Haber Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 11:08
 
GAP'ta 28 Milyar Dolarlık Enerji Üretildi...
BÖLGE Haberi
GAP'ta 28 Milyar Dolarlık Enerji Üretildi...

KAHTA SES HABER-DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada GAP kapsamındaki barajlarda enerji üretiminin 2018 yılı sonu itibarıyla 450 milyar kilovatsaati aştığı belirtildi.


Türkiye'nin birçok bölgesinde yeni HES'ler kurulmasına rağmen GAP'ın bu alandaki liderliğini sürdürdüğünün vurgulandığı açıklamada, Enerji yatırımlarında yaklaşık yüzde 75 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı projede, son bir, iki yıl içinde bölgedeki enerji üretimi 350 milyar kilovatsaatten 450 milyar kilovatsaate yükseldi.

 

Bünyesinde 22 baraj, 19 HES ve sulama şebekelerinin bulunacağı Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki yatırımlara son yıllarda ayrılan ödeneklerle hızlı bir şekilde devam ediliyor.


DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada GAP kapsamındaki barajlarda enerji üretiminin 2018 yılı sonu itibarıyla 450 milyar kilovatsaati aştığı belirtildi.

 

"Barajların Efendisi" olarak nitelenen Atatürk Barajı ile Karakaya, Keban, Birecik, Batman, Dicle ve Kralkızı'nın da aralarında bulunduğu barajlardan hidroelektrik enerjisi üretiminin yapıldığı belirtilerek Türkiye'nin hidroelektrik enerjisi üretiminin önemli bir kısmınının yapıldığı ve GAP’ın ekonomiye büyük katkı sağladığı vurgulandı.

 

Proje kapsamındaki enerji yatırımlarının önemli kısmının tamamlandı ve kalan kısımlar için de hızlı bir çalışmanın yapıldığı ifade edilerek, projenin önemli barajlarından Ilusu'da inşaat çalışmalarının sona erdiğini ve burada su tutulmaya başlandığı, Silvan Barajı'nda da ise fiziki gerçekleşmenin yüzde 60'nın gerçekleştiği, her iki barajın tamamlanmasıyla birlikte 2 milyon 300 bin dönüm arazinin sulama imkanına kavuşacağını bildirdi.

 

Ilusu Barajı'nın tamamlanmasıyla, bölgede enerji projelerinde tamamlanma oranının yüzde 90'ı aşacağı ve GAP bölgesi, enerjide ülke ekonomisine gerçek katkısını sunacağı ifade edilerek yapımı planlanan  Cizre Barajı ve Silvan Barajlarının tamamlanmasıyla enerji projelerimizin hepsini tamamlamış açıklandı.

 

Türkiye'nin birçok bölgesinde yeni HES'ler kurulmasına rağmen Ülkenin hidroelektrik enerjisi üretimine büyük katkı sağladığı, bu alandaki liderliğini sürdüren GAP'ta Türkiye hidroelektrik üretiminin yüzde 40'ının üzerindeki bölümünün üretildiği ifade edilerek, Ilısu, Silvan, Cizre barajlarının tamamlanmasıyla birlikte bu oranın yüzde 50'leri geçmesi beklendiği vurgulandı.

 

GAP kapsamındaki barajlarda enerji üretimimin 2018 yılı sonu itibarıyla 450 milyar kilovat saati aştığı ve bunun da yaklaşık 28 milyar dolarlık karşılığı bulunduğu, son 2 yıldaki yağışlarla yükselen su seviyesiyle birlikte bölgedeki enerji üretimi 350 milyar kilovatsaatten 450 milyar kilovatsaate yükseldiği ve 100 milyar kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştiği belirtildi.

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: GAP'ta, 28, Milyar, Dolarlık, Enerji, Üretildi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı