Haber Detayı
01 Haziran 2019 - Cumartesi 18:33
 
'Gelişmek, ilerlemek istiyorsak okumamız gerekiyor'
BÖLGE Haberi
'Gelişmek, ilerlemek istiyorsak okumamız gerekiyor'

HABER MERKEZİ-Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, “Eğer bir ülkenin, bir memlekettin, yüzde yirmisi veya otuzu daha okuryazar değilse, gelişmiş ülkeler bunlarla münasebet kurmak istemezler”dedi.


Kadir Gecesi dolayısyla Kahta Diriliş Kitap Kahve tarafından yoğun bir katılımla gerçekleştirilen “Kadir Gecesi Özel Programı” na konuşmacı olarak katılan Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, okumanın öneminedikkat çekti. 

 

Konuşmasına Kuran’ın ilk emri olan okumanın önemine dikkat çekerek başlayan Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, Müslümanların, ayetlerin gereğini ne kadar yerine getirip getirmediği hususunda öz eleştiri yapmaları gerektiğini söyledi.


Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, “Ayette geçen ‘Oku’ emri bizim gelişmemiz ve ilerlememiz içindir. 


Gelişmek isterseniz, ilerlemek istiyorsanız, okumanız gerekecektir. 1500 sene önce verilen okuma emrini, günümüzde bunu pratik olarak görüyoruz. Devletler milletler birbirleriyle, kendilerine kıyaslarken önce birbirlerine şunu soruyorlar. Vatandaşlarımızın kaçta kaçı üniversite mezunu? Önce eğitimi, okumayı sorguluyorlar. Eğer bir ülkenin, bir memlekettin, yüzde yirmisi veya otuzu daha okuryazar değilse, gelişmiş ülkeler bunlarla münasebet kurmak istemezler. Çünkü gelişmiş ülkelerde bütün vatandaşlar üniversite mezunu olan bir topluma sahip. Dolayısıyla başıma bela olur bunlar. Çünkü okuryazar bile değil. Hala ayetin anlamını 1500 sene sonra, insanlar yeni anlamış. Biz Müslümanlar bunu dikkate almazsak bile günümüzdeki ülkeler, milletler artık seviyelerini ölçerken, eğitime bakarlar. Eğitim seviyeniz ne kadar? Ayetin bize verdiği emri Müslümanlar olarak bizim yapmamız gerekir.

 

"Özeleştiri yapmamız gerekiyor”

 

Ayet ve hadislerin bize verdiği anlamları, sosyal kültürel olarak gerçekten anlasaydık zamanında bütün dünya insanları, Müslümanlardan kültür, medeniyet, eğitimi ve gelişimi öğreneceklerdi. Kuran bize akıl ve ilimi farz olarak getirirken, okuyun ilme tabi olun, aklınızı kullanın derken, 1500 sene önce Avrupa'da Amerika'da dünyanın hangi ülkesinde böyle bir cümle vardı? Fakat biz Müslümanlar özeleştiri yapmamız gerekir. Eğer biz bu ayetlerin gereğini yerine getirmiyorsak, hikaye ve hurafelerin asılsız şeylerin peşinden düşersek cezasını biz çektiğimizde, bu suç dinimizin suçu değil. Müslümanların suçudur. Onun için kendimiz eğer bir hata yapmışsak, kimsenin bunu dinimize yansıtma hakkı ve yetkisi yoktur. İslam aleminde yine en iyisi ülkemizdir. Hele hele bu son dönemlerde gerçekten çok güzel şeyler kat ettik. Demek ki oluyor. Hani sanayiden tutun, birçok konuda demek eğer çalışırsak oluyormuş. Başkalarına el avuç açmak zorunda değiliz. Tabii bu çalışmalar 100 yıl önce yapılsaydı bugün ne olacaktı? Yani özeleştiri yapmamız gerekiyor.” Diye konuştu.
 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: 'Gelişmek,, ilerlemek, istiyorsak, okumamız, gerekiyor',
Yorumlar
Haber Yazılımı