Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 13:22
 
Kahta Ziraat Odası Biçerdöver Biçim ve İşçi Ücretini Açıkladı
BÖLGE Haberi
Kahta Ziraat Odası Biçerdöver Biçim ve İşçi Ücretini Açıkladı

KAHTA SES HABER-Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı,Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan Başkanlığında toplanan Ziraat Odaları il koordinasyon kurulu kurulu 2019 yılı biçerdöver biçim ücretleri ve Tarım İşçileri ücretinin belirlendiğini söyledi.


Geçen yıla göre mazut fiyatları göz önüne alınarak  fiyat belirlemesi yapıldığını belirten Başkan Turanlı, 2109 tarım sezonunun kazasız belasız ve bol bereketli geçmesini, belirlenen ücretlerin hem hem tarım işçilerine hem çiftçiye hem de biçerdöver esnafına hayırlı olmasını diledi.


Belirlenen biçim ücretleri şu şekilde açıklandı;


Düz arazilerde dönümü  18.00TL,Nohut ve Mercimek hasadı 19.00 TL olarak belirlenirken,yüzde hesabı ile biçilen yerler için 1 dönümden 200 dönüme kadar yüzde 5,200 dönüm ve yukarı arazilerde ise yüzde 4 olarak açıklandı.


Ayrıca biçerdöverlerin dane kaybına neden olmamaları için;


a)-Çok rüzgarlı havalarda hasat yapılamayacağı,


b)-Ekinin durumu ve çeşidine göre her tarla için biçerdöver ayarları yeniden yapılacağı,


c)-Yangına karşı biçerdöverlere yangın söndürme cihazının bulundurılmasının zorunluluğuna işaret edilerek ekin sahiplerinin dane kaybına neden olan biçerdöverleri Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bildirmeleri istendi.


Tarım İşçilerinin ücreti ise şu şekilde belirlendi;


2019 Yılı için Adıyaman ili sınırları içersinde Tarım işlerinde çalışacak olan işçilere cinsiyet yapılmaksızın günlük işçiye 55.00 TL,Aracı (Elçi) ya 2.00 TL,Toplam TL ödenmesi şeklinde tavsiye kararı alınmıştır.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kahta, Ziraat, Odası, Biçerdöver, Biçim, ve, İşçi, Ücretini, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı