Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 03:02
 
Kâhta-Nissibi Arası Duble Yol Çalışmaları Başladı
BÖLGE Haberi
Kâhta-Nissibi Arası Duble Yol Çalışmaları Başladı

KAHTA SES HABER-Yapım çalışmaları bir sene önce ödenek yetersizliğinden dolayı duran 41 kilometrelik Kahta-Nissibi köprüsü arası duble yol çalışmaları yeniden başladı.

 

Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımında 4 Aralık 2016 tarihinde temeli atılan ve 2018 Kasım ayı sonunda tamamlanacağı belirtilen Kâhta- Nissibi köprüsü arası 41 kilometrelik duble yol çalışması ödenek yeyersiliğinden dolayı yaklaşık bir sene durmuştu.


AK Parti Milletvekillerinin girişimleri sonucunda Yapım çalışmaları bir sene önce ödenek yetersizliğinden dolayı yapı duran 41 kilometrelik Kâhta-Nissibi köprüsü arası yolun tamamlanması için Bakanlık tarafından yeterli ödeneğin aktarılmasından sonra çalışmalara yeniden başlandı.


Maliyeti 370 milyon TL olan duble yolda mevcut yolun keskin virajları kaldırılarak rahat ulaşım için bir köprü ve iki viyadükün yer aldığı Kâhta-Nissibi Köprüsü arası 41 kilometrelik yol mesafesi "Bitümlü Sıcak Karışım Kaplamalı Bölünmüş Yol" olarak hizmete girecek.

 

Yolun tamamlanması ile Kâhta- Siverek karayolunun Kâhta ile Nissibi Köprüsü arasındaki 51 kilometrelik kısmı 10 kilometre kısalarak 41 kilometreye inecek, yıllardır sürücülere zor anlar yaşatan ve birçok ölümlü trafik kazasına neden olan keskin virajlı yollar tarih olacak, yaş sebze, meyve, inşaat malzemeleri gibi yük taşıyan uluslararası ağır tonajlı nakliye araçları büyük rahata kavuşacak.

 

Yoğun araç trafiğinin olduğu bu güzergâhta, yolun kısalması ile birlikte yakıt, kaza ve araçların bakım onarımı oranlarında azalmalar olacağını söyleyen sürücüler, yolun tam olarak faaliyete geçmesiyle rahat bir nefes alacak.

 

Yolun tamamlanmasıyla aynı zamanda Adıyaman-Kâhta-Siverek-Diyarbakır bağlantı yolunda daha konforlu bir ulaşım imkânını sağlanmış olacağı gibi bölgede sanayi, turizm ve ticaret faaliyetlerini geliştireceği ve istihdamı artıracağı bekleniyor.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kâhta-Nissibi, Arası, Duble, Yol, Çalışmaları, Başladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı