Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 07:15 Bu haber 852 kez okundu
 
Ram Müdürü Ardıç’tan Velilere Karne Uyarısı
EĞİTİM Haberi
Ram Müdürü Ardıç’tan Velilere Karne Uyarısı

KAHTA SES HABER-Eğitim sezonunun tamamlanmasıyla birlikte karne alacak öğrencilerin velilerine Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Murat Ardıç'tan uyarılar geldi.

 

Tüm yurtta olduğu gibi Kahta'da da Karne alacak öğrencilerin velilerine seslenen ve bazı uyarılarda bulunan Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Murat Ardıç, anne ve babanın zayıf notlar baskısı yüzünden karnenin, çocuk için mutsuzluk ve umutsuzluk aracı haline geldiğini söyledi. 

 

Ardıç, karnenin, öğrencinin öğretim yılı boyunca gösterdiği performansın not ve ifadeye dönüştürülmüş bir belgesi olduğunu ifade etti. 

 

Karnenin, öğrencinin genel akademik durumunu yansıtması açısından önemli olduğunu belirten Ardıç, "Karnenin çocuklar kadar anne ve babalar için de heyecan verici olduğunu, karnesi iyi olan öğrencilerin tatilin keyfini çıkarmaya hazırlanırken, okulda başarısız olanların ise anne ve babaları tarafından çoğu zaman psikolojik baskıya maruz kalıyor. Başarısız olan öğrencilere karşı ailelerin çok dikkatli olmaları gerekiyor" diye konuştu.

 

Ardıç, öğrencilerin karne sonuçlarına göre yargılanmaması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti: 

 

"Karneyi bir akademik yansıtma aracı olarak değil, çocuğun zekasının, kişiliğinin bir aynası olarak görmek, hem pedagojik hem de çocuk psikolojisi açısından son derece sakıncalı bir durumdur. Çocuğun karnedeki yetersiz alanlarının geliştirilmesi bakımından çareler aramak gerekir. Yoksa çocuğu karne aracılığıyla yargılamak, çocuğa hiçbir şey kazandırmayacaktır. Anne ve babanın, zayıf notlar baskısı yüzünden karne, çocuk için mutsuzluk ve umutsuzluk aracı haline gelmektedir. Bunun bir sonucu olarak çocuk okuldan, öğretmeninden soğumakta, anne ve babasına olan korkusu ya da gizli ve açık nefreti pekişmektedir." Hatırlar mısınız Hababam Sınıfı’nda Mahmut hoca bir gün velileri toplar ve onlara bir konuşma yapar. İşte bu konuşma o günden günümüze kadar tüm velilere karneleri nasıl değerlendirmeleri gerektiğini öğretiyor: Bir çocuk eline çanta verip okula yollanmakla, cebine üç beş kuruş para koyup okul köşesine atılmakla eğitilmez. Daha doğrusu ana babanın görevi burada bitmez. Bu yüzden benim kanımca tembel çocuk, hatalı çocuk, suçlu çocuk yoktur. Hatalı ve hatta suçlu ana baba vardır. O yüzden de bu karneleri çocuklarınıza değil, gerçek sahipleri olan sizlere vermeyi daha uygun buldum. İçindeki notlar sadece onların ders notları değil, bir anlamda sizlerin de analık-babalık görevlerinize verilmiş notlardır."Şeklinde ailelere  tavsiyelerde bulundu.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Ram, Müdürü, Ardıç’tan, Velilere, Karne, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı