Haber Detayı
26 Şubat 2019 - Salı 17:51
 
Metiner Kâhta Ses’e Konuştu; Toprak, ‘Partimizin Değerli Bir Evladıdır’
GÜNDEM Haberi
Metiner Kâhta Ses’e Konuştu; Toprak, ‘Partimizin Değerli Bir Evladıdır’

KAHTA SES HABER-RÖPORTAJ-ZİYA BOZKURT-AK Parti Adıyaman ve İstanbul eski milletvekili Mehmet Metiner “Abdurrahman Toprak, partimizin bir değeridir. Kâhta’ya hizmet etmiş değerli bir kardeşimizdir. Reis’e ve partiye ne kadar sadık olduğunu hepimiz biliriz. Hiç kimsenin partili bir kardeşimize yanlış yapmasına, partimizin değerli bir evladını itibarsızlaştırmasına izin vermeyiz ”dedi.


Son günlerde söylemleri ile konuşmaları ile Kâhta gündeminden düşmeyen AK Parti Adıyaman ve İstanbul eski milletvekili Mehmet Metiner, Kâhta Ses Haber İmtiyaz sahibi Ziya Bozkurt’a konuştu.


Metiner, Kâhta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak ile ilgili gündemden düşmeyen AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi’ndeki açıklamaları, SP Belediye Başkanı Adayı İbrahim Yusuf Turanlı’ya cevabı ve en son kendisinin Seçim Koordinasyon Merkezi’ndeki konuşmasında  “it-çakal” söylemini ‘’Küresel güçler için kullandım” şeklindeki açıklamasına ilişkin Ziya Bozkurt’un sorularını yanıtladı.


İşte o açıklamalar!

 

-Sayın Metiner, partinizin seçim koordinasyon merkezi açılışındaki konuşmanızdaki “İt-Çakal” söyleminiz Kâhta’da gündem oldu. SP Belediye Başkanı Adayı İbrahim Yusuf Turanlı üzerine alınmış olmalı ki ertesi gün kendi seçim koordinasyon merkezi açılışında bu söyleminize tepki gösterip cevap verdi. Dün akşamki seçim bürosu konuşmanızda bu söylemi küresel güçler için kullandığınızı söylediniz. Sayın Metiner bu işin aslı astarı nedir? Açıklar mısın? 

 

 

-İnsanların anlama özürlü olmasına saygı duyarım. Ancak yalan söyleyerek çarpıtma yoluna gitmelerini esefle karşılarım. Bunda iyi niyet aramam. Birbirinin siyasi rakibi olanlar birbirlerini gerektiğinde kıyasıya eleştirirler. Bu siyasetin tabiatında var olan bir şey. Lakin kendilerine söylenmemiş bir lafı kendilerine söylenmiş gibi yapıp kirli bir propaganda yoluna sapmalarını siyasi acziyet ve zavallılık olarak değerlendiririm.


Ben açıkça belirtmek isterim ki hiç bir aday için “it-çakal” demedim. Asla demem de. Kâhtalı olan hemşehrilerime siyasi tercihlerinden dolayı “it-çakal” suçlamasında bulunmayı da terbiyesizlik olarak addederim. Benim konuşmamda dediğim şuydu:


“31 Mart seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a küresel itler ve çakallar diz çöktürmeye çalışıyorlar. Kahtalılar olarak buna izin verecek misiniz? Biliyorum ki asla izin vermeyeceksiniz. O küresel itlerin ve çakalların oyununu bozacaksınız. Reis’i asla yalnız bırakmayacaksınız. Kahta’da bu oyunu bozmaya var mısınız?” Dediğim bu benim.


Bu sözlerimle kime it ve çakal dediğim ortadayken o birilerinin kalkıp “Mehmet Metiner bize it-çakal dedi!” diye bağırmalarını anlamıyorum. “İt ve çakal isek de Kahtalıların itiyiz-çakalıyız!” demelerini de esefle karşıladım.


Ben Kâhta meydanında Trump gibi küresel itlerin-çakalların başını çekenlere eleştiri getiriyorum, burada birileri üstüne alarak bana cevap veriyor.

 

“Kim Kâhtalılara siyasi tercihlerinden dolayı ‘it-çakal!’ derse terbiyesizlik etmiş olur”

 

Bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum ki hiç bir adayı kastederek “it-çakal!” demiş değilim. Birilerini kastederek demiş olsam bunu isim zikrederek söyleme cesaretine sahibim. O yüzden diyorum ki kim Kâhtalılara siyasi tercihlerinden dolayı “it-çakal!” derse terbiyesizlik etmiş olur. Karşısında da bizi bulur. Kim kendilerine demediğim bir lafı üstüne alıp edepsizce şahsıma yalan siyasetini boca ederse kendine yakışanı yapmış olur. Ben Kâhta’nın gerçek itlerine-çakallarına bile it-çakal demekten kaçınacak kadar Kâhta sevdalısı biriyim.

 

 

“Kendini halktan ayrıcalıklı-üstün gören zihniyetleri eleştirdim”


Konuşmamda “ağa zihniyeti” ile ilgili kastım halka tepeden bakan ve kendini halktan ayrıcalıklı-üstün gören zihniyetleri eleştirdim. Bundan rahatsızlık duymalarını anlarım lakin kendileri için demediğim bir lafı üstüne alıp yalan siyasetine başvurmalarını kınıyorum.

 

“Halka baldırı çıplak demedim”


Benim millete “baldırı çıplak “ dediğimi iddia ediyorlar. Bu da başka bir yalan. Ben 2014 seçiminde kazandığımız siyasi zaferi “Bu halkı küçük gören ve kendini üstün gören ağalık zihniyetine karşı baldırı çıplakların zaferidir” dedim.

 

Sosyoloji, tarih ve felsefe bilmeyenlere “baldırı çıplak “ kavramını anlatmak zordur. “Baldırı çıplak “ tabiri Fransız ihtilali döneminde ortaya çıkmıştır. Egemen sınıfların yoksul geniş halk kitlelerine karşı dedikleri ve takındıkları tavrın bir ifadesidir. Garip guraba, fakir fukara ve kimsesizler için kullanılan bu hakaretamiz ifadeyi benim Kâhtalılar için kullanmam mümkün müdür? Kendini ağa-bey, halkı da maraba gibi gören bir zihniyetin 2014 yılında “baldırı çıplak “ olarak görülüp dışlananlar tarafından nasıl alaşağı edildiğini anlatmıştım.

 

Kasımpaşalı bir takanın oğlunu “zenci” olarak gören ulusaldaki zihniyetin yereldeki karşılığıdır bu. “Baldırı çıplak” olarak görülenlerin Kâhta’da kendini beyaz, üstün ve imtiyazlı olarak gören kaba kuvvet sahiplerine karşı ortaya koydukları zafere işaret ettim o sözlerimle. Yalana ve çarpıtmaya gerek yok. Kendi halkıma “baldırı çıplak” demem. Diyenlerin de karşısına dikilirim.

 

-Sayın Metiner, ağalık diyorsunuz. Bugün sizin partinizde ve encümen listenizde de ağa kökenliler var. Bu isimler 2014 seçimlerinde dönemin BBP adayı şimdi ise SP adayı olan İbrahim Yusuf Turanlı’nın yanında yer alıp destek verdiler. Buna ne diyeceksiniz?

 

 

Ağaları değil ağalık zihniyetini eleştiriyorum. İkisi birbirinden farklıdır. Ağa çocuğu olarak dünyaya gelebilirsiniz. Kendinizi başkalarından üstün görmüyorsanız sorun yok. Ağalık zihniyeti şudur ki, başkalarını kendisi gibi görmez. Kendi eşiti olarak görmez. Hep kendisinin baş olmasını ister. Hep başkalarının ayak olmasını, herkesin hep kendi peşlerinden gitmesini diler. “Hizmetkarım!” demek lafla olmaz. Ben soruyorum: Bugüne kadar hangi fakir fukaranın peşinden gittiniz? Hangi garip gurabayı kendinizin önüne geçirdiniz, hangisini baş olarak kabul ettiniz? Eğer bunu yapmadıysan bal gibi kendini üstün gören bir ağa zihniyetine sahipsin. Ak Parti’de de ağa kökenliler var diyorlar. Doğrudur. Bizim ağa kökenlilerle sorunumuz yok, ağa zihniyetiyle sorunumuz var. Bak partimizde ağa kökenli dedikleriniz aslanlar gibi Engin Akel gibi halktan birinin arkasından yürüyorlar, onu kendilerine baş olarak seçiyorlar. Çünkü onların ağalık zihniyeti yok.

 

-Sayın Metiner, 2014 yılında partinize ve adayınıza karşı çıkıp başka bir adayı destekleyenleri bu dönemde partinizin encümen listesinin ön sıralarında yer verdiniz. Görev yaptığı süre zarfında önemli hizmetlere ve projelere imza atmış ve bu konuda birçok ödüller almış mevcut belediye başkanı Abdurrahman Toprak’ı sürecin dışına tuttunuz. Abdurrahman Toprak tasfiye mi edildi?

 

-Abdurrahman Toprak partimizin bir değeridir. Kahta’ya hizmet etmiş değerli bir kardeşimizdir. Reis’e ve partiye ne kadar sadık olduğunu hepimiz biliriz. Hiç kimsenin partili bir kardeşimize yanlış yapmasına, partimizin değerli bir evladını itibarsızlaştırmasına izin vermeyiz. 


Arıtma tesisimizi dolaştım, Ebu Sadık Seyir Tepesini gezdim gurur duydum. Arıtma tesisi Türkiye’de az sayıda bulunan modern bir tesis. İçme suyumuzla birlikte Kâhta’mıza bu modern tesisi kazandıran Abdurrahman Toprak başkanımızı yürekten kutluyorum.


Bizde tasfiyecilik olmaz. Biz bir vücudun azaları gibiyiz. Nöbet ve görev değişimini tasfiye olarak görenler yanılırlar. Birimizin hukuku diğerinin hukukudur. Birimizin itibarı diğerinin itibarıdır. Beş yılda Toprak başkanımızın yaptıkları ortadadır. Kendisine teşekkürlerimi ve takdirlerimi sunuyorum. Engin Akel başkanımız Toprak başkanımızdan aldığı hizmet bayrağını bir adım daha ileri taşımak için çalışacaktır. Hiç kimsenin aramıza fitne salmasına izin vermeyiz. Engin Akel ne kadar bizim değerimiz ise Abdurrahman Toprak da o kadar bizim değerimizdir ”şeklinde açıklamalarda bulundu

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Metiner, Kâhta, Ses’e, Konuştu;, Toprak,, ‘Partimizin, Değerli, Bir, Evladıdır’,
Yorumlar
Haber Yazılımı