Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 11:14
 
PAKDEMİRLİ;'BİZLER DE UYUYAMADIK'
EKONOMİ Haberi
PAKDEMİRLİ;'BİZLER DE UYUYAMADIK'

HABER MERKEZİ-Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,Ağustos'ta döviz üzerinde oynanan oyunun maliyetleri artırdığını belirterek çiftçinin artan maliyetlerini düşürmek için yoğun çaba harcdaklarını söyledi

 

Pakdemirli, "Bu durum sizleri de biraz zorladı bunun da farkındayım. Bizler de uyumadık. 'Girdileri nasıl geriye çekebiliriz ne yapabiliriz?' Bunları konuştuk sektörü ile konuştuk. Tarım Kredi Kooperatifleriyle görüştük. Çiftçimizin artan maliyetlerini düşürmek için yoğun çaba harcıyoruz. Siz üreticileri rahatlatmak anlamında gübre fiyatları ne kadar geriye çekebiliriz yem fiyatlarını ne kadar geri çekebiliriz hep peyderpey ilerledik. Önce bir 10'u aldık, sonra 5 aldık, bir daha 5 geçen hafta aldık. Olabildiğince sektörü regüle etmeye sizleri de girdi fiyatları açısından rahatlatmaya çalışıyoruz. Buğday-arpa konusunda desteklerimizi arttırdık. Birçok konuda da desteklerinizi arttırmaya sizlerin rahatlatması konusunda gerekeni yapmaya çalıştık" dedi. 

 

Bölgede yapılacak olan Ödemiş ve Tire yem fabrikasının ihalesinin 14 Şubat'ta gerçekleştirileceğini ifade eden Pakdemirli, fabrikanın temelinin en kısa zamanda atılacağını, buranın bölge ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi. 

 

Bakan Pakdemirli, bölge ekonomisinin canlandırılması için Bozdağ Kayak Merkezi'nin de aktif hale getirilmesi için çalışma başlatacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

 

"Ben de kayağı seven, zamanında Bozdağ Kayak Merkezi'ne gelip kayak yapmış bir insan olarak söylüyorum. İnşallah önümüzdeki sene Bozdağ Kayak Merkezi'ni kış turizmine açmamız lazım. Gençlerimiz için çok önemli, Bozdağ'ın karları buradan görüyorum bu karı kâra çevirmemiz lazım. Avusturya'da milli gelirin yüzde 50-60'ı sadece kardan geliyor. Eğer gençlerimiz burada olsun istiyorsak ve bu güzel sporu yapsınlar. Bir yandan da bu işten para kazansınlar, bölge ekonomisi bu işten para kazansın istiyorsak biz bu konuda üstümüze düşeni yaparız. Orman Genel Müdürümüzle ayaküstü görüştük, o da dedi 'Önümüzdeki sezona inşallah yetiştiririz.' dedi. Önümüzdeki sezona inşallah yetiştirecek şekilde biz gereğini yapacağız."

 

OTLATMAYA AÇILAN ALAN YÜZDE 53'E YÜKSELDİ

 

Bakan Dr. Pakdemirli daha sonra Bademli Mahallesi'nde Yeşil Bademli Kooperatifi Süs Bitkileri üreticileriyle bir araya geldi. Dr. Pakdemirli, hayvancılığın geliştirilmesine ormanların katkısının artırılması için orman alanlarında otlatmaya açılan alanların yüzde 53'e çıkarıldığını, ormanlık alandan geçen enerji nakil hatları ile yangın emniyet yol ve şeritlerinde yem bitkisi yetiştirilerek hayvancılık yapan üreticilerin bundan ücretsiz yararlanmasının sağlanacağını kaydetti.

 

"2021 SONUNDA ET İTHALATI YAPILMAYACAK"

 

Pakdemirli, Türkiye'nin kaynaklarını iyi değerlendirdiğini ifade ederek, "Avrupa'da süt sığırında 1 numarayız. Etle ilgili birçok eleştirimiz var, evet son dönemde etle ilgili tüketim arttığı için bazen eksik kalıyor bazen ithalat yapılabiliyor ama inşallah 2021 yılının sonu itibarıyla da herhangi bir ithalatımız olmayacak. Buna rağmen sığırda Fransa'dan sonra yine ikinci sıradayız." dedi. 

 

Süs bitkilerinde üreticilere her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını ifade eden Pakdemirli, buradaki üreticilerin başka şehirlere ürünlerini satmalarına karşın İzmir Büyükşehir Belediyesinden gerekli ilgiyi göremediklerini söyledi.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör:
Etiketler: PAKDEMİRLİ;'BİZLER, DE, UYUYAMADIK',
Haber Yazılımı