Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 10:55
 
Eller Aya Biz Yaya
GÜNDEM Haberi
Eller Aya Biz Yaya

KAHTA SES HABER-Çevre illerimizde devasa sulama projeleri hayat bulurken en verimli arazilerini GAP'a feda eden ve  sıfır noktasında yer aldığı Atatürk barajı sularından faydalanmayan Adıyaman'da,Kahta'da hala okul açılışları gerçekleştiriliyor.

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada,17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Malatya'da 8 baraj 1 gölet inşa edilerek 327 bin 720 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığı ve 11 yeni barajın daha inşaa edildiği açıklandı.

 

En verimli topraklarını GAP'a feda eden Adıyaman ve Kahta'da sulama projeleri hayata geçirmeyen DSİ ,17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Malat'da 8 baraj 1 gölet inşa ederek 327 bin 720 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını açıkladı.

 

Hayata geçirilen projelerşu şekilde;

 

-8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal’ın ismini verildiği Kapıkaya Barajı

 

Kapıkaya Barajı ile 40.000 dekar arazi bu barajdan sulanacak olup, 34.350 dekarı sulamaya açılmış, kalan 5.650 dekar araziyi sulayacak sulama şebekesinin de inşaat çalışmalarında sona gelinmiştir.

 

-Recai Kutan’ın isminiN verildiği Boztepe Barajı.

 

Boztepe Recai Kutan Barajı ile 120.600 dekar münbit arazi sulamaya açılacak. Cazibeli olarak sulanacak olan 92.300 dekar arazinin sulama şebekesi tamamlanarak işletmeye hazır halde.

 

-Yoncalı Barajı

 

Yoncalı Barajının inşaat çalışmaları devam etmektedir. 98 metre yüksekliğindeki baraj ile 174.090 dekar arazi sulanacaktır. Barajın 80’ini tamamlanmış durumda.

 

Sulama Projeleri ile vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırıldığının belirtildiği açıklamada;

 

Malatya’da son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri ile 2018 yılında 9.230 ha arazinin sulanmasına hizmet edeceği ifade edilirken Boztepe sulamasıyla toplam 327.720 dekar zirai araziyi sulamaya açılacağı ve  böylece bir ziraat şehri olan Malatyalı çiftçilerimize yıllık 210 milyon TL zirai gelir artışı sağlanacağı belirtildi.

 

Malatya'da  inşaat çalışmaları devam eden 13 adet sulama tesisleri ile 276.890 dekar münbit araziyi daha sulamaya açacağı belirtilirken özellikle Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması ile Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması çok önemli olup, bu iki sulama tesisi ile takriben 160.000 dekar arazi suyla buluşacaktır. Bu işlerin inşaat çalışmalarında sona gelindiği açıklnadı.

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Eller, Aya, Biz, Yaya,
Yorumlar
Haber Yazılımı