Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 13:19
 
Eski Başkan Toprak; Siyaset Edep Dairesi İçerisinde Yapılmalı!
GÜNDEM Haberi
Eski Başkan Toprak; Siyaset Edep Dairesi İçerisinde Yapılmalı!

KAHTA SES HABER-Eski Başkan Toprak'tan mevcut belediye başkanı Turanlı'nın iddilarına cevap verdi.Sosyal medya hesabı üzerinden mevcut başkan İbrahim Yusuf Turanlı’nın iddialarına cevap veren Kâhta eski Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Siyaset yapılacak ise dahi bir belediye başkanına yakışan edep dairesi içinde karşıdaki insanın Onur ve Şeref’ini düşünerek hareket etmesi gerekir ”dedi.

 

Kâhta eski Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, kısa süre önce kendisinden görevi devralan mevcut belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı’nın yapmış olduğu basın toplantısındaki belediyenin borç miktarı ve işe gelmeden maaş alan personelin olduğuna ilişkin iddialarına cevap verdi.

 

Kendi sosyal medya hesabı üzerinden cevap veren eski başkan Toprak, mevcut başkanın “2014 yılında 12 trilyon borç ile belediyeyi devrettim” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirterek 2104 yılında mevcut başkandan Kâhta Belediyesini 70 trilyon borç ile devraldığını açıkladı.

 

Belediye başkanlığı döneminde işe gelemeden kimsenin maaş almadığını söyleyen eski Başkan Toprak, Ak parti gençlik Kolları başkanı ile birlikte bir başka ismin Kâhta Kaymakamlığı ile Kâhta Belediyesinin ortak projesi olarak hayata geçirilen Kitap Cafe’de görevli kılındığını belirterek başkan Turanlı'nın özür dilemesini istedi.

 

2014 yılında göreve geldiklerinde yapmış olduğu basın toplantısıyla Kâhta belediyesinin 2004-2009-2009-2014 yılları arası gelir gider ve borç tutarına ilişkin resmi rakamları basın ile paylaştığını belirten Toprak, mevcut başkan İbrahim Yusuf Turanlı'yı eleştirerek “Siyaset yapılacak ise dahi bir belediye başkanına yakışan edep dairesi içinde karşıdaki insanın Onur ve Şeref’ini düşünerek hareket etmesi gerekir ”dedi.

 

Toprak,sosyal meday üzerinden yapmış olduğu açıklamasında şunları ifade etti;

 

“Bundan bir hafta önce Kâhta belediye başkanı Sayın Yusuf Turanlı Belediye borcu ve işe gelmeyen personel ile ilgili açıklama yapmış. 2014 yılında belediye’yi devraldığımızda Meclis üyelerim ve çalışma arkadaşlarım ile Basına, sivil toplum kuruluşları temsilcilerine ve mahalle muhtarlarına Belediyenin borç ve genel yapısı ivedilikle yapılması gerekenler ilçenin genel sorunları Basın, STK ve mahalle muhtarlarının ilçemiz için yapılması gereken proje ve hizmetlerini istişare ettik. Belediyenin 2014 yılından önceki dönemden kalan borç miktarı 70 trilyon üzeri olduğunu belgeler ile basına verdik.

 

Makam aracının üzerinde yalnız 9 icra vardı. Gerisini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

 

2014 yılından devraldığımız borç miktarı aşağıda olduğu gibidir. Otogar, alınan şehir içi otobüsleri,iş makineleri, İller bankasından çekilen krediler. İçme suyunun elektrik ile Pompalar ile geldiğinden, TEDAŞ’a olan borç. SGK, vergi dairesi.

 

Yukarıda belirttiğim buralara ait borç miktarı 60 trilyonunun üzerinde idi. Esnaf borcu 2 trilyon, bircik Arılı köyündeki Fırat beton, 1 trilyon 600 milyar 2014 seçimlerine 3 ay kala Garanti bankasından çekilmiş, 1 trilyon akaryakıttan kalan borç, N. Erbakan parkı ve taşeron firmaya olan borç 1 trilyonun üzerinde. Lokantalara bakkallara su tesisatçılara Vs borç toplamı Kamu ile esnaf alacağı toplam 70 trilyon üzerinde bir borç ile devraldık. 


Borca karşılık hizmet olsa o da yok. Bunları 2014 yılında basın, STK ve mahalle muhtarlarına belgeleri ile arz ettik. Ama ne yazık ki Yusuf Bey 2014 yılından 2019 yılına kadar cevap vermedi. Çünkü belgeleri ile yukarıda arz ettiğim gibidir Neden 5 yıl boyunca cevap vermedin. 2014-2019 yılları arası iller bankasının belediyeden eski borçtan dolayı 27 trilyon kesinti yapmış. 2014 yılından önceki 5 trilyon esnaf borcu ödemesini yaptık.


Toplam kesilen 32 trilyon2014-2019 yılları arası yasal faiziyle birlikte 60 milyon içme suyu arıtma tesisi ve kamu borcu. Ve içme suyu isale hattının borcu 2014-2019 yılları arası esnaf borcu 1 milyon 100 bindir.

 

" Yusuf beyi özür dilemeye davet ediyorum"

 

Yusuf Bey 102 milyondan bahsetmiş. İçme suyu arıtma tesisi, isale hattı ve kamu borcu 60 milyon. 1 milyon da esnaf borcu bizim döneme aittir. Geri kalan borç Yusuf Bey döneminde kalan borçtur. İşe gelmeyen hiçbir personelimiz yoktur. Ak parti gençlik Kolları başkanımız bir proje hazırladı. Kitap Cafe ilçe kaymakamımız ve bizim belediye olarak destek verdiğimiz bu projeden dolayı kendisini tebrik ediyorum. Ve belediye olarak gençlik Kolları başkanımızın bir personelimiz olarak orada görevli kıldık. Yusuf beyin bu kadar basit düşüneceğini ve açıklamalarından dolayı bizden de Gençlik Kolları başkanımızdan da özür dilemeye davet ediyorum. İşe gelmeyen bir personelimiz dahi yoktur. 


“Siyaset edep dairesi içinde karşıdaki insanın Onur ve Şeref’ini düşünerek yapılır”


Kâhta gibi yüz bin nüfuslu bir ilçeye belediye başkanı olan bir şahsiyetin. Siyaset yapılacak ise dahi bir belediye başkanına yakışan edep dairesi içinde karşıdaki insanın Onur ve Şeref’ini düşünerek hareket etmesi gerekir son olarak; anladığım kadarıyla Yusuf beyin hizmet etme gibi bir niyetinin olmadığını üzülerek takip ediyorum. Belediyecilik iktidar olmadan da mükemmel Hizmetler projeler yapabilir. Örnekler; 1994 yılından İSTANBUL, KONYA, KAYSERİ, ANKARA, ADIYAMAN, ŞANLIURFA. Sayılarını çoğaltabiliriz. İlçe bazında da çok ilçe sayabiliriz. 


“5 yılda iller bankası ödeneğin dışında destek almadık”


2014-2019 yılları arası belediyemize İller Bankası payından başka bir kuruş dahi fazladan para gelmemiştir. Belediyenin imkânları ve ekip çalışması ile ilçemize mükemmel Hizmetler projeler kazandırdık ELHAMDULİLLAH. Cazibe ile gelen içme suyu projesi, İçme suyu arıtma tesisi projesi ve İçme suyunun bütün istimlâk bedelleri ödenmiştir. 40’ın üzerinde alınan araç, Mezbahane, Ebu Sadık parkı, Şehit Ömer Halis Demir parkı, Alt yapı, İçme suyu çekilen hatlar, Yağmur suyu drenajları, Sahil yolu Projesi için yapılan ödemeler, Engelliler ve bayanlar için yaptığımız el emeği göz nuru çarşısı, Şire pazarı, toplam sıcak asfalt ve kilitli parke taşı alt yapısı dahil 1 milyon beş yüz bin metrekare sıcak asfalt. Bütün okulların, Cami, Taziye evleri, Kuran Kursları, Bakım ve onarım tadilatları, İki tane taziye evi, Derelerin ıslahı, 4 km lik alt yapısı ve sıcak asfalt ile mükemmel yolu ile Baraja giden yol, Ramazan’ı şerif ayında, muhtaç ailelere yapılan yardımlar ve yapılan etkinlikler. Yıl boyunca muhtaç ailelere yapılan yardımlar. Günlük  her mahalleye semt pazarı. 


“Hizmetlerde emeği geçen her kese teşekkür ediyorum”


Bu yukarıda arz  ettiklerimi belediyemizin kendi imkânlarıyla yaptıkları. Bu yapılan Hizmetlerde, Sayın Valilerime, Sayın eski ilçe kaymakamımız, Dede Musa Baştürk’e, Kendisi ile 4 yıl çalıştığım gerek kişiliği gerek çalışkanlığı ile İlçeme geldiği günden itibaren herkesi kucaklaması benim için büyük onur ve şans olan Sayın ilçe  Kaymakamımız Ahmet Gazi Kaya Beye, Meclis üyesi arkadaşlarıma, Basın mensuplarına, Mahalle muhtarlarına, Sivil toplum kuruluşları, temsilci ve bütün mensuplarına, İlçemin bütün kurum amirleri ve çalışanlarına, bize dua eden destek veren, bütün kardeşlerime, belediye birim amiri ve belediyede çalışan bütün çalışma arkadaşlarıma hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü bu Hizmetleri hep beraber ilçemize kazandırdık.


Not: 2018 yılına kadar içme suyumuz cazibe olmadığı için her ay şimdiki rakamlarla 1 trilyon üzeri elektrik giderimiz oluyordu. Şimdi elektrik gideri olan bu para belediye kasasında kalmakta. Bu para ile dahi mükemmel Hizmetler projeler yapılabilir.


Not; geçen ay Kâhta belediyesine 3 trilyon üzerinde para geldi. Maaşlar ödendikten sonra. Kalan para ile hizmette edilir. Muhtaç ailelere yardımda yapılır. Çünkü nüfus oranına göre Para gelmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Allah’a emanet olun. Selam ve dua ile” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Eski, Başkan, Toprak;, Siyaset, Edep, Dairesi, İçerisinde, Yapılmalı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı