Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 13:32
 
Koçali Baraj Gövdesi Düşürülüyor İddiası Doğru mu?
GÜNDEM Haberi
Koçali Baraj Gövdesi Düşürülüyor İddiası Doğru mu?

KAHTA SES HABER-Çelikhan sınırları içerisinde 2015 yılında temeli atılan ve 2019 (Bu yıl) yılında tamamlanması hedeflenen Koçali Baraj Gövdesinin aşağıya düşürüleceği iddiaları kafaları karıştırdı.

 

Adıyaman’ın doğusundan başlayarak Kâhta ilçesine kadar olan ve güneyde Atatürk Barajı rezervuarı ile sınırlanan yaklaşık 187 bin 70 dekar tarım alanının suyla buluşmasını, aynı zamanda 38,7 MW kurulu güç ile 107 GWh enerji üretimi ve yıllık 32 milyon metreküp içme suyu teminini sağlayacak. Sağlayacak olan Koçali Barajı ile ilgili gündeme gelen Baraj Gövdesinin aşağıya düşürüleceği iddiaları projenin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekleyen başta tarım üretcileri olmak üzere bölge insanını endişelendirdi.


Kahta Ses Haber ulaşan bilgide, Çelikhan sınırları içerisinde yapımına başlanan, Adıyaman’ın sosyo-ekonomik yapısına ciddi katkılar sağlayacak olan Koçali Barajı gövdesinin bölgede faaliyet gösteren bir maden firmasının maden alanına etkileyeceği gerekçesi ile 124 metre olan gövde yüksekliğinin aşağıya düşürüleceği ve ileriki zamanda ikinci bir baraj projesinin Kâhta’ya bağlı Çıralık  Köyü Bırbır mezrasında hayata geçirileceği iddia edildi.


İddiaları WhatsApp hattımızdan bizlere ulaştıran bir vatandaş, iddiaların gerçek olması durumunda tarım sektörü, çiftçi ve bölge insanı için büyük bir hayal kırıklığı olacağını belirterek ”Koçali Barajı bölgede faaliyet gösteren bir maden firmasının maden alanını etkileyeceği gerekçesiyle Koçali Barajı gövdesi aşağıya düşürüleceğini ve ileriki zamanda Kahta’ya bağlı Çıralık Köyü Bırbır Mezrasında yeni bir baraj yapılacağını bilgisini aldık. İddialar gerçek ise bu durum tarım üretcisi ve bölge insanı için büyük bir hayal kırıklığı olacak. Aynı zamanda Çıralık Köyü ve Bırbır mezrasının verimli toprakları büyük oranda yapılacak barajdan etkilenecek. Bizlere ulaşan bilgiyi siz Kâhta Ses Haber ile paylaşıyoruz. Umarız bu iddialar asılsızdır ve bölge insanının sabırsızlıkla beklediği Koçali Barajı biran önce tamamlanır ve bölge insanının uzun yıllardır hasretle beklediği sulama projeleri hayat bulur ,yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan Adıyaman ve ilçeleri hak ettiği yatırımlara kavuşur.”şeklinde ifade de bulundu.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Koçali, Baraj, Gövdesi, Düşürülüyor, İddiası, Doğru, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı