Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 14:41 Bu haber 1522 kez okundu
 
Muhtar Turan;Köyler cazip hale getirilmeli
BÖLGE Haberi
 Muhtar Turan;Köyler cazip hale getirilmeli

KAHTA SES HABER-Salkımbağı Köyü Muhtarı Haşim Turan, Tarım Bakanlığının genç çiftçi projesini hatırlatarak, gençleri köyde tutmanın yolunun köylerde gençlere yönelik hayata geçirilecek sosyal projelerden geçtiğini söyledi.

 

31 Mart seçimleri sonucunda Muhtar seçilen Haşim Turan, sahip olduğu meşhur Nar bahçeleri, üzüm bağları  ve sosyal yönü ile ilçenin en büyük ve ilçeye en yakın mesafedeki köyü konumundaki  Salkımbağı Köyünün yıllardır devam eden sorunlarının çözülmesini istedi.

 

Köyün sorunları, talepleri,yapılan yatrımlar ve devam eden çalışmalar hakkında Kâhta Ses Haber’e açıklamada bulunan Salkımbağı Köyü Muhtarı Haşim Turan, “İçme suyunu Recep Grup Suyu İçme hattından alan köyümüzün birkaç yıl öncesine kadar içme suyu sorunu yoktu. Ancak son 5,6 yıldır isale hattındaki sıkıntılardan dolayı zaman zaman su sorunu yaşamaktayız. Sayın Kaymakamımız kısa süre önce Recep Suyu İsale hattının yenilenmesi ihalesinin yapıldığını söyledi. Köyümüzün çöpleri düzenli olarak İl Özel İdare ekipleri tarafından alınmakta ve ilaçlama çalışması yapılmakta.

 

 

-‘KÖYÜMÜZN ALT YAPI SPORUNU ÇÖZÜLDÜ ÜST YAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR’-

 

Köyümüz eğitimle ilgili ciddi bir sorunu yok ancak Köyülülerimizn lise talebi var.Biliyorsunuz Salkımbağı Köyümüz Kahta’nın en büyük köylerindedendir.Geçtiğimiz yıllarda alt yapısı tamalanarak yaklaşık 4 bin metrekare alanda kilir parke taşı serimi yapıldı.Bu yıl ise geriye kalan 3.500 metrekare kilit parke taşı serimine başlandı.Gördüğünüz gibi çalışmalar devam ediyor.Köyümüze kilitli parke desteğinde bulunarak halkımızın tozdan ve çamurdan kurtulmasına vesile olan Milletvekilimiz Sayın Ahmet Aydın’a,Sayın Kaymakamımıza,AK Parti İlçe Başkanımıza, , İl Özel İdaresi Genel Sekreterimize, Genel Meclis Başkanımıza ve Üyelerimize,Köylere Hizmet Götürme Birliğimizin yönetcilerine ve emeği geçen her kese şahsım ve Salkımbağı Köyü halkı adına çok teşekkür ediyorum.

 

-‘KÖYÜMÜZE  LİSE AÇILMALI’-

 

Tabi yapılan bu hizmetlerin yanında halkımız yapılmayan veya  yapılmasını istediği bazı hizmetleri görmek istiyor.Sayın vekillerimiz,Sayın Kaymakamımız bilirler ki Kahta’ya 5 kilometre mesafede yer alan Köyümüz Salkımbağı ilçenin en büyük köyüdür.Nüfüsü  Bin 500’dür. Bin 112 seçmeni var.Köyümüzde bir ilkokul birde ortaokul bulunuyor.Köyümüzde aynı zamanda 13 Köye taşımalı eğitim sistemi veriliyor.Ortaokul’dan sonra çocuklarımız lise için ilçeye gidiyor.Köyümüzde lise için yeterli öğrenci potansiyeline sahip.Köyümüzde lise açıldığında çevre köylerden de öğrenciler gelecektir.

 

 

-‘GENÇLER İÇİN SOSYAL AKTİVİTE PROJELERİ ŞART’-

 

Tarım Bakanlığımız köye dönüşü sağlamak ve genç nüfüsü köylerde tutmak için Genç Çifti projesini hayata geçirdi.Bana göre gençleri köyde tutmanın en önemli yolu köylerde gençlere yönelik sosyal aktivite projelerini hayata geçirilmesinden geçer.Köyler cazip hale getrilmeli. Salkımbağı köyümüzde genç nüfusumuz oldukça fazla.Günlük Kahta ilçe merkezine gidip gelen yüzlerce gencimiz var. Bu gençlerin tek sosyal aktivitesi futboldur.Zemini oldukça kötü durumda olan futbol sahamız var. Köyümüzde çocuk parkı ve gençlere yönelik sosyal aktivite alanları yok.Yetkililerimiz bu yıl içerisinde köyümüzde iki adet çocuk oyun park alanı yapılacağını ifade ettiler. Siyasilerimizden ve yetkililerimizden gençlerimiz için bir semt sahası ve çocuklarımızın,gençlerimizin kitap okuma, ders çalışma ve çeşitli aktivitelerde bulunma imkanı sağlayacak bir kitap kafenin kurulmasını istiyoruz.

 

-‘KÖY YOLUNDAKİ KESKİN VİRAJ KALDRILMALI’-

 

Bir diğer sorumuz ise Köyümüzün karayolu bağlatısını sağlayan mesafede oldukça keskin bir viraj var.Bu keskin virajda sürekli yaralamalı ve maddi hasarlı kazalar yaşanmakta.Özellikle köyümüze ilk kez gelen yabancı kimseler çok büyük sıkıtı yaşıyor.Bu sorunu bugüne kadar birçok kez yetkililerimize alktarmammıza rağmen çözülmedi. Bu sorunumuzun da çözülmesini istiyoruz”şeklinde ifadelerde bulundu.Haber:Ziya Bozkurt

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: , Muhtar, Turan;Köyler, cazip, hale, getirilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı