Haber Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 21:40 Bu haber 1457 kez okundu
 
Kâhta’nın Hayvancılık Sorunları Masaya Yatırıldı
GÜNDEM Haberi
Kâhta’nın Hayvancılık Sorunları Masaya Yatırıldı

KAHTA SES HABER-Kâhta’da Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen toplantıda, ilk kez ilçenin hayvancılık sektörü sorunları geniş bir şekilde masaya yatırıldı.


Kâhta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya’nın katılımında,Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk’ün ev sahipliğinde düzenlenen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda Kâhta’daki besi çiftlikleri ve süt işletmelerinin sorunları konuşuldu.


OSB mevkiindeki Vet. Hekim Sırrı Öztürk’e ait çiftlikte düzenlenen toplantıya, Kaymakam Kaya,Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sırrı Öztürk’ün nın yanı sıra İlçe Tarım ve Orman  Müdürü Fahri Can,ilçedeki hayvan çiftliği sahipleri ve serbest çalışan veterinerler katıldı.

 


Toplantının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, toplantının amacının Kâhta’da hayvancılıkla uğraşan işletmelerin sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm yollarını istişare yapmak olduğunu kaydetti.


Ülke genelindeki süt üreticilerinin ulusal sorunlarından kaynaklı ciddi sıkıtılar yaşadığına işaret eden Öztürk,ağır yem maliyetlerine karşı kaba yem ile üretimini sürdüren Adıyaman sütüretcilerinin bu konuda da ülkede örneklik teşkil ettiğini vurguladı.


Süt üreticiliğinde Kâhta’nın Adıyaman’ın motor gücü olduğunu belirten Öztürk, yaklaşık günlük yaklaşık 100 ton süt üretiminin yapıldığı Adıyaman’da bunun 45-ila 50 tonunun Kâhta’da üretildiğini söyledi.


“Adıyaman’daki işletmeler GAP’ın en iyi işletmeleri”


Adıyaman genelinde 50 başın üzerinde 13 süt çiftliğinin bulunduğunu söyleyen Öztürk, Adıyaman’da faaliyet gösteren çiftliklerin GAP bölgesinde faaliyet gösteren çiftlikler faaliyet gösteren en iyi çiftlikler olarak bilindiğini belirterek,” Süt üreticiliğinde Adıyaman üreticileri bölgede örnek üretici konumundadır. Tabi bunun yanında süt üreticileri ülkenin ulusal sorunlarından kaynaklı ciddi sıkıtılar da yaşıyor. Yem, süt ve et sorunları bu sorunların başından geliyor. Üretici iyi üretim yaparak kendi girdi maliyetlerini düşürmeye çalışsa da yemlerin ağırlıklı olarak ithal yemler olması ve üreticiler olarak fabrika yemlerine olan bağımlılığımız dolayısıyla girdi maliyetlerimizi direk olarak etkilenmekte. Hayvancılıkta başarılı olan Adıyaman üreticisi bu başarısını kapa yem konusuna biraz daha ağırlık vererek beslenme içersindeki kaba yem miktarını en yüksek seviyeye çıkartıp yeme olan bağlılığı azaltabilirse Adıyaman belki Türkiye’de bu konuda da örnek bir il olabilir.”

 

 

“Yerel bütçelerden istida edemiyoruz”

 

Adıyaman’da il ve ilçelerin bütçelerinden yeterince istifade edemediklerini söyleyen Öztürk,”Adıyaman hayvancılık sektörü ilin bütçesinden ve ilçe bazındaki bütçelerde çok istifade edemedik. Şu ana kadar süt toplama merkezlerin oluşturulmasında yardım aldığımız tek ilçe Kâhta olmuştur. Hasandigin köyümüzde Muhtarlık üzerinden kurduğumuz süt toplama merkezimize desteklerinden dolayı İlçe Kaymakamımız Ahmet Gazi Kaya’ya çok teşekkür ederiz.

 

“İşletmelerin alt yapılarının GAP ‘ın desteğinde bitirlmesi lazım”

 

İşletmelerimizin gerek yol gerek sağlık gerek hijyen gerekse iç yapıları ve alt yapılarının bitirilmesine yönelik GAP’ın desteklerinden faydalanmamız lazım. Devletimizin OSB, Küçük Sanayi Siteleri ve diğer sanayi sitelerine verdiği alt yapı desteğini Hayvancılık işletmeleri  içinde vermesi lazım. Çiftliklerimizin dış yolları, işletmelerin iç yollarının kilit parke taşı veya asfaltlanması gerekiyor. Bunun ilgili hazırlanacak projelerle işletmelerimizin bu sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Ayrıca çiftliklerdeki gübrelerin değerlendirilmesi noktasında Çevre Bakanlığının tarım projeleri kapsamında proje geliştirmesi lazım ”şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk’ün konuşmasının ardından söz alan üreticiler, çiftliklerinde yaşadıkları ulaşım problemleri, sulama sorunu, yüksek enerji maliyetlerinden dolayı kaba yem üretememe,  yüksek SGK primleri ve çiftliklerin 6.bölge kapsamına alınması gibi birçok sorun ve talebi dile getirdiler.

 

 

Turanlı Çiftlik sahibi Fehmi Turanlı ise söz aldığı toplantıdaki konuşmasında;“Bana göre en önemli sorumuz Kaba yem üretememe sorunu. Başta Şanlıurfa olmak üzere GAP bölgesinde birçok il yüzde 50 enerji indiriminden faydalanırken Adıyaman faydalanamıyor. Malumunuz ilçemizde henüz sulama projeleri hayata geçmiş değil. Su kuyularımız 150-200 metre derinlikte ve aynı zamanda kuyularımızdaki su yetersiz. Yüksek enerji maliyeti nedeniyle kuyulardan su alamıyoruz. Bundan dolayı Kaba yemi üretimi yapamıyoruz. Kaba yem ihtiyacımızı çevre illerden ve özellikle Şanlıurfa’dan temin ediyoruz. 27 bin liraya aldığımız bir tır kaba yemi bugün 52 bin liraya alıyoruz. Üretimin Kâhta’da daha artması ve hayvancılığın daha da gelişmesi için Adıyaman’ın enerji fiyatı uygulanan illerin kapsamına dahil edilmesi gerekiyor. Bu illerimizde olduğu gibi devletin ilimizde de ürüne vermiş olduğu desteğe enerjiyi mahsup etmesini istiyoruz. Yine 6.bölgede yer alan illerimizdeki çiftlikler SGK prim indiriminden de yararlanmakta. Biz faydalanamıyoruz. Adıyaman’ın aynı şekilde bu kapsama dahil edilmesi gerekir ”diye konuştu.

 

Toplantıya katılan Veteriner Hekimler ise hayvancılık sektöründe hayvan hastalıkları ile mücadelenin önemine işaret ederek, Adıyaman’da çiftlik hayvanlarında meydana gelen abortların bakteriyolojik ve serolojik yönden incelenmesi ile venereal Campylobacteriosis ve  CEM gibi önemli genital enfeksiyonlara neden olan bakteriyel etkenler yönünden incelemelerinin yapılacağı bir teşhis laboratuarının olmadığını,tahlil için Adana’ya gidildiğini belirterek hayvancılığın yoğun bir şekilde yapıldığı Adıyaman’da teşhis laboratuarının kurulması istedi.

 

 

Üreticilerin sorun ve taleplerini dile getirmelerinin ardından söz alan Kâhta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Kâhta görev yaptığı 4 yıl süre zarfında ilk kez hayvancılık sektörü ile ilgili bir toplantının yapıldığını belirterek, böyle önemli bir toplantının yapılmasında öncülük eden Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk’e ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

"Kahta'da ilk kez böyle bir toplantı yapılıyor"


Tarımsal üretim içerisinde hayvancılığın önemli bir paya sahip olduğunu belirten Kaymakam Kaya,“Kâhta’da Görev yaptığım süre zarfında Tarım sektörü temsilcileri, OSB yatırımcıları ve Küçük Sanayi Sitemiz esnafı ile çok sayıda toplantılarımız oldu.Bu toplantılar sayesinde gerek Tarım alanında gerek OSB’mizin ve gerekse de Küçük Sanayi Sitemizin çok önemli başarılı çalışmalara imza atıldı.Ama Kahta’da hayvancılık sektörü ile ilgili bir toplantı ilk kez düzenleniyor. Verimli bir toplantı oldu. Adıyaman Damızlık Birliği Başkanımız Sırrı beyin organizasyonunda bugün burada ilçemizin hayvancılık sektöründe yer alan işletme sahipleri ve veteriner hekimlerimiz ile bir araya geldik. Sorunlarınızı ve taleplerinizi yakinen öğrenmiş olduk. Sırrı beye ve siz katılımcılara çok teşekkür ediyorum.Bu toplantıların Tarım İlçe Müdürlüğümüzle koordineli olarak daha geniş katılımlı bir şekilde sürmesi gerekiyor.

 

“Sorunlar bizi aşıyor”


Biliyorsunuz Kaymakamlık olarak bizler öncelikli olarak ulaşım ağında olan köy yollarımızı yapıyoruz ve kanunen bunun dışında olan yerlere giremiyoruz. Bugün burada dile getirdiğiniz sorun ve talepler bizi aşıyor. Biz şunu yapabiliriz, Damızlık Birliği Başkanımız Sırrı bey ve İlçe Tarım Müdürümüzün yapacağı ortak çalışma ile çiftliklerimizin yaşamış olduğu bu sorunları en azından bölgemizde yapımı devam eden barajlar faaliyete geçene kadar çevre illerimizdeki örnekleri de vermek suretiyle, toplam hayvan sayımızı, sulanması durumunda ürün artışı oranını, ekonomiye sağlayacağız katma değeri hesaplayıp rapor haline getirerek bizlere ulaştırırsanız bu konuda elimizde gelen imkânı sağlamaya çalışacağız. Tabi Gerekirse birlikte Ankara’ya gidip bölge vekillerimizin refakatinde ilgili bakanlıklara iletmeye çalışırız. Başta Ahmet Aydın bey olmak üzere vekillerimizin bu konuda gerekeni yapacaklarına inanıyorum ”dedi.


Yaklaşık 3 saat süren toplantı,  üreticilerin ve çiftçilerin sektörde karşılaştıkları sorun ve çözüm önerilerinin karşılıklı görüşülmesinin ardından Kaymakam Kaya’nın Vet. Hekim Sırrı Öztürk’e ait çiftliği gezmesiyle son buldu.Haber:Ziya Bozkurt

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kâhta’nın, Hayvancılık, Sorunları, Masaya, Yatırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı