme Tesisi kısa sürede ürün yelpazesini genişleterek Badem konusunda Türkiye’de ki en entegre tesislerden biri haline geldiğini belirten Özbek, açıklamasında;


“Bir buçuk asırdır hizmet vermekte olan Tarım Kredi Kooperatifi, karamacı gütmeden tarımsal üretimi desteklemek ve piyasada dengenin korunmasını sağlamak amacıyla Merkez ve 17 Bölge Birliği, 1625 kooperatif ve 207 hizmet bürosu kendi şirketleri ürünlerini ortaklarıyla buluşturuyor.

 

2018 yılında çiftçilerimizden ürün almaya başlayan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan Tarım Kredi Birlik AŞ Kahta Badem Fıstık İşleme Tesisimize badem kabuklu olarak girip paketlenmiş ambalajlı ürün olarak çıkmaktadır. Badem konusunda Türkiye’de ki en entegre tesislerden biridir.

 

Tesisimiz, çiftçilerin ürünlerini değerinden alıp tüketicilere en uygun şekilde ulaştırma ilkesiyle çalışmaktadır. Çiftçilerinden alınan bademler öncelikle kırılıp kavrulmuş ve çiğ olarak ambalajlanarak en güvenilir şekilde piyasaya sunmaktadır.

 

 

Tarım Kredi Birlik Kâhta Badem Fıstık İşleme Tesisimizin AR-GE birimi ürün yelpazesini genişletmeye yönelik çalışmalar yapılmakta, ayrıca daha kaliteli badem üretilmesi için ilgili paydaşlarla beraber çiftçilerimize her türlü desteği vermektedir.

 

Bademli tatlılar, bademli çiğköfte, badem Şekeri, badem kahvesi, badem sütü, badem yağı konusunda yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar alınmış olup, bademli tatlı ve bademli çiğköftenin tescillenmesi konusunda yapılan çalışmalara da destek verilmekte.

 

Kahta OSB'de 16000 metre alanda 5200 metrekaresi kapalı alanda kurulan esiste, yıllık 2500 ton badem ve 2000 tın Fıstık İşleme kapasitesine sahiptir. İşletmede badem kırma, badem kavurmanın yanında paketleme ve dökme şeklinde ürünler hazırlanmaktadır.

 

Bölge deposu konumunda olan tesisimize Siverek Hilvan Suruç Şanlıurfa merkez, Pazarcık, Elazığ Ağın, İzmir Selçuk ve yaklaşık 85 ini Adıyaman’dan olmak üzere 2018 yılında çiftçilerden 2270 ton badem alınmıştır.


Amacımız çiftçilerimizin ürünlerini değerinden alıp gelir sevilerinin artmasına yardımcı olmak ve aynı zamanda çiftçilerden aldığımız ürünleri işleyerek halkımızın daha kaliteli ürüne daha uygun bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır.”dedi.HABER:Ziya BOZKURT

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Tarım, Kredi, Birliği, Üreticinin, Yanında,
Yorumlar
Haber Yazılımı