Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 17:23
 
Mazbatasını Alan Korkut Göreve Başladı
SİYASET Haberi
Mazbatasını Alan Korkut Göreve Başladı

HABER MERKEZİ-Bağımsız aday Mehmet Buz’un seçim sonucuna itirazı YSK ’nın nihai kararı ile Sincik Belediye Başkanı seçilen AK Parti’li Mehmet Korkut mazbatasını alarak görevine başladı.

 

Bağımsız aday Mehmet Buz’un başvurusu üzerine YSK’ ya taşınan Sincik seçim sonucu ilişkin YSK’nin nihai kararı ile Sincik belediye başkanı seçilen Mehmet Korkut, ilçe seçim kuruluna giderek mazbatasını alarak görevine başladı.

 


Sincik Belediye Başkanlığı görevini 2’inci kez kazanan Başkan Korkut,yaptığı açıklamada;

 

 “31 Mart 2019 tarihide yapılan yerel seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İlçemizde de Ak Parti, Saadet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi ve Bağımsız Aday olmak üzere 5 aday yarıştı. Seçimler ilgili yasalara göre yapılır. İtiraz süreci de seçim sürecinin bir parçasıdır. Kuralları baştan belli olan seçim sürecinde sandıklar açılıp oy sayımı yapılmaya başlandıktan sonra parti müşahitlerimiz ve sandık kurulu üyelerimiz, 138 sayılı genelgenin 42. Maddesine göre ve Yüksek Seçim Kurulunun 2004/743 sayılı kararında Bağımsız adayın alanın dışına mühür vurulmuş pusulaların geçersiz olduğunu, bu genelge ve ilgili kararda açık bir şekilde bağımsız adayın isminin altındaki boşluğun bağımsız adayın alanı sayılamayacağına ilişkin itirazlarımızı sandık kurullarına ileterek tutanak altına aldık. Sandık kurulları bu pusulaları ilgili genelge ve Yüksek Seçim Kurulu kararına rağmen geçerli saydılar. Seçim sonucunu etkileyecek sayıda geçersiz oy pusulasının geçerli sayılması nedeniyle İlçe Seçim Kurulu ve İl Seçim Kuruluna itrazımızı ilettik. İl Seçim Kurulu 298 sayılı kanun, 138 sayılı genelge, Yüksek Seçim Kurulunun 23.03.2004 tarih ve 743 sayılı kararı ve 02.04.2019 tarih ve 1785 sayılı kararı doğrultusunda bağımsız adayın altındaki alanın kesin ve siyah çizgi ile ayrıldığını ve bu alanın bağımsız adayın alanı sayılamayacağını belirterek söz konusu oy pusulalarını geçersiz saymıştır.

 

"Ak Parti ve Milletvekillerimizin müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir" 

 

Yüksek Seçim Kuruluna yapılan itrazla Yüksek Seçim Kurulu 2004 yılından beri uygulanan karara uygun olarak söz konusu pusulaları geçersiz saymıştır. Oy pusulalarının hangi durumlarda geçerli, hangi durumlarda geçersiz sayılacağı ilgili kanun, genelge ve Yüksek Seçim Kurulu kararlarıyla sabittir. Sandık başına giden seçmen herhangi bir adaya oy verme niyetiyle veya hiçbir adaya oy vermek istemiyorsa oyu geçersiz hale getirme niyetiyle oy kullanır. Hangi oy pusulasının geçerli, hangisinin geçersiz olduğu ilgili yasalarda açıkça belirtilmiştir. Hak kavramının çerçevesi hukuk kurallarıyla belirlenmiştir. Tamamen yasal çerçevede ve ilgili kanun, genelge ve Yüksek Seçim Kurulu kararları doğrultusunda verilen bir hukuk mücadelesine, mensubu olmaktan onur duyduğum Ak Parti ve Milletvekillerimizin müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir. Sandık başına gidip oy kullanan bütün Sincikli hemşehrilerime, seçim yarışının demokratik bir ortamda geçmesine katkı sunan diğer adaylara teşekkür ederim. Partimizin ilkeleri doğrultusunda, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da herkese eşit mesafede durarak hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Mazbatasını, Alan, Korkut, Göreve, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı