Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 18:18
 
Kâhta Ses’in 31 Mart analizi
GÜNDEM Haberi
Kâhta Ses’in 31 Mart analizi

KAHTA SES(ANALİZ)-Ziya BOZKURT/2014’te olduğu gibi 31 Mart yerel seçim mücadelesi Kâhta’da AK Parti adayı ile Yusuf Turanlı arasında geçiyor. Kâhta Ses Haber’in yapmış olduğu araştırmaya göre 2014 yerel seçiminde AK Parti adayı Abdurrahman Toprak’a karşı BBP aday Yusuf Turanlı adaylığında oluşan güçlü ittifak arasındaki güç dengesi 31 Mart’ta tersine dönüşüp dönemeyeceği merak ediliyor.


2014 seçiminde BBP adayı Yusuf Turanlı adaylığında oluşan güçlü ittifaka halk tabanında tepki oluşması sonucunda o gün mağdur konuma gelen AK Parti adayı Abdurrahman Toprak’a halk sahip çıkmış, verilen destek ile AK Parti adayı 5.500 oy fark atmıştı.


Yaklaşık 48 bin seçmenin olduğu Kâhta’da seçim 2 blok kitle üzerinden şekilleniyor. Her ne kadar 31 Mart seçimi için 4 aday yarışıyor olsa da, Kâhta’da seçim AK Parti adayı Engin Akel ile SP adayı Yusuf Turanlı arasında geçiyor. 30 Mart 2014 seçiminde iktidar ve muhalefet arasındaki yüzde 50,1 ile yüzde 38,8’lik denge 31 Mart’ta tersine değişebilecek mi?


31 Mart 2019 seçimlerine geldiğimizde, adaylığın Kâhta siyasetinin güçlü isimlerinden mevcut Belediye başkanına verilmemesiyle güç kaybı yaşayacağını düşünen AK Parti yöneticileri, halkın ve parti tabanının tepkisine rağmen 2014 seçiminde BBP’den aday olan bugün ise SP’den aday olan Yusuf Turanlı ile ittifak yapan ve  31 Mart yerel seçimi için belediye başkan aday adayı olan bir kesim siyasi güç sahibi iddialı isimlere encümen listesinde yer vererek güç kazanmaya çalıştı.


AK Parti’nin, 2014 yılında Yusuf Turanlı’nın yanında yer alan güç sahiplerini yanına çekmesi parti tabanında ve Kâhta kamuoyunda tepki çekerken, 2014 seçiminde bu isimlerle kurmuş olduğu güçlü ittifaka rağmen seçimi kaybeden Yusuf Turanlı ise AK Parti’nin 2014 yılı mağdur siyasetini yaparak tepki çekmeyen isimlerden oluşturduğu encümen listesi ile Kâhta seçmeni karşısına çıktı.


Yapmış olduğumuz kamuoyu araştırmalarında şimdiden halkın önemli bir desteğini almış olduğu görülen SP adayı Turanlı’nın 2014’teki konumunu tersine çevirip çeviremeyeceği merakla bekleniyor.


Yine araştırmalarımızda seçim öncesi iki kararsız kesimi gördük. Bir kesim kime oy vereceği konusunda kararsız görülürken, bir kesimin taraf olmama hesabı ile kendisine “Karasız” bir görünüm vermeye çalıştığını gördük. Bizim analizimizde seçimin sonucunu bu kesimlerin belirleyeceğini öngörüyoruz. 


Bazı siyasi yorumcular, tecrübelerine dayanarak yaptıkları analizlerde, tıpkı bizim de analizimizde olduğu gibi kararsız  gibi görünen bu her iki kesimin hangi tarafa yönelmesi durumunda o tarafın seçimin galibi olabileceğini değerlendirmesinde bulunarak ülkede var olan ekonomik sıkıntı, AK Parti’nin encümen listesine olan tepki ve mevcut Başkan Abdurrahman Toprak’ın tekrardan aday gösterilmemesine tepki gösteren taraftarlarından oluşan kesimin SP’ye yönelebileceği değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kâhta, Ses’in, 31, Mart, analizi,
Haber Yazılımı