Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 01:10
 
Erdoğan:’27 Köye Geçici Olarak Barajdan Su Verilecek’
BÖLGE Haberi
Erdoğan:’27 Köye Geçici Olarak Barajdan Su Verilecek’

KAHTA SES HABER-Heyelan 27 köyü susuz bıraktı.Kahta’da aşırı yağışlardan dolayı  meydana gelen heyelan sonucu hasar gören Kırkgöz-Oluklu Grubu hattı,27 köyü susuz bıraktı.

 

Kahta’da aşırı yağışlardan dolayı meydana gelen heyelan nedeniyle Kırkgöz-Oluklu Grubu hattı zarar gördü, 27 köy yaklaşık iki aydır susuz kaldı. İl Genel Meclis Başkanı Erdoğan, su sıkıtısının yaşandığı köyelere geçici olarak Atatürk Barajı’ndan tekrardan su sağlanacağını söyledi.


Heyalanın yaşandığı bölgede yeteri kadar personel ve araç gereç ile 40 günden beri çalışmaların gece gündüz devam ettiğini ancak arazının bulunamadığını söyleyen Erdoğan, 2 kilometrelik boru hattının yenileceğini, su sıkıntısı yaşayan vatandaşların daha fazla sıkıntı yaşamaması için daha önce 27 köyün içme suyunun sağlandığı Atatürk Barajı’ndan geçici olarak su verileceğini ifade etti.


İl Genel Meclis Başkanı Erdoğan, haber sitemize şu açıklamalarda bulundu;


“Aşırı yağışlar sonucu meydana gelen heyelandan dolayı yaşanan çökme sonucunda Kırkgöz-Oluklu Grubu hattı zarar gördü. Bu sebeple yaklaşık iki aydan beri 27 köye su ulaştırılamıyor. Ekipler 40 günden beri gerekli araç ve gereçlerle bu bölgede çalışma yapıyor ancak heyelanın meydana geldiği yaklaşık 2 kilometrelik mesafenin sarp olması sebebiyle ekipler arızayı bulmakta zorlanıyor. En son bugün çalışmaya katılan ekiple yapmış olduğumuz görüşmede, 200 metre aralıklarla 2 metre derinliğinde yaptıkları kazılar sonucunda çökmenin yaşandığı yeri bulamadıklarını ve 2 kilometrelik hattın tamamının değişmesi gerektiğini söylediler. Kaymakamımız durumdan haberdar. Yarın Adıyaman’a gelip birlikte Vali Bey’in yanına gideceğiz. Gerekli proje çalışmaları yapılana kadar geçici olarak daha önce bu köylerimize içme suyunu sağladığımız Atatürk Barajı’ndan yeniden su temini sağlayacağız. Proje çalışması ve yapım ihalesinin ardından hızlı bir şekilde bu iki kilometrelik mesafeye yeni hat döşenecek. Hattımız yeniledikten sonra inşallah bu sıkıntıları bir daha yaşamayacağız. Bu sıkıntılı dönemde bizleri anlayışla karşılayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Erdoğan:’27, Köye, Geçici, Olarak, Barajdan, Su, Verilecek’,
Yorumlar
Haber Yazılımı