Haber Detayı
01 Nisan 2019 - Pazartesi 06:42
 
Kâhta’da İkinci Turanlı Dönemi
SİYASET Haberi
Kâhta’da İkinci Turanlı Dönemi

KAHTA SES HABER-Kâhta’da seçimin galibi belli oldu. Kâhta Belediye Başkanlığı'nı kesin olmayan sonuçlara göre, SP adayı İbrahim Yusuf Turanlı güçlü rakibi AK Partili Engin Akel’e karşı seçimi 322 oy farkıyla kazandı.


Kâhta Belediye Başkanlığını SP adayı İbrahim Yusuf Turanlı kazandı. Kesin olmayan sonuçlara göre, SP adayı İ.Yusuf Turanlı 18 bin 713, AK Parti adayı Engin Akel 18 bin 391 oy aldı.


Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından binlerce vatandaş Saadet Partisi’nin M. Kemal Caddesi üzerinden Seçim Koordinasyon Merkezi önünde toplandı.

 


Güvenlik güçleri, AK Parti ve SP Seçim Koordinasyon Merkezlerinin 500 metre mesafede yer aldığı M. Kemal Caddesi giriş çıkışını trafiğe kapatarak her iki partinin seçim koordinasyon merkezleri arasında güvenlik barikatı oluşturdu.


Seçimin başa baş gitmesi her iki seçim koordinasyon merkezi önünde binlerce insan arasında çok büyük bir coşku ve heyecanın yaşanmasına neden oldu. Gece yarısına kadar da her iki partinin seçmenleri Seçim Koordinasyon Merkezleri önünden ayrılmadı ve her iki tarafta coşkulu kutlama gösterileri yaptı.


Seçim sonucuna yapılan itirazlar coşkuyu daha da arttırdı. En coşkulu kutlama etkinliği ise seçimi kesin kazandığı gözü ile bakılan SP Seçim Koordinasyon Merkezi önünde yaşandı. Kadın ve erkeklerden oluşan binlerce insan, sağanak yağan yağmura rağmen davul zurna ve müzik eşliğinde sık sık atılan havai fişekler ve yakılan meşaleler altında halaylar çekip seçim sonucunu kutladı.

 


İtirazlar sonucu başlatılan sayımların sabah saat 05,00' da tamamlanması üzerine sonuçları alan Başkan Turanlı, kalabalık bir araç konvoyu eşliğinde Seçim Koordinasyon Merkezine geldi.


Kalabalık bir grup tarafından karşılanan Başkan Turanlı, burada yaptığı kısakonuşmada,18 bin 713 oyla seçimi kazandıklarını, kazananın kendisi değil Kâhta halkı olduğunu belirterek daha sonra ikametine çekildi.

 

Yusuf Turanlı Kimdir?


İbrahim Yusuf Turanlı, 13 Kasım 1966 Adıyaman Kâhta’da doğdu. İlk, orta ve lise öğretimini Kâhta’da tamamladı. 2006- 2008 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Kâhta İlçe Başkanlığı'nı yürüttü. 2009 Mahalli Seçimleri'nde belediye başkanı seçildi. 2014 yılında Büyük Birlik Partisi'nden seçime giren Turanlı, seçimi kaybetti. Turanlı, evli ve 6 çocuk babasıdır.


İbrahim Yusuf Turanlı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Saadet Partisi Adıyaman, Kâhta Belediye Başkan Adayı oldu.


Kesin olmayan sonuçlara göre, SP adayı İ.Yusuf Turanlı 18 bin 713, AK Parti adayı Engin Akel 18 bin 391oy aldı.Turanlı,güçlü rakibi AK Partili Engin Akel’e karşısında seçimi 322 oy farkla kazandı.

 


Resmi olmayan sonuçlara göre Adıyaman Merkez İlçe ve Beldelerin seçim sonucu ise şu şekilde;

 

 

Adıyaman - Dr. Süleyman Kılınç AK Parti


Kâhta - Yusuf Turanlı - Saadet Partisi


Besni - Mehmet Emre - AK Parti


Çelikhan - Mustafa Bulut - AK Parti


Samsat - Halil Fırat - AK Parti


Gerger - Erkan Aksoy - AK Parti 


Gölbaşı - İskender Yıldırım - CHP


Sincik - Mehmet Buz - Bağımsız


Tut - Mehmet Kılıç - CHP

 

BELDELER;


Yaylakonak - Abuzer Aydın - CHP


Şambayat - Necdet Arıcı - CHP


Kömür - Erkan Karakaş - HDP


Akıncılar - İsmet Çetinkaya - AK Parti 


Besni-Kesmetepe - Hasan Koca - CHP


Pınarbaşı (Bulam) - Mahmut ALAN - CHP


Bölükyayla - Gaffari Akkuş - MHP

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Kâhta’da, İkinci, Turanlı, Dönemi,
Haber Yazılımı