Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 20:20
 
Sıfır atık projesi ile atıklar en aza indiriliyor
YAŞAM Haberi
Sıfır atık projesi ile atıklar en aza indiriliyor

KAHTA SES HABER-Adıyaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yayınladığı raporda; İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması yönelik sürdürülen ‘sıfır atık projesi’ kapsamında Adıyaman’da 68 ton kağıt, 6,5 ton plastik, 1,5 ton cam, 704 litre Bitkisel Atık Yağ, 13817 litre Atık Madeni Yağ toplanarak lisanslı bertaraf tesislerine gönderildiği açıklandı.


Adıyaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması kapsamında Adıyaman’da başlatılan “Sıfır Atık Projesi” ile ilgili yapılan faaliyetlere ilişkin yapılan açıklamada;


“Kısa süre zarfında İlimizde Proje kapsamında 68 ton kağıt, 6,5 ton plastik, 1,5 ton cam, 704 litre Bitkisel Atık Yağ, 13817 litre Atık Madeni Yağ toplanarak lisanslı bertaraf tesislerine gönderilmiştir. Toplanan atıklar neticesinde 1156 ağaç kesilmekten kurtarılmış, 103 varil petrol tasarruf edilmiş, 640 litre biyodizel elde edilmiştir.


Yine proje kapsamında birçok etkinlik düzenlenmiş olup, Müdürlüğümüzce 812 kişiye Sıfır Atık Projesi hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Sıfır Atık Projesi ile ilgili yapılan çalışmalar Faaliyet Raporunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Proje kapsamında çalışmalara devam edilecektir” şeklinde ifade edildi.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Sıfır, atık, projesi, ile, atıklar, en, aza, indiriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı