Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 17:14 Bu haber 425 kez okundu
 
Silvan Tüneli, Verimli Toprakları Suyla Buluşturacak
BÖLGE Haberi
Silvan Tüneli, Verimli Toprakları Suyla Buluşturacak

HABER MERKEZİ-Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük sulama yatırımı olan Silvan Barajı'nda birikecek suyu ovalara ulaştıracak Silvan Tüneli'nin yapımına başlandı.

 

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük sulama yatırımı ve Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajı olan Silvan Barajı'nın yapımı için hummalı çalışma yürütülüyor.GAP kapsamında 15 baraj tamamlandı, 7 barajın ise yapımı sürüyor, baraj inşaatındaki fiziki gerçekleşme yüzde 58'e ulaştı.

 

Dolgu çalışmalarının yüzde 63'ü tamamlandı ğı Silvan Barajı,175,5 metre yüksekliği ve 8,7 milyon metreküplük dolgu hacmiyle Türkiye'nin ve Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajı.

 

Dolgu çalışmalarının 2019 yılında sona ermesinin hedeflendiği Silvan Barajında  8,7 milyon metreküplük dolgu miktarında 5 milyon 500 bin metreküp seviyesine ulaşıldı. 

 

Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük sulama yatırımı olan Silvan Barajı'nda birikecek suyu ovalara ulaştıracak Silvan Tüneli'nin yapımına başlandı.

 

Silvan Barajı tamamlandığında  saniyede 212 metreküp su yapımına başlanan ve 1 milyar 200 milyon liraya mal olacak Silvan Tüneli ve Babakaya tünelleri aracılığıyla 97,6 kilometre uzunluğundaki cazibe ana kanalına aktarılacak. 

 

10 metre çapında ve tek gözlü olarak inşa edilecek Silvan Tüneli 1 milyar 200 milyon liraya mal olacak.

 

Silvan Tüneli'ne suyu aktaracak Babakaya Tüneli'nin inşası ise sürüyor. 5 bin 320 metre uzunluğunda, 7 metre iç çapında ve iki gözlü olarak inşa edilen Babakaya Tüneli'nde ise yüzde 5 fiziki gerçekleşme sağlandı.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Silvan, Tüneli,, Verimli, Toprakları, Suyla, Buluşturacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı