Haber Detayı
26 Mayıs 2019 - Pazar 06:39 Bu haber 4744 kez okundu
 
Kâhta’nın Kanalizasyon Atıkları Atatürk Barajına Akıyor!
GÜNDEM Haberi
Kâhta’nın Kanalizasyon Atıkları Atatürk Barajına Akıyor!

(HABER MERKEZİ)-Mülk Köyü 100.Yıl Gölet’inin tahliye edilmesine neden olan Kâhta’nın kanalizasyon ve evsel atıkları şimdi ise açıktan Atatürk Barajına akıyor.


Kâhta’nın kangrenleşen sorunlarından biri olan Atık Su Arıtma Tesisi (AAT),kanalizasyon ve yağmursuyu tesisi sorununu devam ediyor.


Mülk Gölet’i sularının 2016 yılında tahliye edilmesinin ardından 100 bin nüfuslu Kâhta’nın daha önce Mülk Gölet’ine akan kanalizasyon ve evsel atıkları, şimdi de açıktan Atatürk Barajına akıyor.


1992-1993 yılları arasında GAP İdaresi tarafından 20.000.000 dolarlık hibe bütçe ile yapımına başlanan Kâhta Atık Su Arıtma Tesisi, 1.ünitesi eksikleri giderilmediği çalıştırılamamış, 2 ünitesinin yapımına başlanmadan tesisin mahkemelik olmasıyla tesis faaliyete geçmeden çürümeye terk edilmişti.


Kâhta Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, yargıda devam eden dava nedeniyle hayata geçirilemediğinden ilçenin kanalizasyon ve evsel atık suları uzun yıllar açıktan Mülk gölet’ine aktı. 


Gölette oluşan zehir tabakası başta insanlar olmak üzere, tüm canlılara ve bitkilere zarar vermeye başlamış, Mülk Köyü sakinleri başta olmak üzere çevre köylerin ve çevrecilerin sık sık şikâyetlerine ve tepkilerine neden oldu.


2016 yılında DSİ’inin hazırladığı raporda “gölet vanalarının açılarak suyun acilen tahliye edilmesi ”istenmiş, kararının ardından mülk gölet’inin vanaları açılarak mevcut su tahliye edildi.


DSİ’nin kararı ile Mülk Gölet’inin tahliye edilmesinin ardından 100 bin nüfuslu Kâhta’nın arıtılmadan Mülk Gölet’ine akan kanalizasyon ve evsel atıkları şimdi açıktan Atatürk Barajına akıyor.


Yaşanan bu durum çok kötü ve ilçemize de hiç yakışmıyor. Bugün en küçük ilçelerde dahi Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılırken, nüfusu birçok ilden büyük Kâhta’da bu sorunun neredeyse yarım asırlık bir sorun olarak devam ediyor olamasını büyük bir ayıp olarak görüyoruz.


Siyasilerimiz,  mevcut arıtma tesisin atıl duruma geldiğini, onarımı yapılsa dahi  ilçenin 90 yıllardaki nüfus oranına göre planlanıp projelendirilen tesisin bugünün nüfusuna cevap veremeyecek bir konumda olduğunu belirterek, yeni bir arıtma tesisin yapılması için Kalkınma Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduklarını ve yakın zamanda yeni modern bir Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin yapılacağını ifa etmelerine rağmen geçen zaman zarfında her hangi bir gelişme olmamıştır. Arıtma tesisinde bu şekilde olması hiçbir dönem, Kâhta’da yapılan hiçbir işin olması gerektiği gibi gerçekleşmediğini açıkça ortaya koyuyor.

 

Siyasilere ve yetkililere buradan çağrıda bulunuyoruz; Kâhta’da yeni bir Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılması için ne olması gerekiyor? Atık su arıtma tesisi konusunda neden gereken yapılmıyor? Bunun mantıklı bir açıklaması var mıdır? Gelişmeler kamuoyuyla neden paylaşılmıyor? Yarım asra yakın bir zamandır bu sorun devam ediyor. Bir yarım asır daha beklememiz mi gerekiyor? Kâhta bunu hak etmiyor. Kâhta’ya çok acil olarak Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılması gerekiyor. Yapılmadığı takdirde yakın zamanda Atatürk barajı akıbetinin Mülk Gölet’i akıbetine dönüşeceği ve daha büyük bir çevre felaketi yaşanabileceği uyarısında bulunuyoruz.

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kâhta’nın, Kanalizasyon, Atıkları, Atatürk, Barajına, Akıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı