Haber Detayı
26 Mayıs 2019 - Pazar 03:16 Bu haber 1125 kez okundu
 
Kesmetepe'de yeniden seçim heyecanı
SİYASET Haberi
Kesmetepe'de yeniden seçim heyecanı

KAHTA SES HABER-Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), seçimin yenilenmesine karar verdiği Besni’nin Kesmetepe Beldesinde 2 Haziran'da yapılacak seçim için partiler seçim çalışmalarına başladı.


AK Parti’nin çıkarma yaptığı belde de Belediye başkan adayları da 2 Haziran'da yapılacak seçim için çalışmalarına başladı.


AK Parti Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş, beraberinde İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Besni Belediye Başkanı Mehmet Emre ve AK Parti Besni İlçe Başkanı Mustafa Çiğdem ile birlikte 2 Haziran’da seçim tekrarının yapılacağı Kesmetepe Beldesinde seçim çalışması yaptı.


Belde de esnafları ziyaret eden AK Parti heyeti 2 Haziran’da yapılacak seçimde partilerine destek istedi.

 

“31 Mart seçimi sonucunda CHP ve DP adayları eşit oy almıştı”


31 Mart seçimi sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adayı Hasan Koca 281, Demokrat Parti (DP) Adayı Yusuf Parlak 281, Demokratik Sol Parti (DSP), Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adayı Mehmet Yıldırım 167, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adayı Mehmet Korkmaz 136, Saadet Partisi Adayı Ömer Aslan 3 oy aldı.


CHP Adayı Hasan Koca ile Demokrat Parti Adayı Yusuf Parlak’ın 281 oy alarak eşit çıkması sonucu Besni İlçe Seçim Kurulu kura çekilmesine karar verdi. CHP Adayı Hasan Koca, ilçe seçim kurulunun bu kararına İl Seçim Kurulunda itiraz etti. İl Seçim Kurulu da ‘kura’ çekilmesi yönünde karar verince CHP Adayı Koca bu karara da itiraz ederek konuyu Yüksek Seçim Kurulu’na taşıdı.


YSK, yapılan itirazı değerlendirerek, oy oranının eşit çıktığı Kesmetepe Beldesi’nde ‘Ara Seçimin’ 2 Haziran tarihinde yapılmasına karar verilmişti.

 

"Suvarlı'da Başkanı Belediye Meclisi Seçecek"

 

Besni ilçesi bağlı Suvarlı Beldesinde de ise 880 oyla seçimi kazanan İYİ Parti adayı Mikail Ağır, İlçe Seçim Kurulundan mazbatasını almış, AK Parti adayı Memet Korkmaz’ın Mikail Ağır'ın seçilmesine engel adli sicil kaydının bulunduğu gerekçesiyle itirazda bulunmuştu.

 

YSK, Mikail Ağır'ın belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart'ta seçilmeye engel mahkumiyet kararının, adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu gerekçesiyle mazbatanın iptaline karar vermişti.


Kahta Ses Haberin aldığı bilgiye göre Suvarlı’da Belediye Başkanı seçiminin mevcut belediye meclis üyeleri arasında yapılacak seçim ile belirleneceği öğrenildi.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kesmetepe'de, yeniden, seçim, heyecanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı