Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 10:25 Bu haber 454 kez okundu
 
HES'lerin Ekonomiye Katkısı 400 Milyar Lirayı Aştı
EKONOMİ Haberi
HES'lerin Ekonomiye Katkısı 400 Milyar Lirayı Aştı

HABER MERKEZİ-Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,Türkiye'nin en büyük 3 hidroelektrik santrali (HES) Atatürk, Karakaya ve Keban barajlarının işletmeye alındıkları tarihten bugüne kadar ülke ekonomisine katkıları 400 milyar lirayı aştığını söyledi.

 

Tarım ve Orman B akanı Bekir Pakdemirli,1993 yılında bütün ünitelerinin devreye alınarak tam kapasite ile elektrik üretmeye başlayan ülkenin en büyük HES'i olan ve Fırat Nehri üzerinde kurulu bulunan Atatürk Barajının yıllık ortalama 6 milyar 830 milyon kilovatsaatlik üretimiyle her yıl 2 milyon 168 bin 529 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek potansiyeli ile 26 yılda ülke ekonomisine 150 milyar liranın üzerinde katkı sağladığını belirtti.

 

Türkiye'nin ikinci büyük HES'i olan Karakaya Barajının Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde Fırat Nehri üzerinde 1987'de işletmeye alındığını belirten Pakdemirli,ortalama 6 milyar 668 milyon kilovatsaat elektrik üretimiyle Karakaya, konut elektrik tüketimi açısından bakıldığında ise yılda 2 milyon 116 bin 926 evin ihtiyacını karşıladığını,2019 birim fiyatlarıyla bugüne kadar enerji üretimi bakımından milli ekonomiye 93,8 milyar lira katkıda bulunduğunu ifade etti.

 

1974 yılında Elazığ'ın Keban ilçesinde Fırat Nehri üzerinde kurulan enerji üretimi açısından Türkiye'nin en büyük üçüncü HES'i olan Keban Barajında ise ortalama 5 milyar 794 milyon kilovatsaat elektrik üretimi yapıldığını belirterek, yılda 1 milyon 839 bin 659 konutun elektrik gereksinimini karşılayabilecek potansiyele sahip,enerji üretimine başladığı günden bu yana milli ekonomiye katkısı 157,3 milyar lira olarak hesaplandığını söyledi.

 

"Yerli kaynaklara yatırımlar sürecek"

 

HES projelerinin Türkiye açısından zorunlu olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, yerli ve yenilenebilir olan bu kaynağın ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini belirterek,"DSİ tarafından hizmete alınan ve ülkemizin en büyük 3 HES'i olan bu barajlarımız hizmete alındıklarından bu tarafa ekonomimize 400 milyar liranın üzerinde katkı sağladı. Dış ticaret dengesi açısından elektrik ihtiyacının yerli kaynaklardan sağlanması önemli. Bu doğrultuda sahip olduğumuz potansiyeli devreye almak için yatırımlarımız sürüyor "dedi.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: HES'lerin, Ekonomiye, Katkısı, 400, Milyar, Lirayı, Aştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı