Haber Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 03:24
 
Nemrut Dağı Ören Yeri Girişi yüzde 400 zamlandı!
GÜNDEM Haberi
Nemrut Dağı Ören Yeri Girişi yüzde 400 zamlandı!

KAHTA SES HABER-Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze ve ören yerleri zamlanırken, Nemrut Dağı Ören Yeri giriş ücreti yüzde 400 zamlandı. Böylece Nemrut Dağı Ören Yeri giriş ücreti kişi başı 5 liradan 25 liraya yükseldi.


Ülkede yaşanan tahribatlar, definecilik ve restorasyon faciaları gibi skandalların sayısı her geçen gün artarken, zamlarla birlikte halkın müze ve ören yerleriyle olan ilişkisine bir darbe daha vuruldu. Hali hazırda büyük bir kesimin ziyaret etmediği ören yerlerinin giriş ücretlerine büyük zam geldi.


Nemrut Dağı Ören Yeri girişi ücretine yaklaşık yüzde 400 civarında zam yapıldı. Zam, 15 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak. 


Kültür ve Turizm Bakanlığı 15 Mayıs Ekim 2019 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere müze ve ören yerlerine zam yaparken zam fiyatları TÜRSAB'a gönderildi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan zam sonrasında ise turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Nemrut Dağı Ören Yeri giriş ücreti kişi başı 5 liradan 25 liraya yükseltildi.


Yapılan zammı sosyal medya hesabında “önemli bilgilendirmedir” başlığı ile duyuran Adıyaman İl Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, açıklamasında  “Kültür ve Turizm Bakanlığı Dösimm Müdürlüğü tarafından 15 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Nemrut Dağı ören yeri Giriş ücreti (shuttle transfer ücreti dahil) kişi başı 25 TL olarak belirlenmiştir ve uygulanmaya başlanacaktır. Bölgemize tur düzenleyen acentelerimize, tur operatörlerimize ve tur rehberlerimize saygıyla duyurulur.” diye ifade etti.


Turizm İl Müdürü Ekinci’nin bu açıklamasına birçok vatandaş tepkisini, Ekinci’nin yaptığı açıklamanın altına yazdıkları yorumlarla ortaya koydu.


Tepkilere,’’Zam kararını ben almıyorum. Bakanlık alıyor. Ben duyuruyorum. Bu arada göbekli tepe 40 TL oldu” şeklinde açıklamada bulunan İl Müdürü Ekinci, NEMRUT DAĞI giriş ücreti 20 TL Shuttle hizmeti 5 TL olacak. Nemrut Dağı giriş ücreti 18 yaş altı öğrenci ve öğretmen ücretsiz.  65 yaş üstü ve müze kartları geçerli olacak ama shuttle hizmeti 5 TL müze ve 65 yaş üstü geçersiz olduğunu belirtti.


Birçok vatandaş sosyal medyada tepkisini “Bu nasıl bir zamdır? 400 zam hangi müzeye hangi ören yerine yapıldı? İnsanlar bu tarihi eseri görmek için dünyanın her yerinden gelecekler, 2500 metre yüksekliğe çıkacaklar, bir de 25 TL bedel yakınacaksın! Ondan sonra Adıyaman’a turist gelmiyor diye yanacaksın! Çok yazık birkaç yerli gelmeye başlamıştı ki bu karar turizme büyük bir darbe olacak. Çok yazık...”şeklinde dile getirdi.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Nemrut, Dağı, Ören, Yeri, Girişi, yüzde, 400, zamlandı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı