Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 23:19 Bu haber 732 kez okundu
 
Katı Atıklar Ekmek Kapıları Oldu
YAŞAM Haberi
Katı Atıklar Ekmek Kapıları Oldu

KAHTA SES HABER-Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Kahta’ya yerleşen Suriyeli mülteciler,çöp kutularından katı atık toplayıp satarak geçimini sağlıyor.


1990’lı yıllarda terör nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden Türkiye metropollerine göç eden Kürt vatandaşların yoğunlukla yaptığı katı atık toplama ordusuna ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen Suriyeli mülteciler de katıldı.


Tüm Türkiye'de olduğu gibi Kahta’ya yerleşen Suriyeli birçok aile kendi ayakları üzerinde durma adına geçimini kağıt,pet şişe,cam şişe ve plastik gibi katı atıkları toplayarak sağlamaya çalışıyor.


Suriyeliler gelmeyene kadar katı atık toplama işinin olmadığı Kahta’da ilçeye yerleşen Suriyeli mülteciler çöp konteynerlerinden topladıkları katı atıkları hurdacılara satıyor, hurdacılar ise toplanan hurdaları geri dönüşüme kazandırıyor.


Sureyi mülteciler dilenmek yerine çalışarak, günde 20-30 lira kazanarak ailelerini geçindirdiklerini belirtirken, Kahtalı vatandaşlar ise Suriyeli mülteciler gelmeyene kadar kağıt toplama işinin olmadığı Kahta’da cadde ve sokaklarda kağıt,naylon poşet,pet şişe gibi çevre kirliliğine neden olan katı atıklardan geçilmediğini,Suriyeli mültecilerin  kağıt ve naylon toplamasıyla Kahta’nın cadde ve sokaklarında çevre kirliliğine neden olan katı atıkların önemli derecede ortadan kaltığını ifade etti.Haber:Ziya Bozkurt

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Katı, Atıklar, Ekmek, Kapıları, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı