Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 18:04
 
PALANDÖKEN, ' ENERJİ MALİYETLERİ DÜŞMELİ'
HABER MERKEZİ-TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatları mutlaka düşürülmelidir' dedi.
EKONOMİ Haberi
PALANDÖKEN, ' ENERJİ MALİYETLERİ DÜŞMELİ'

Benzinin litre fiyatının 7 TL'ye yaklaştığını motorunde de yine zam beklentisi olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanabilmesi için sanayinin hammadde dışındaki en büyük girdisi olan enerji maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti.

 

Üretimin hızla artacağı bir döneme girildiğini hatırlatan Palandöken,'Kış dönemini geride bıraktık. Hem turizm , hem inşaat sezonu açılırken çiftçinin hasat dönemi yaklaşıyor. Üretimin hızla artacağı bir dönemde başta akaryakıt olmak üzere enerji maliyetleri düşürülürse sinai ve zirai üreti desteklemiş oluruz. Bu da enflasyonun düşmesine katkı sağlarken ekonomik büyümeyi de yükseltir' şeklinde konuştu. 

 

-'EŞEL MOBİL SİSTEMİ ENLASYONUN DÜŞMESİNDE ETKİLİ OLUR'

 

Eşel Mobil sisteminin uygulandıoğı dönemde akaryakıt fiyatlarınrın kontrol altında olduğunu belirten Palandöken, 'Eşel mobil sisteminin enflasyonu düşürmeye etkisi oldukça büyük oldu. Benzin ve motorin fiyatlarında bir tavan fiyat belirlenerek bu fiyatın aşılması halinde eşel mobil sistemi otomatik devreye alınmalıdır. Bu şekilde bir uygulama enflasyonun düşmesinde yine büyük etki gösterecektir' diye konuştu.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: PALANDÖKEN,, ', ENERJİ, MALİYETLERİ, DÜŞMELİ', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı