Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 13:44 Bu haber 877 kez okundu
 
Kâhta OSB'de İstihdam Hedefi 6 Bin
GÜNDEM Haberi
Kâhta OSB'de İstihdam Hedefi 6 Bin

KAHTA SES HABER-Faaliyetteki iki organize sanayi bölgesinde (OSB) 2 bin 200 kişinin istihdam edildiği Kâhta’da, kurulacak 2.etap OSB için kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.


Kâhta’da işsizliğin azalmasına önemli katkıda bulunan Kâhta OSB, 27 firma yaklaşık ve 2. bin 500 işçiye istihdam sağlıyor.


Kâhta 2. Etap Organize Sanayi Bölgesi'nin faaliyete geçmesi ile hem yaklaşık 6 bin kişiye istihdam imkânı sağlanacak hem de sanayi alanında bölgesel kalkınma ve ekonomik hareketlilik yaşanacak


Kâhta Organize Sanayi Bölgesi’nde son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla ilçenin sosyo-ekonomik, istihdam ve sanayileşme konusunda büyük bir ivme kazandığını belirten Kâhta Kaymakamı ve Kâhta OSB Başkanı Ahmet Gazi Kaya, hükümetin özellikle sanayileşme, üretim ve reel sektöre verdiği değerin bir göstergesi olarak  Kâhta’da 2.etap OSB’nin kurulması için çalışma başlatıldığını söyledi.


Yeni kurulacak 2.etap OSB için kamulaştırma işlemlerinin devam ettiğini belirten Kaymakam Kaya, 2.etap OSB ile yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlanılacağına dikkati çekerek,“İlçede istihdamı daha üst noktalara taşımak ve işsizliğin giderilmesi için OSB yönetimi olarak, Kâhta OSB'mizi cazibe merkezi haline getirilmesi adına OSB’mizin alt yapı işlemini tamamladık.EPDK’dan elektrik dağıtım lisansı alarak enerji dağıtımına başladık, su deposunu faaliyete geçirerek su hizmetini ve bakır şebekeyle kurulan Telekom hatlarını tamamen fibere dönüştürerek sanayicilerimize hızlı ve kesintisiz internet hizmeti sağladık. Şimdi ise 2,5 milyonluk bir yatırım ile Kâhta OSB’nin içerisinde tamamına hizmet verecek doğalgaz alt yapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah 2019 yılı içerisinde OSB’mizin doğalgaz ihtiyacı karşılanmış olacak.

 

-6.BÖLGE İLE KÂHTA OSB CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ-


Adıyaman’ın 6.bölgeye dahil edilmesi için çok uğraş verdik. Milletvekilimiz Ahmet Aydın Bey başta olmak üzere bölge milletvekillerimizin büyük çabaları sonucunda Adıyaman 6.bölge kapsamına alındı. Adıyaman 5.bölge kapsamında olduğundan yatırımcı alamıyorduk. Yatırımcı 70 lira yerine niye 700 lira vereyim diyerek Şanlıurfa’ya Diyarbakır’a gidiyordu. Hamd olsun Adıyaman’ın 6.bölge kapsamına alınmasının ardından Kâhta OSB’de artan yatırımlar ve sanayicilerimize sağlanan hizmetlerin neticesini günden güne alıyoruz. Bugün 1.etabımız doldu ve şu anda yer veremiyoruz. Gelen yatırımcıları Adıyaman merkez Besni ve Gölbaşı ilçelerimize yönlendiriyoruz.

 

-2.ETAP BAŞVURU TALEBİMİZİ YAPTIK-


Kâhta OSB’de bugün 2 bin 200 kişi çalışıyor. Yapımı tamamlanan 8 tesisimizin yakında açılmasıyla bu sayı 3 binin üzerine çıkacak. OSB’de yapılması planlanan OSB Camii ve OSB idari binasını başka bir alana kaydırmak suretiyle mevcut arsasını iki yatırımcımıza tahsis ettik. Şu anda Kâhta OSB’de yatırım yapmak isteyen 27 firma var. Yer olmadığından tahsisi yapamıyoruz.12 bin metrekare alan için 2.etap başvurumuzu yaptık. Kâhta OSB yatırımlarını kazanımını önümüzdeki yıl daha da iyi hissedecek.

 

-HEDEFİMİZ ÇALIŞAN SAYIMIZI 6 BİNE ÇIKARTMAK-


İlçe Kaymakamı olarak ve OSB başkanı olarak iş dünyamızın yapacağı çalışmalarda biz her zaman kendilerine yardımcı olmaya devam edeceğiz.Hedefimiz, Kâhta’ya daha çok yatırım gelmesini sağlamak ve bölgenin ekonomik, sosyal anlamda gelişmesine katkı sunabilmek,2 bin 500 civarında olan çalışan sayımızı 6 bine çıkarmak ”dedi.Haber:Ziya Bozkurt

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kâhta, OSB'de, İstihdam, Hedefi, 6, Bin,
Yorumlar
Haber Yazılımı