Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 10:17
 
Kahta'ya Bahar Geldi
YAŞAM Haberi
Kahta'ya Bahar Geldi

KAHTA SES HABER-Baharın müjdecisi cemrelerden sonuncusu toprak cemresinin düşmesiyle Kahta'da bahar sıcak yüzünü gösterdi ve kırsal bölgelerde baharın müjdecisi çiçekler açtı. 

 

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Kahta'da baharın müjdecisi olan ağaçlar çiçek açmaya başladı.

 

Özellikle pembe ve beyaz renklerde açan badem çiçekleri ilçedeki birçok bahçeyi renklendirdi. Badem çiçeklerinin süslediği ilçede, baharın habercisi olan birçok meyve ağacının da çiçek açmaya başladığı görüldü.

 

2019 YILINDA CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

 

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

 

CEMRE HAKKINDA BİLGİ

 

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

 

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kahta'ya, Bahar, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı