Haber Detayı
04 Mayıs 2019 - Cumartesi 19:43
 
Öğrencilerden Akıl Almaz TÜBİTAK Projeleri
EĞİTİM Haberi
Öğrencilerden Akıl Almaz TÜBİTAK Projeleri

KAHTA SES HABER-Kahta'da öğrenciler, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında çağın en büyük sorunlarından olan yenilebilir enerji ile günlük hayatı kolaylaştırıcı ve yardımcı olan robot tasarımlarıyla geleceğin milli teknolojisinin temellerini atıyor.

 

Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması amaçlanan proje kapsamında Kahta'da öğrenciler birçok farklı konuda hazırladıkları projeleri sergileme imkanı buldu.

 

Gerçek hayattaki sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaları ve bulguları yaşayarak öğrenen öğrenciler, ekip ruhu içerisinde projede üzerlerine düşen rolü layıkıyla yerine getirerek çağın en büyük sorunlarından olan yenilebilir enerji ile günlük hayatı kolaylaştırıcı ve yardımcı olan robot tasarımlarıyla geleceğin milli teknolojisinin temellerini atıyor.

 

 

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında iş birliği içerisinde hazırladıkları projelerini sergileyen öğrenciler, birbirinden etkili eserlerin altına imza attılar.

 

Tasarladıkları robotları kodlayarak adeta canlandıran öğrenciler, bu robotları yenilebilir enerji üniteleriyle besleyerek enerji verimliliğini artırmayı hedefliyor.

 

Kültürel, sanatsal ve edebi projelere de imza atan öğrenciler, kendini ifade etme becerisi, sanat ve estetik duygularını geliştiriyor.

 

Okullarda açılan Bilim Fuarlarını inceleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, öğrencileri tek tek tebrik etti.

 

Öğrencilere teknolojiyi, kültürü ve sanatı sevdirmek adına Bilim Fuarlarının düzenlendiğini belirten ilçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, “öğrencilerimiz bir ekip ruhu içerisinde projelerini hazırlıyor. Hazırladıkları projeyle ilgili öğretmenlerinin gözetiminde çalışıyor. Projenin hayata geçirilmesi kısmında bir takım sorunlar ile karşılaşabiliyorlar. Bu sorunları kendi aralarında çeşitli istişarelerde bulunarak ve deneme yanılma gibi metotlarla gideriyorlar. Düşünen, düşündüğünü hayata geçirebilen ve yenilikçi bir neslin gelişmesi bakımından bu bizim için büyük derecede önemli. Projelerin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederim” şeklide konuştu.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Öğrencilerden, Akıl, Almaz, TÜBİTAK, Projeleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı