Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 16:59
 
'Sağlık Değerlendirme Toplantısı' yapıldı
SAĞLIK Haberi
'Sağlık Değerlendirme Toplantısı' yapıldı

(K.S)HABER MERKEZİ-Adıyaman'da düzenlenen 2018 yılı Sağlık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan İl Sağlık Müdürü Erdoğan Öz,"2018 yılı itibari ile alınan toplam 76 korneanın 26’sı nakil edilmiştir"dedi.

 

2018 yılı faaliyetlerini kapsayan değerlendirme toplantısında; İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesislerinin 2018 yılında yapmış oldukları faaliyetler (yeni açılan birimler, poliklinikler, ilk defa hizmet veren branşlar, alınan tıbbi cihaz ve demirbaş, bina içerisinde ve dışında yapılan fiziki iyileştirmeler, eğitimler vb.), istatistiki veriler, 2018 yılı yatırımları ve 2019 yılı için planlanan yatırımlar Sağlık Müdürlüğü çalışanları ile paylaşıldığı toplantıda konuşan Sağlık müdürü ÖZ;

 

“Müdürlüğümüz bünyesinde; 31 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, 85 Aile Sağlığı Merkezi, 210 Aile Hekimliği Birimi, aktif 31 Sağlık Evi, 3 Toplum Sağlığı Merkezi, 5 ilçe Devlet Hastanesi, 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 5 Devlet Hastanesi ve 1 Ağız Diş Sağlığı Merkezi bulunmakta olup, toplam 6.595 (Sağlık Bakanlığı + Üniversite) sağlık personeli ile halkımıza hizmet vermekteyiz.

 

2018 yılında İlimizin Anne ve Bebek Ölüm oranında ciddi bir düşüş olmuş, Anne ölüm oranı Türkiye’de 14,6, G. D. Anadolu Bölgesinde 22,1 iken ilimizde bu oran 7.5’dir. Aynı şekilde Bebe Ölüm hızı G. D. Anadolu Bölgesinde 12,6 iken ilimizde 10,9’dur.

 

2017-2018 yılları içerisinde toplam 7 adet yeni Acil Yardım Ambulansı alınmıştır. Yeni ambulansların dahil olmasıyla ilimizde 31 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda 48 adet ambulans filomuzla 100.669 vakaya ulaşım sağlanmıştır.

 

Merkeze ek olarak, Kahta Devlet Hastanesi ve Besni Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde KETEM açılmasıyla ilimizdeki KETEM sayısı 3’e çıkmıştır.

 

Meme kanserine yönelik yapılan tarama çalışması kapsamında mamografi çekim sayısında önceki yıllara oranla 10 kat artış sağlanmış olup 13.566 kişiye tarama gerçekleştirilmiştir.

 

2018 yılı içerisinde tanı ve tedavi amacıyla her 100 hastanın 95’i Sağlık Tesislerimize, 5’i Özel Hastanelere başvurmuştur. Türkiye’de Özel Hastanelere başvuru oranı 18, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 37 iken, Adıyaman ilimizde bu oran 7’dir. 2018 yılında sağlık tesislerimizden hizmet alan kişi sayısı 6.023.854 kişi olup, kişi başı müracaat sayısı ise 10’a yakındır.

 

İlimizde yenilenmeyen veya yeni hastane yapılmayan hiçbir ilçemiz bulunmamaktadır.

 

Eğitim ve Araştırma Hastanemizde; uzman hekim kadrosunun güçlenmesi, yeni branşların açılması, modern tıbbi cihazlarımızın artması ile birlikte birçok cerrahi girişimler yapılmaktadır.Ayrıca sağlık tesislerimize tanı ve tedavi amacıyla 2018 yılında 45.000 başvuru olmuştur.

 

Evde Sağlık Hizmetleri Biriminin filosuna yeni 5 adet mobil araç tahsis edilerek toplam 14 araç ile Merkez ve İlçelerimizde 9’u H (Hastane)Tipi, 3’ü D (Diş) Tipi olmak üzere toplam 12 tane olan Evde Sağlık Hizmetleri Birimlerimizce 16.767 hasta ziyareti gerçekleştirilmiş olup, Bakanlığımızın belirlediği hedefin 2,5 kat üzerine çıkılmıştır.

 

Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurulan Kornea Nakil Merkezine (Göz Bankası) Bakanlığın talimatı doğrultusunda Adıyaman, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki hastanelerden alınan kornealar ilimizdeki ve diğer illerdeki hastalara nakil olmaktadır. 2018 yılı itibari ile alınan toplam 76 korneanın 26’sı nakil edilmiştir.


Sağlık Müdürlüğü olarak; sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliği eşit ve en üst seviyede yararlanmayı sağlayarak dengeli bir sağlık hizmeti sunmak, kişilerin yaşam kalitesini ve hayat standardını yükseltmeyi hedeflemekteyiz. Hedefimize ulaşmamızda destek ve katkılarını bir an olsun bizlerden esirgemeyen Valimiz Sayın Aykut Pekmez’e, tüm milletvekillerimize ve gece gündüz demeden özveriyle çalışan sağlık yöneticilerimiz ve sahada çalışan tüm personelimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: 'Sağlık, Değerlendirme, Toplantısı', yapıldı,
Haber Yazılımı