Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 18:09
 
Kâhta Ses Sordu; Topraklarımız Ne Zaman Suyla Buluşacak?”
SİYASET Haberi
Kâhta Ses Sordu; Topraklarımız Ne Zaman Suyla Buluşacak?”

KAHTA SES HABER-Kâhta Ses, AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak’a 17 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde Kâhta’da hayata geçirilemeyen sulama ve turizm yatırımlarından bahsederek  “Adıyaman ve Kâhta ne zaman sulama projeleri buluşacak?” diye sordu.

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, Belediye Başkan Adayı Engin Akel, İlçe Başkanı Bedir Yeni, seçim çalışmaları kapsamında düzenledikleri kahvaltılı toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi.

 

AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Muhammed Fatih Toprak, Belediye Başkan Adayı Engin Akel, İlçe Başkanı Bedir Yeni seçim çalışmalarını basın mensupları ile paylaşarak kendileri ile ilgili eleştirilere cevap verdiler.


Birlikte yapılan kahvaltının ardından toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Bedir Yeni, saha çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunarak partileri ve adayları Engin Akel’in 31 Mart’ta sandıkta büyük bir oy farkı ile çıkacağına inandığını belirterek 31 Mart’tı şimdiden Zafer Bayramı olarak ilan ettiklerini söyledi.

 

 

AK Parti Belediye Başkan Adayı Engin Akel ise konuşmasında “Medyamızı önemsiyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarımızı, kanaat önderlerimizi ve toplumumuzun bütün kesimlerini önemsiyoruz. Medya toplantımızın ilkini çalışmalarımıza başladığımızda yapmıştık. Bugün ikinci kez bir araya geliyoruz.  31 Mart’a az bir süre kaldı. İnşallah 31 Mart’ta seçilirsek sizinle düzenli olarak bir araya geleceğiz ”dedi.


Çalışmalar için oluşturulmuş AR-GE ekibi ile birlikte yapmış oldukları proje çalışmaları, akabinde gerçekleştirdikleri proje tanıtım toplantısı ve encümen adayları, il genel meclis üyeleri ve milletvekilleri ile birlikte yürüttükleri saha çalışmaları hakkında bilgi veren Akel, encümen listesinde yer alan aday adaylarının Kâhta için, hizmet için nefislerini ayaklarının altına alarak yanlarında yer aldığını belirterek,  ”Aday adayı arkadaşlarımızın yanımızda yer almasıyla güçlü bir birliktelik oluşturduk. Bu şu anlama geliyor aslında; yeni dönemde yeni Kâhta’yı hep birlikte ortak bir akıl ile idare etmeyi hedefliyoruz. Toplumumuzun bütün kesimlerini kucaklayacağız. Kâhta için söyleyecek sözü olan herkesin ayağına geleceğiz ”diye konuştu.

 

"5 yılın sonunda çok farklı bir Kâhta göreceksiniz"

 

Sosyal medyada fake hesaplar üzerinden çirkin bir saldırı altında olduklarını söyleyen Akel, bunun da kendilerinin doğru yolda olduklarını gösterdiğini belirterek,”Hamd olsun halk arkamızda. Bizim de güvendiğimiz yegâne güç halkımız. İnşallah yeni dönemde güçlü bir belediye olarak projelerimizle Kahta’mıza 5 yıl hizmet etmenin gayreti içersinde olacağız. Ben buradan söz veriyorum. Milletvekillerimizle, ilçe teşkilatımızla, sivil tolum kuruluşlarımızla ve toplumumuzun bütün kesimleri ile kol kola girerek Kâhta’mıza hizmet etmek için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Ve 5 yılın sonunda çok farklı bir Kâhta göreceksiniz. Buna söz veriyoruz. 31 Mart’tan sonra artık Kâhta’mızda hiçbir şey eskisi olamayacak ”dedi.

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak ise seslerini vatandaşlara duyurdukları için basın mensuplarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında, önemli bir seçim sürecinde olduklarını belirterek,”Seçim çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Geçen hafta Kâhta’da 60’a yakın köyümüzü ziyaret ettik. Adıyaman merkez ve ilçelerimizde esnaflarımızla, vatandaşlarımızla, öğrencilerimizle, işadamlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, muhtarlarımızla bir araya geliyoruz.'' dedi.

 

"Adıyaman son 16 yılda çok ciddi yatırımlar aldı"

 

Adıyaman’ın son 16 yılda çok ciddi yatırımlar aldığını söyleyen Toprak,”Tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’ımız da 2002’den sonra çok ciddi bir şekilde değişti. Eskiden öğretmenler öğrencilerden tebeşir parası isterdi. Kâhta’mızın köylerini gezdik. İstanbul’da ve Ankara’da ne varsa okullarımızda da, Kâhta’mızın köy okullarında da var. Akıllı tahtalarımız var, İngilizce eğitim veriliyor. Hamd olsun memleketimizin her tarafı ciddi yatırımlar aldı. Köylerimizin yüzde 90’ının alt yapıları bitti. Bundan sonra köylerimizin üst yapıları ile ilgili çalışmalar yapacağız. İnşallah köylerimizde çocuk parkları ve spor sahaları yapacağız. Geçen hafta Gençlik ve Spor Bakanımız buradaydı. Sayın Bakanımızdan köyümüz için spor kompleksi sözü aldık.”

 

“Adayımız Engin Akel’in arkasındayız”

 

Kâhta merkezde yapılması gereken hizmetler için ise Toprak, ''Kâhta’mızda daha yapmamız gereken çok hizmet var. Engin Akel Bey vizyon sahibi, Kahta’yı iyi tanıyan ve Kahta’ya aşık güzide bir adayımızdır. Milletvekili olarak bizler, Bakanlarımız, Sayın Cumhurbaşkanımız onun arkasındadır. Engin Akel Bey'in bizlerle, bakanlarımızla koordineli çalışarak memleketimize çok büyük hizmetler yapacağına inanıyorum. Bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalardan dolayı mevcut başkanımız Abdurrahman Toprak’a da teşekkür ediyoruz. Kahtalı hemşerilerimin Cumhurbaşkanımıza büyük bir aşkı ve sevdası var. İnşallah Cumhurbaşkanımızın adayı Engin Akel’e 31 Mart’ta hemşerilerimiz hiç olmadığı kadar sandıkta sahip çıkacaktır ”dedi.

 

 

Konuşmasının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milletvekili Toprak, Kâhta Ses Haber Sitesi İmtiyaz sahibi Ziya Bozkurt’un


“Sayın Vekil, konuşmanızın başında Adıyaman’ın 17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde ciddi yatırımlar aldığını söylediniz. Evet doğrudur. Adıyaman eğitim ve sağlık alanında önemli yatrımlar almıştır. Bunu inkâr edemeyiz. Ancak tarım, sulama, ulaşım ve işsizliğin çözümüne ve istihdama yönelik yatırımlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Topraklarının önemli kısmını GAP’a feda eden Adıyaman ve Kâhta, 17 yılda GAP kapsamındaki yatırımlardan hak ettiğini alamamıştır. Sulamaya ilişkin 17 yılda Kâhta’da Menzil Göleti'nin dışında herhangi bir sulama projesi hayata geçirilmemiştir. Kültür ve İnanç turizmi açısından zengin bir potansiyele sahip olan ilimizde ve Kâhta’da herhangi bir yatırım yapılmamıştır. Çevre illerimiz Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Malatya ve Kahramanmaraş’ta yapılan yatırımlar göz önünde. Karşılaştırdığımızda çok çok gerilerde olduğumuzu görüyoruz. Şanlıurfa’da hayata geçirilen sulama projeleri ile yaklaşık 2,5 milyon hektar alan arazi su ile buluşturulmuş, 221 kilometrelik tünel ile Atatürk barajından alınan su Mardin Ovası'na taşınırken Atatürk Barajı'nın sıfır noktasında yer alan ve en verimli arazilerini Atatürk barajını feda eden Adıyaman’ın sulanabilir arazilerinin yüzde 13’ünde sulu tarım yapılmakta. Adıyaman ve Kâhta Atatürk Barajı suyundan faydalanmamaktadır. Sayın Vekilim, eğitim, sağlık ülke genelinde her ilde yapılan hizmetlerdir. AK Parti döneminde daha fazla yapıldığı bir gerçek. Sayın Vekilim, sulamaya yönelik Kâhta’da bir tek proje yok. Adıyaman’da yapımı devam eden baraj inşaatları ağır yürüyor. Buradan soruyorum; Adıyaman ve özellikle Kâhta sulama projeleri ile ne zaman tanışacak?” şeklinde oldukça uzun ve kapsamlı sorusunu yanıtlayan Milletvekili Toprak;


“Ben vekil seçildikten sonra önceliğimizin sulama olacağını, çalışmalarımda önceliğimin topraklarımızın suya kavuşması olacağını hep söyledim. Koçali Barajımızda dolgu çalışması devam ediyor. İnşallah Koçali Barajımız kısa sürede bitirilecek ve topraklarımız 88 bin dekarı suya kavuşacak.2002 yılı öncesi Adıyaman’a yapılan yatırım miktarı yıllık 10 milyon TL iken, 2002’den 2018’e kadar yapılan yatırım miktarı 14 milyar TL. Yani yılda yaklaşık 3 katı. Nissibi Köprüsü 2 milyar TL’ye mal oldu. Bunun yanında ulaşım, eğitim ve sağlıkta ciddi yatırımlar aldı. Bu yatırımlar yeterli mi? Yetmez. İnşallah 2023 ve 2071 yılları için özellilikle sulama, üst yapı ve turizm ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İPA fonlarından alacağımız 15 milyon Euor'luk yatırımla haziran ayından itibaren Nemrut Dağı çevre düzenleme çalışması yapılacak. Milletvekilleri olarak bu konuda hummalı bir çalışma içerisindeyiz” şeklinde cevapladı.

 

Toplantı basın mensupları ile çekilen fotoğraf ile son buldu.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kâhta, Ses, Sordu;, Topraklarımız, Ne, Zaman, Suyla, Buluşacak?”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı