Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 04:15 Bu haber 689 kez okundu
 
Ramazan’ı Uğurlamaya hazırlanıyoruz
YAŞAM Haberi
Ramazan’ı Uğurlamaya hazırlanıyoruz

KAHTA SES HABER/(ÖZEL)-İşte yine ayrılık vakti yine geldi çattı.Her yıl Ramazan ayının başlangıcında “hoş geldin ey şehr-i Ramazan” övgüleriyle karşılanan ve göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçen mübarek ayı uğurlamaya hazırlanıyoruz.


Bugün on bir ayın sultanı ramazan ayının 28’inci günü. Son günlere gelindiğinde; camilerde, meclislerde okunan naatlar, ilahiler, yerini hüzünlü sözlere bırakarak; “elveda ey şehr-i Ramazan” şekline dönüşür.


Oda kültürünün asırlardır devam ettiği Kâhta’da, Ramazan ayında teravih namazını bu odalarda kılan vatandaşlar, sıcaklıkların artmasıyla birlikte açık havada yıldızların altında kılıyor.


Bir yanda açık havada yıldızların altında teravih namazı kılmanın mutluluğunu yaşayan vatandaşlar,diğer yandan da mübarek ayın sona ermesinin yarattığı hüznü yaşıyor.

 


Ramazan ayında teravih namazının yanı sıra daha fazla Kur'an-ı Kerim ve dini sohbet dinlemenin sevabından yararlanmak isteyen vatandaşlar, resmi mekânların dışında özel mekânlarda kılınan normal teravih namazına veya hatimle teravih namazına ilgi gösteriyor.


Bu yıl  Ramazan ayının serin geçtiği Kâhta’da, AK Parti İlçe Başkanı İşadamı Bedir Yeni’nin Diyarbakır Yolu Hastaneler kavşağında yer alan yakıt istasyonundaki odasında teravih namazlarını eda eden vatandaşlar, sıcakların bir anda artmasıyla birlikte açık havada yıldızların altında emekli din görevlisi Abuzer Doğan hocanın teravih namazı öncesi ve sonrası dini sohbetini dinleyerek müezzinliğini Zeyanl Bozan'ın yaptığı teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşıyor.


Açık havada namaz kılmanın daha huzurlu olduğunu dile getiren vatandaşlar, 11 ayın sultanı Ramazan ayının son günlerinde hem mübarek ayı sona ermesinin yarattığı hüznü hem de bayram sevinci yaşadıklarını ifade etti.


Kâhta’da Oda geleneğini sürdürmeye çalıştığını ifade eden AK Parti İlçe Başkanı İşadamı Bedir Yeni,”Oda bizim asırlardır süre gelen kültürümüz. Bizlerde bu geleneği sürdürmeye çalışıyoruz. Odalar birliğin beraberliğin pekiştirildiği, acıların, mutlulukların paylaşıldığı, sorunların, istek ve taleplerin dile getirildiği mekânlardır. Oda sohbetleri bizleri birkaç saat olsa da televizyon ve internet ortamından uzak tutuyor. Vatandaşlarımızın dertlerini samimi bir sohbet ortamında dinleme fırsatı buluyoruz.


Ramazan ayı geldiğinde Emekli Din Görevlilerimizin imamlığında teravih namazını oda cemaatimizle birlikte eda ediyoruz. Havalar serin olduğunda odamızda, sıcak olduğunda ise bahçemizde açık havada namazlarımızı eda ediyoruz. Ramazan ayı boyunca teravih namazı öncesi ve sonrası Abuzer Doğan hocamız oda cemaatimize dini sohbet gerçekleştirmekte. İnsanlarımız camilerde hocalarımıza soramadığı soruları burada rahat bir şekilde sora bilmekte.Bunun için bizlerde dedelerimizden kalan bu güzel geleneğimizi sürmeye çalışıyoruz ”dedi.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Ramazan’ı, Uğurlamaya, hazırlanıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı