Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 18:47 Bu haber 583 kez okundu
 
ÖĞRENCİLERE TATİL,VELİLERE KARNE UYARISI
GÜNDEM Haberi
ÖĞRENCİLERE TATİL,VELİLERE KARNE UYARISI

KAHTA SES HABER-Yaklaşan karne günü öncesi  Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr.Emine Merve Kalınlı velilere uyarılarda bulundu.

 

Dr.Kalınlı öğrencilerin almış olduğu karnelerin sadece ders başarı göstergesi olmadığını söyleyerek "Anne ve Babalar bilmeliler ki ; karne sadece çocuğun ders başarısının ya da başarısızlığın göstergesi değildir.Karne bazı öğrenciler için mutluluk, bazı öğrenciler için ise korku kaynağı olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken karne sonuçları değerlendirilirken yapılan eleştirinin çocuğunun karakterine değil, ders notlarına olmasıdır. Karnesi kötü olan çocuklara aşağılayıcı, kıyaslayıcı ve utandırıcı davranışlar sergilenmemelidir. Bu davranışlar zannedildiği gibi çocuk üzerinde ders verici değil, olumsuz bir benlik gelişimine ve kendine güven eksikliğine neden olabilir. Bunun yerine çocuklarla ders notlarını düzeltilebileceğine yönelik cesaret verici, rehberlik edici konuşmalar yapmak gerekmektedir. Karne başarının tek ölçüsü değildir. Bunu da unutmamalıyız" diye konuştu.

 

"Tatil Dönemi iyi değerlendirilmeli"

 

Dr.Emine Merve Kalınlı, tatil döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatarak, ailelere şu önerilerde bulundu. "“Bir tarafta bir eğitim öğretim yılının  sona ermesini heyecanla bekleyen çocuklar, diğer tarafta kimi neşeli, kimi kaygılı aileler. İki tarafı da bir araya getirip aynı pencereden bakmasını sağlayacak olan en önemli etken, bu sürecin iyi bir şekilde değerlendirilmesidir. Her çocuğun dinlenme ve eğlenme biçimi, ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle hem aile hem de çocuğun ihtiyaçlarına uygun olan bir tatil planlanmalıdır. Tatil döneminin verimli geçirilmesi, tatil süresince çocuğa ders çalışması yönünde aşırı baskı yapmak anlamına gelmemelidir. Çocuğun bir dahaki eğitim öğretim yılına daha enerjik başlaması için yeteri kadar dinlenmesi, eğlenmesi de gerekmektedir. Ailelerin çocuklarıyla birlikte sinemaya, tiyatroya gitmesi, müzeleri ziyaret etmesi, spor aktivitelerinde bulunması çocukları için hem eğlenceli olacak hem de onların gelişimine katkı sağlayacaktır. Yaz boyunca imkânlarınız dâhilinde çocuğunuzun yüzme,tenis,basketbol gibi açık havada da yapabileceği bir spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Kışın okul döneminde kapalı alanda kalan ve genellikle masa başında oturmak zorunda olan çocukların fiziksel aktivite yapmaya ihtiyaçları vardır." dedi.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: ÖĞRENCİLERE, TATİL,VELİLERE, KARNE, UYARISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı